Герб Вонж, Вуж, Уж

Про герб

Ви можете обрати 1 варіант відповіді

 
 
Переглянути результати

Онлайн
Аватар користувача
ukrgenealogy
Адміністратор
Повідомлень: 1566
З нами з: 12 лютого 2016, 23:05
Звідки: Україна
Дякував (ла): 235 разів
Подякували: 249 разів
Контактна інформація:

Герб Вонж, Вуж, Уж

Повідомлення ukrgenealogy »

Герб Вонж.jpg
Герб Вонж (Herb Wąż)

Ґрози

Перелік прізвищ представників гербу Вонж, що проживали в межах Васильківського, Таращанського та Звенигородського повітів Київської губернії. (Список взято з "Правобережний гербівник" укладач Є.Чернецький)

Тема створена для збирання інформації та доповнення списку
Дивиться також прізвищні теми у покажчику прізвищ
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Технічна підтримка з питань реєстрації, зміни імені користувача або інших питань, стосовно вашого облікового запису, здійснюється через ukrgenealogy@ukr.net
Онлайн
Аватар користувача
ukrgenealogy
Адміністратор
Повідомлень: 1566
З нами з: 12 лютого 2016, 23:05
Звідки: Україна
Дякував (ла): 235 разів
Подякували: 249 разів
Контактна інформація:

Re: Герб Вонж

Повідомлення ukrgenealogy »

Вонж.jpg
Перелік взято з «Малоросійського гербовника», герби польські

Козачинські
Рашевські
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Технічна підтримка з питань реєстрації, зміни імені користувача або інших питань, стосовно вашого облікового запису, здійснюється через ukrgenealogy@ukr.net
Онлайн
Аватар користувача
ukrgenealogy
Адміністратор
Повідомлень: 1566
З нами з: 12 лютого 2016, 23:05
Звідки: Україна
Дякував (ла): 235 разів
Подякували: 249 разів
Контактна інформація:

Re: Герб Вонж

Повідомлення ukrgenealogy »

ВУЖ, ЗМІЯ (герб)
(пол. Wąż, Wężyk, Zatorz, лат.Anguis, Serpens)
  1. Інші кличі/назви: Вужик, Затор.
    Традиційне походження: польське.
    Опис: щит - у червоному полі зелена змія у золотій короні, яка звивається і тримає в пащі зелене яблуко з гілочкою і двома листочками; клейнод - над шоломом у короні п'ять срібних страусових пер.
    Дереворит герба: Paprocki B. Herby rycerztwa polskiego. - Kraków: Drukarnia М. Garwólczyka, 1584. - S.282
Джерело-А.Кобилянський, Є.Чернецький "Родові герби шляхти"
Технічна підтримка з питань реєстрації, зміни імені користувача або інших питань, стосовно вашого облікового запису, здійснюється через ukrgenealogy@ukr.net
Аватар користувача
Володимир1980
Повідомлень: 17
З нами з: 30 вересня 2019, 20:20
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 14 разів
Подякували: 24 рази

Re: Герб Вонж

Повідомлення Володимир1980 »

Вітаю! Нещодавно копнув на полі (район, так званого, "Бродівського котла", неподалік Золочева) невідомий для мене знак, на якому зображений змій-спокусник, обвиваючий стовбур дерева; проглядаються залишки якогось покриття, можливо, позолоти...
Згодом розібрався, що це різновид польського родового герба (вонж, вонжик), але не зумів встановити, кому саме він належав (хоч і передивився усі герби польських, українських і литовських родів). Випадково потрапив на Ваш форум і вирішив звернутися до Вас, як до спеціалістів цієї справи. Будьте ласкаві, допоможіть розібратись з родовою приналежністю даного герба?
https://ibb.co/fD7VXNN
https://ibb.co/NW0KK78
https://ibb.co/zFMtyLk
https://ibb.co/Fntkc9j
https://ibb.co/28r8YwX
https://ibb.co/qnww7rj
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Герб Вонж

Повідомлення D_i_V_a »

Володимир1980 писав:...Згодом розібрався, що це різновид польського родового герба (вонж, вонжик), але не зумів встановити, кому саме він належав (хоч і передивився усі герби польських, українських і литовських родів)...
Уууу, як цікаво...

А чи взагалі таке можливо, встановити кому САМЕ він належав?
Хоча може і можна... "Бродівський котел" - це 20 ст, 1944 рік, воїни дивізії Галичина. Якщо є списки тих хто приймали там участь?
У цій темі викладено тільки три прізвища.

Знак висів на досить широкій стрічці.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Володимир1980
Повідомлень: 17
З нами з: 30 вересня 2019, 20:20
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 14 разів
Подякували: 24 рази

Re: Герб Вонж

Повідомлення Володимир1980 »

D_i_V_a писав:
Володимир1980 писав:...Згодом розібрався, що це різновид польського родового герба (вонж, вонжик), але не зумів встановити, кому саме він належав (хоч і передивився усі герби польських, українських і литовських родів)...
Уууу, як цікаво...

А чи взагалі таке можливо, встановити кому САМЕ він належав?
Хоча може і можна... "Бродівський котел" - це 20 ст, 1944 рік, воїни дивізії Галичина. Якщо є списки тих хто приймали там участь?
У цій темі викладено тільки три прізвища.

Знак висів на досить широкій стрічці.


Не знаю, як заведено у вас, але у нас на Галичині спочатку вітаються! Тому, хоч я уже раніше привітався з усією поважною спільнотою, скажу ще й особисто Вам: «Доброго здоров‘я!»...
Мене дивує Ваш недоречний сарказм, а ще більше те, що Ви для цього використовуєте вояків дивізії СС «Галичина», навіть за тієї умови, якщо під впливом інформаційної пропаганди у Вас склалося негативне враження щодо їх цілей у той буремний для цілого світу час. Повірте, я займаюся військовою археологією (хай навіть мене й зачисляють до рядів «чорних копачів») не заради матеріального інтересу, а з ціллю, так би мовити, «доторкнутися» до історії цікавого мені періоду (хоча історію я полюбляю в цілому) і знайдені військові (та й не тільки) артефакти колекціоную; якби Ви звернулися до мене з запитанням щодо об‘єкту мого захоплення та історичних моментів з ним пов‘язаних, я б без зайвого і недоречного ґонору та сарказму поділився своїми знаннями або підказав більш інформативне джерело...
Наскільки я зумів самостійно встановити, герб Вонж мали 142 шляхетські родини, а тому, беручи до уваги конкретне місце знахідки та інформацію щодо земельного володіння даних родів, для справжніх знавців геральдики не мало б скласти проблеми визначити приналежність даного герба конкретним шляхтичам...
Однаково дякую за Вашу відповідь і вибачте, що переоцінив можливості даного форуму і культуру спілкування його окремих користувачів (те, що це вонж, мені повідомили на історично-військовому сайті «Райберт», але я на цьому не зупинився, бо завжди прагну отримати більш змістовну інформацію)...
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Герб Вонж

Повідомлення D_i_V_a »

Володимир1980 писав:Не знаю, як заведено у вас, але у нас на Галичині спочатку вітаються! Тому, хоч я уже раніше привітався з усією поважною спільнотою, скажу ще й особисто Вам: «Доброго здоров‘я!»...
Доброго ранку!/Доброго дня!/Доброго вечора! (в залежності від того, коли ви це побачите)
Але зазвичай на форумі не вітаються і не прощаються...
Володимир1980 писав:Мене дивує Ваш недоречний сарказм, а ще більше те, що Ви для цього використовуєте вояків дивізії СС «Галичина», навіть за тієї умови, якщо під впливом інформаційної пропаганди у Вас склалося негативне враження щодо їх цілей у той буремний для цілого світу час...
Сарказму не було, як не було і впливу пропаганди. У мене немає телебачення... ну того, що зомбує... Займаючись родоводом і почитуючи історичну літературу (переважно українською мовою, українських істориків-дослідників), слухаючи регулярно на радіо культура "Історичні фрески", прочитавши Володимира Білінського, покопавшись в історичних документах (особливо з архіву СБУ), у мене з'явився іммунітет до впливу інформаційної пропаганди, бо пропаганда зазвичай суперечить побаченому в документах.
Сподіваюсь, що тепер, коли ви приберете надуманий вами сарказм з того, що вже написала вище, і ще раз його прочитаєте, то ми зможемо перейти до пошуку відповіді - кому ж таки міг належати медальон/нашивка яку ви віднайшли.

Вважаю, що це унікальна знахідка про яку важливо знати фахівцям геральдістам.

ХХ століття не люблю (бо воно криваве) і знаюся на ньому мало. Про Бродівський котел дізналась тільки вчора, коли прочитала ваше повідомлення та погуглила. Негативу до воїнів немає. Навпаки, є біль і відчуття горя коли про це чуєш чи читаєш.

Через віднайденя своїх родин зі шляхти з'явився інтерес до гербів. Через переглянуті дворянські справи початку ХІХ ст стало зрозуміло, що в Україні є багато людей які й гадки не мають, що їх предки мали герби і що ця тема їх також стосується.

Важко уявити таку знахідку на теренах України, де радянська влада прийшла на 20 років раніше і де бути шляхтичем було просто небезпечно. А через цю знахідку, дуже приємно побачити, що в 1944 році ще були українці які знали про своє шляхетське коріння, цінували це і пишалися цим. І вона є тому доказом.

Ви кажете, що віднайшли інформацію, що було 142 роди/прізвища, які мали герб Вонж. Не думаю, що професійні дослідники будуть наполягать на цій цифрі, скоріш за все буде дипломатично сказано, що НА СЬОГОДНІ відомі 142 родини. В реальності може буть і значно більше.

Можливо в мережі є десь списки воїнів Галицької дивізії? Через порівняння зі списком 142 родин віднайдуться представники гербу Вонж, які ІМОВІРНО могли мати на своїй уніформі такий знак. А от як вирахувати конкретну людину у кого був цей знак, навіть не можу уявити... Ну якщо тільки є якісь письмові згадки про таке, або може фотографії...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Володимир1980
Повідомлень: 17
З нами з: 30 вересня 2019, 20:20
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 14 разів
Подякували: 24 рази

Re: Герб Вонж

Повідомлення Володимир1980 »

D_i_V_a писав:
Володимир1980 писав:Не знаю, як заведено у вас, але у нас на Галичині спочатку вітаються! Тому, хоч я уже раніше привітався з усією поважною спільнотою, скажу ще й особисто Вам: «Доброго здоров‘я!»...Доброго ранку!/Доброго дня!/Доброго вечора! (в залежності від того, коли ви це побачите)
Але зазвичай на форумі не вітаються і не прощаються...


Можливо, і так, але я новий користувач на форумі і зі мною можна було поздороватись або хоча б привітати зі вступом у Вашу поважну спільноту!:) Але то таке, дрібниця, а тому "проїхали"...
Вибачте, що неправильно зрозумів інтонацію подачі Вашого допису, але тому є проста і доволі банальна причина: я зробив помилку, прив"язавши дану знахідку до визначної в історії Другої світової війни битви на теренах Західної України, більш відомої під назвою "Бродівський котел"; в подальшому я закріпив свою помилку тим, що бажаючи більш "колоритніше" передати сукупність знахідок, додав підсумкове фото з того виїзду (лопату зі всіма знахідками, як заведено у пошуковиків). Таким чином, не маючи цього на меті, але не бажаючи відкривати точне місце знахідки (воно перспективне і не хотілося би, щоб окремі "шпійони" або, як казав Остап Бендер: "Конкурирующая фирма", скористалися моєю легковажністю :wink: ), я ввів Вас в оману і поясню чому: як відомо, Західна Україна була ареною багатьох кровопролитних битв (чого варті хоча б Перша та Друга світові війни), тут інколи переплітаюся знахідки часів Римської імперії з періодами панування Австро-Угорської імперії, Польської республіки 1918-1939 р.р., Першої і Другої світових воєн!..
Знайдений мною герб польсько-шляхетського роду Вонж (або, точніше, його різновид), найвірогідніше (хоча і запропонований Вами варіант також має право на існування), не має нічого спільного з вояками добровольчої гренадерської дивізії СС "Галичина" (дивізійники до моменту свого першого і єдиного вступу в реальні бойові дії тільки в поодиноких випадках встигли заслужити нагороди (дві зі знайдених мною - піхотний штурмовий знак і знак за поранення 3-го ступеню - виключно бойові), а тому схиляюсь до того, що їх втратили бійці Вермахту 13-ої Армії)...
Мій розрахунок був на те, що експерти з геральдики зможуть зробити аналіз того, хто в старіші часи володів земельними наділами під Золочевим і таким чином встановити той окутаний таємничістю рід польських шляхтичів з гербом Вонж, представник якого втратив цю емблему (а для чого вона взагалі використовувалась, яке її призначення???) і змусив нас розгадувати таку заплутану задачу!)
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Герб Вонж

Повідомлення D_i_V_a »

Володимир1980 писав:...Знайдений мною герб польсько-шляхетського роду Вонж (або, точніше, його різновид), найвірогідніше (хоча і запропонований Вами варіант також має право на існування)...
Мій розрахунок був на те, що експерти з геральдики зможуть зробити аналіз того, хто в старіші часи володів земельними наділами під Золочевим і таким чином встановити той окутаний таємничістю рід польських шляхтичів з гербом Вонж, представник якого втратив цю емблему (а для чого вона взагалі використовувалась, яке її призначення???) і змусив нас розгадувати таку заплутану задачу!)
Гарне питання - а для чого вона взагалі використовувалась, яке її призначення???
Думаю, що на шиї це не носили, для цього занадто широкий отвір.
Скоріш за все це було прикрасою. Але чого? Одежі? Зброї? Збруї?

І ось це питання - хто в старіші часи володів земельними наділами під Золочевим і таким чином встановити той окутаний таємничістю рід польських шляхтичів з гербом Вонж - може не проясниться.
Якщо там, наприклад, проходив гостинець, і це є частиною збруї, то могло просто загубиться у того хто був в дорозі.
Ось в цій темі описала знахідки на місці постоялого двору. І таке може буть.

А, і ще. Те що рід був дійсно польсько-шляхетним.
Не можна так однозначно ствержувати. Він був шляхетним, але етнічна належність могла буть різною. Спектр дуже великий, від українців-русинів до...

Про різновид герба - це зазвичай фантазія того часу, коли це створювалось. Можливо бажання замовника, можливо сімейна легенда.
На вашому чітко видно, що змій овивається навколо дерева... дуже натякає на змія і Єву...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Володимир1980
Повідомлень: 17
З нами з: 30 вересня 2019, 20:20
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 14 разів
Подякували: 24 рази

Re: Герб Вонж

Повідомлення Володимир1980 »

Ваші роздуми щодо приналежності даного герба-емблеми до елементів прикрас з переліком варіантів, де б він міг кріпитися (одязі, зброї, збруї), підштовхнув мене саме до останнього варіанту - збруї; я скористався старою польською картою за 1933 рік і дійсно, знахідка трапилась у безпосередній близькості від ґрунтової дороги, позначеної доволі масивним штрихпунктиром! Хоч крім монеток кінця 19-го та 20-го століть і знахідок періоду Другої світової війни там не трапилось інших елементів кінської збруї чи навіть підкови, проте цей варіант, як на мене, є найбільш логічним; ймовірно, солдати Вермахту (або дивізії СС «Галичина») могли використовувати реквізовану у місцевих селян підводу з елементами старовинних прикрас на збруї...
Також погоджуюсь, що польські, українські, а чи навіть литовські шляхтичі, маючи коріння різновиду роду Вонж, могли на власний розсуд інтерпретувати варіацію свого герба, використовуючи якусь легенду, таємницю, а чи навіть реальну історію своїх предків, яка мала якесь магічне для них значення або викликала певну гордість (ґонор). Можливо, а тут доволі обширне поле для фантазії, символ змія-спокусника овиваючого стовбур дерева (сюжет відверто нагадує біблейський), може бути пов‘язаний з існуванням в роду якогось фата-спокусника («дамского угодника»), який користувався популярністю у прекрасної половини людства і заволодів серцем не однієї аристократки-кокетки, підбивши їх на безглузді та безчесні вчинки або зі звабою неприступної, заможної і гордої красуні, яка всупереч волі батьків тікає зі своїм обранцем і бере з ним шлюб (можливо, мезальянс)...
Варіантів і припущень безліч, але тим і цікава ця таємнича історія, що окрім реальних дат і достовірних фактів ми можемо ще й ввімкнути свою уяву та висловити свої гіпотези і припущення))
Відповісти

Повернутись до “Герби та роди”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 16 гостей