Гійом-Левассер де БОПЛАН (Beauplan)

Мапи, стародавня картографія, топографічні матеріали
Відповісти
Аватар користувача
Aushanbibi
Супермодератор
Повідомлень: 586
З нами з: 08 березня 2016, 09:54
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 986 разів
Подякували: 745 разів

Re: Карти території України XVII-XIX ст.

Повідомлення Aushanbibi »

Карти Гійома Левассера де Боплана - перші надзвичайно детальні карти території України що створив Гійом Левассер де Боплан, французький інженер і військовий картограф який прекрасно розбирався в своїй справі. Всього було створено близько 14 карт за зйомкою Боплана за участі різних граверів. На картах детально вказані всі містечка і навіть села, основні шляхи а також рел'єф поверхні.

"Генеральна карта України" - географічна карта України та сусідніх країн 1648 року. Складена як рукопис французьким військовим інженером Гійомом Левассером де Бопланом. Виготовлена як гравюра голландським картографом Вільгельмом Гондіусом. Має розміри 42 х 54,5 см. Видана у кількох варіантах протягом 1648–1660 років. Одна з найбільш ранніх і найдостовірніших карт південної частини Східної Європи. Перша західноєвропейська карта присвячена власне Україні — «від Московії до Трансільванії». Виконана у масштабі 1:1 800 000. Має південну орієнтацію аркушу (Південь знизу). Зображає 1293 об'єкти — 993 населених пункти та 153 річки.
Перейшовши за посиланням можете завантажити мапу.

"Спеціальна карта України" виґравійована і надрукована 1650 у Данціґу В.Гондіусом. Це одна з перших середньомасштабних топографічних карт великої території в Європі. Відомо декілька примірників, що відрізняються між собою численними змінами та доповненнями. Складається з 8 аркушів розміром 41,5×45 см кожен, загальний розмір 83х216 см, мастаб 1:450000.Також має південну орієнтацію.
Перейшовши за посиланням ви можете обрати квадрат, що цікавить найбільше і завантажити його.
Зображення
Аватар користувача
Aushanbibi
Супермодератор
Повідомлень: 586
З нами з: 08 березня 2016, 09:54
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 986 разів
Подякували: 745 разів

Re: Карти території України XVII-XIX ст.

Повідомлення Aushanbibi »

Карта фортифікаційних споруд Київських земель (Карта поділу земель між Московією та Річ Посполитою) - карта створена невідомим (можливо Бопланом) в 1670 році у Франції. На ній показано фортифікаційні споруди, редути та вали, що знаходяться на правому березі Дніпра. Займає область від Києва до Стайок. Карта не надто точна за координатами, однак за прорисовкою укріплень доволі детальна.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Востаннє редагувалось 11 грудня 2016, 17:42 користувачем Aushanbibi, всього редагувалось 1 раз.
Зображення
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Гійом-Левассер де БОПЛАН (Beauplan)

Повідомлення АннА »

Фрагмент карти України, складеної Г. де Бопланом 1648-50.jpg
БОПЛАН (Beauplan) Гійом Левассер де (бл. 1600–06.12.1673) – франц. військ. інженер-фортифікатор, картограф, архітектор, письменник. Н. в м. Дьєпп (Франція). Із дворянського гугенотського роду, син відомого гідрографа, математика і картографа Вільгельма Левассера. Прізвисько «сір Боплан» узяв, очевидно, від назви маєтку першої дружини. 1616 був офіцером франц. армії. З кін. 1630 по 1648 – у Польщі, на службі в Сигізмунда III Ваза, Владислава IV Ваза і Яна II Казимира Ваза. Як військ. інженер і архітектор керував буд-вом і укріпленням фортець і замків, переважно на тер. України (Кременчук, Кодак, Броди, Підгірці, Бар та ін.). З 1637 – капітан артилерії, отримав різні привілеї від короля і від польного гетьмана М. Потоцького. В груд. 1637 брав участь у битвах проти козац. військ М.Павлюка, 1638 – проти Я.Острянина і Д.Гуні. 1639 відбудовував Кодак, спалений 1635 І.Сулимою; в цей же час складав карту нижнього Дніпра. Весною 1647 був звільнений зі служби і 1648 повернувся на батьківщину. 1652 переїхав із Дьєппа до Руана, 1665 був прийнятий на королів. службу. Творець першої карти України на основі власних вимірів (1639); 1647 закінчив велику «спеціальну» і пізніше – ген. карту. У Франції продовжував працю картографа. 1653 видав карту Нормандії, 1667–69 працював над картою Бретані (не закінчена). Як коментар до карт України і Дніпра видав «Опис України» (Руан, 1651, 1660; Париж, 1661), який було перекладено англ. (1704), нім. (1780), польс. (1822), рос. (1832) мовами. Він містив у собі багато цікавих відомостей про історію, географію, к-ру і етнографію України, про боротьбу укр. народу проти польс. шляхти, турків і татар, про запороз. козаків. Б. мав справжній літ. хист, глибокі знання, про що свідчать також його неопубл. доповіді та спогади, праці з математики та навігації. Залишається нез’ясованим, чи саме Б., чи якийсь ін. Левассер був автором поет. зб. «Les evenements іllustres…» (Париж, 1661) та франц. пер. праці Едуарда Брауна «A brief Account of some Travels in Hungaria, Serbia, Bulgaria, Macedonia, Thessaly…» (Лондон, 1673). Образ Б. змальовано в романах «Богдан Хмельницький» М.Старицького (1887) та «Козацькому роду – нема переводу» О.Ільченка (1958).
П. у м. Руан (Франція).
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Гійом-Левассер де БОПЛАН (Beauplan)

Повідомлення АннА »

Загальна карта України Гійома де Боплана 1648 року

Повна назва: «Загальний план Диких полів, простіше кажучи, Україна. З суміжними провінціями» («Delineatio Generalis Camporum Desertorum vulgo Ukraina. Cum adjacentibus Provinciis»). Виконана у масштабі 1:1 800 000. Південь на карті знаходиться вгорі, тобто вона перевернута «догори ногами» відносно звичної нам орієнтації. Карта охоплює практично всі території сучасної України крім південно-західного прикордоння і основної частини Криму.

Укладач карти – французький військовий інженер і картограф Гійом Левассер де Боплан (1600-1673). На початку 1630-их років він прибув із Франції до Речі Посполитої за запрошенням короля Сигізмунда ІІІ. Боплан перебував на польській службі до 1648 року як старший капітан артилерії і військовий інженер. В умовах зростання могутності Османської імперії та спалаху низки козацьких повстань, досвідчений французький інженер допомагав Речі Посполитій укріплювати її неспокійні південно-східні рубежі. У 1630-их він побудував укріплення в Барі, Бродах, Кременчуці. Широкої відомості набула спроектована Бопланом фортеця Кодак на місці теперішнього Дніпропетровська.

За дорученням польського короля Владислава IV і коронного гетьмана Конецпольського, Боплан розпочав складання докладної карти України. У 1639 році він уклав рукописну карту «Tabula Geographica Ukrainska» («Українська географічна карта»). Під час поїздки до Гданська Боплан передав рукописні ескізи картографу Вільгельму Гондіусу, який виготовив у 1648 році «Загальну карту України».

На початку повстання під проводом Богдана Хмельницького, Боплан остаточно полишає польську службу і повертається на батьківщину, до Руану. Там він видає ще кілька варіантів карт України, а також публікує твір під назвою «Опис України, кількох провінцій королівства Польського, що тягнуться від кордонів Московії до границь Трансільванії, разом з їхніми звичаями, способом життя і ведення воєн» (1651).

В представленні Боплана Україна була збірною назвою кількох дніпровських провінцій Речі Посполитої. Боплан по суті першим помістив «Україну» (принаймні за назвою окремої карти країни) в географію Європи, де вона займала своє місце до кінця XVIII століття, а згодом епізодично виникала до 1917 року (дивись: «Карта «Україна або козацька земля з прилеглими провінціями Валахії, Молдавії і Малої Татарії» (1712)»).

Спочатку термін Україна виступає як інша назва «Диких Полів», але вже незабаром постає як окрема країна з власними провінціями, оскільки тут утворилася держава Богдана Хмельницького. «Україна» перетворилася зі своєрідного прикордонного регіону Речі Посполитої на політонім (назву політичного утворення), межі якого обумовлювалися актуальними кордонами Гетьманщини (дивись: «Запоріжжя та Військо Запорозьке — це одне й те саме?»).

Зображення
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Гійом-Левассер де БОПЛАН (Beauplan)

Повідомлення D_i_V_a »

Боплан залишив по собі не тільки карти польських та українських земель, він написав ще книгу

Опис України
Опис України,
Кількох провінцій королівства польського, що тягнуться від кордонів московії до границь трансільванії, разом з їхніми звичаями, способом життя і ведення воєн,
Сіра де боплана.
В руані, у жака кайуе, при королівському дворі.

[ Г. Л. де Боплан. Опис України. Пер. з фр. Я.І.Кравця, З.П.Борисюк. Київ, 1990.]
Гійом Левассер де БОПЛАН
ОПИС УКРАЇНИ,
КІЛЬКОХ ПРОВІНЦІЙ КОРОЛІВСТВА ПОЛЬСЬКОГО, ЩО ТЯГНУТЬСЯ ВІД КОРДОНІВ МОСКОВІЇ ДО ГРАНИЦЬ ТРАНСІЛЬВАНІЇ, РАЗОМ З ЇХНІМИ ЗВИЧАЯМИ, СПОСОБОМ ЖИТТЯ І ВЕДЕННЯ ВОЄН,
СІРА ДЕ БОПЛАНА.
В РУАНІ, У ЖАКА КАЙУЕ, ПРИ КОРОЛІВСЬКОМУ ДВОРІ.
Зміст
Послання
До читачів
Читачеві від книговидавця
Опис України і річки Борисфен, званої в просторіччі Ніпром, або Дніпром, від Києва до моря, в яке вона впадає
Ремесла, якими займаються козаки
Руська шляхта
Які повинності селян щодо панів
Про Крим, або край Татарії
Кримські татари
Про козаків
Як дівчата залицяються до парубків
Як селянин може одружитись з панночкою
Як відбувається весілля
Козацька медицина
Про фауну Україн
Про клімат України
Про Польщу. Як обирають короля
Про шляхетські вольності
Звичаї польської шляхти
ПОСЛАННЯ
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “Карти і топографічні плани”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 15 гостей