Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу, походження українських прізвищ, ономастика

Графи Василько

Онлайн
Аватар користувача
 
Повідомлень: 210
З нами з: 03 січня 2017, 20:37
Звідки: Буковина
Подякував (-ла): 319 раз.
Подякували: 349 раз.
Стать: Чоловік

Графи Василько

Повідомлення Falcon » 14 лютого 2017, 00:02

Василько (нім. Wassilko von Serecki, рум. Vasilco) — давній буковинський рід. Барони Васильки отримали титул графа в Австро-Угорській імперії.
Рід Василько походить з часів Київської Русі і вперше згадується в 1097 році. Відповідно до історії сім'ї, вони нащадки князя Перемишльського Василько Ростиславовича та ростовських князів Василько (1238). В 1350 боярин Панку (Панько) на лівому березі Серету для свого єдиного сина Луки (Лукаша) заснував поселення Lucavăţ (нині це села Лукавці Верхні і Нижні, Вижницького р-ну, Чернівецької обл.). Сини Лукаша — були лицарями при дворі князя Олександра Доброго. Грамотою від 16 лютого 1428 закріплено родові маєтки. Пізніше боярський рід згадується в грамоті князя Штефана Великого (Ştefan cel Mare) від 15 Березня 1490 року. В грамоті від 4 лютого 1676 року польський король за видатні заслуги в польській армії в битві при Хотині 1673 року надає родині титул баронів. Диваном Молдови в акті від 24 січня 1681 р який був підписаний Мироном Костіним, згадується що рід є великими боярами.
1773 року згадується, що бояри Василько обрали родовим Берегомет, відбудували храм Св. Миколая на місці старої дерев'яної церкви. який освятили в 1786 році. Грамотою від 14 липня 1855 р лицар Йордакі (Юрій) Василько отримав від імператора Франца Йосипа I титул австрійського барона з приставкою Серетський (Serecki), від назви річки Серет, для себе і своїх нащадків. Він почав будівництво замку Берегомет, в який переїхав 18 квітня 1861.
Грамотою від 19 жовтня 1918 року імператором Карлом I Василькам присвоєно титул графа.


Лицар Микола фон Василько - громадсько-політичний діяч, професійний дипломат
більш повна стаття про Миколу Василько (пряме посилання)
Граф Георгій Василько фон Серетський - громадсько-політичний діяч, маршалок крайового сейму
Граф Стефан Василько Серетський - перший командант Гуцульсько-Буковинського Легіону УССЗображення
Олександр, Степан та Георгій Васильки


Герби різних часів 1676-1918:
1676
Зображення

Зображення

Зображення
Зображення

1918
Зображення


Замок Берегомет на Сереті
Зображення

Зображення

Зображення

Маєток в селі Панка
Зображення

Маєток в селі Мигово
Зображення

Будинки в Чернівцях на Панській вулиці № 32 і 34 (зараз вул. О.Кобилянської)
Зображення

Зображення

Будинки № 32 і № 34, зведені у кінці XIX ст., належали родині видатного буковинського політичного діяча, дипломата графа Василька.

Обидва будинки — доволі схожі між собою триповерхові споруди, архітектура яких позбавлена будь-якої помпезності, оскільки господар її не любив — як в своєму побуті, так і в стосунках з людьми. У одній з кімнат на другому поверсі буд.№ 32 було встановлено невеличкий церковний іконостас, і на великі свята та у дні ангела господарів запрошували священика, який відправляв тут службу Божу. Це приміщення не зачинялося і було відкрите для кожного бажаючого зайти і помолитися.

Обидва будинки мають спільний двір, де колись був розкішний фруктовий сад, оранжерея та клумби з вишуканими квітами, які господар та його родина дуже любили. Була тут і гарна дерев'яна літня альтанка, і криниця, а у глибині двору — конюшня, мурованою каретною доріжкою до якої заїжджали фаетони та «двоколка», управляти якою полюбляв сам господар. Він загалом захоплювався верховою їздою. (Свідчення записані зі слів Галини Зарової, 1961 р., яка працювала у графа Василька швачкою).
В 1912 року в приміщенні будинку № 34 розміщувалась стенографія пана Габельсберга, хоча залишається невідомим, хто був власником цієї школи та хто тут навчався, чи це була приватна установа, чи державна.
За радянської влади вишуканий дворик зруйнували, ще якийсь час залишався там сад, але згодом і його не стало. Тут облаштували обласний військкомат, який розміщується тут і нині.
Востаннє редагувалось Falcon в 21 лютого 2017, 20:22, всього редагувалось 4 разів.
будую своє букове дерево з соколиним гніздом

Онлайн
Аватар користувача
 
Повідомлень: 4746
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Звідки: Київ
Подякував (-ла): 4173 раз.
Подякували: 1858 раз.
Стать: Жінка

Re: Графи Василько

Повідомлення D_i_V_a » 15 лютого 2017, 20:58

Я особисто ніколи не чула про цей графський рід, тому мені було дуже цікаво довідаться...

Подивимось що нам скаже довідник Лисенка-Чернецького про інші гілки, може не такі таланні як графська гілка, але все може буть, що і вони з того гнізда від Київської Русі ;)

У чистому вигляді прізвища Василько у довіднику серед шляхти, що подавала на початку 19 ст на визнання у російському дворянстві, немає...
Є
Васильковські - 10 родин (9 з Подільської губерніїї і 1 з Волинської)
Василевські - 24 родини (12 з Подільської і 12 з Волинської)
Василевичі - 4 родини (2 Подільська, 1 Волинська, 1 Київська)
Пошук предків: Дідкі(о)вський, Онацький, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Дименський, Пустовіт, Павленко, Бургала, Барлинський
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?


Повернутись до Графські роди

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: al_mol, Aushanbibi, АннА, Bing [Bot], Bob Kviatko, D_i_V_a, Falcon, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Оленка, ukrgenealogy