http://history.org.ua/JournALL/kraj/kraj_2012_3/8.pdfСповідні розписи – це церковні книги, що фіксували відвідування парафіянами сповіді та причастя. В Західній Європі обов’язок впровадження реєстрацій сповідей в католицькому костьолі було впроваджено IV Латеранським собором ще в 1215 році. Впровадження парафіяльних книжних записів в межах Речі Посполитої започатковано ухвалою Синоду кардинала Бернхарда Мацієвського в 1607 році, але перші сповідні розписи відомі лише з першої половини XVIII століття[2].
В Росії перші спроби запровадити подібні постанови здійснено Петром І в 1716 [3], 1718 та 1722 роках – «об обязательном говении под угрозой штрафов, мужского и женского населения империи в определенный срок» [4]. Але через їх невиконання лише Іменним та Синодським указами 1737 року Анна Іоанівна вимушена була підтвердити обов’язкове ведення сповідних розписів при церквах[5]. Кожний приходський священик був зобов’язаний вести детальні записи своїх парафіян, як чоловічої так й жіночої статей, як літніх, так людей середнього віку, навіть новонароджених дітей «по имени, прозваниям и чинам, со означиванием лет их»[6].
Ці списки повинні були надсилатися до 1 вересня в Священний Синод. Всіх тих, хто в святу чотиридесятницю або в наступні два пости не будуть сповідуватися та причащатися, обкладати штрафами. Відповідно до розпорядження 1753 року київського митрополита Тимофія (Щербацького) запис парафіян проводився у відповідності із встановленою формою, по домогосподарствам, посімейно та зазначенням віку осіб[7].
Інтерес до зібрань церковної бібліотеки, сповідних розписів, описів церковного майна, старовинних церковних паперів, указів та постанов за попередні століття виник у дослідників-істориків, шукачів старовини, ще наприкінці ХІХ століття[8].
У вітчизняній історіографії активне використання сповідних розписів почалося з пробудженням інтересу до соціальної історії в 1990-х рр. Спеціальні розвідки присвячені їм належать В. Мордвінцеву [9], Л. Гісцовій [10], О. Сакалу [11], О. Романовій [12], В. Дмитренку[13].
Повернутись до Сповідні росписи
Зареєстровані учасники: AdsBot [Google], al_mol, aprug, Barcha, Bing [Bot], D_i_V_a, Елена Кмит, Google [Bot], Google Adsense [Bot], Kateryna_S