УГФ-Український Генеалогічний Форум

Залишайтесь вдома і досліджуйте власний родовід :)

Ревізькі Казки (РК)

Подякував (-ла): 2541 раз.
Подякували: 888 раз.
Стать: Жінка

Ревізькі Казки (РК)

Повідомлення АннА » 19 лютого 2016, 22:23

РЕВІЗЬКІ КАЗКИ, ревізії, ревізькі сказки — акти обліку податного населення Рос. імперії. Цінне джерело для демографічних, соціально-екон., генеалогічних досліджень. Фіксували персональний склад податного населення імперії, а саме — різних прошарків сільського та міськ. люду. Причиною їх введення була зміна податкової політики — від подвірного оподаткування до подушного. Дворяни, священики, чиновники не потрапляли до Р.к. Хоча під час проведення перших ревізій на укр. теренах нерідко складалися списки дворян і шляхтичів, через невизначеність ставлення д-ви до цілої групи родів укр. привілейованої верстви, яка не змогла довести своїх прав на дворянство. Згодом багатьох із них позбавили привілейованого становища та зарахували до окремої соціальної групи однодвірців, котрі мали право доводити свої втрачені права, але ставали тягловим населенням. Поспіль через скасування верстви однодвірців їх записали до селян. Перша ревізія датується 1718—27, а остання — 1856—58. Усього відбулося 10 ревізій, причому кількість років між ними була різна — від 4—5-ти до 15-ти. Першою ревізією, що торкнулася території України, була 4-та ревізія 1781—82, однак вона охоплювала тільки землі Сх. України. На всі укр. терени, які входили до складу Рос. імперії, було поширено лише дію 5-ї ревізії 1794—95. Проте у попередні роки в Лівобережній Україні за розпорядженням генерал-губернатора Малоросії графа П.Румянцева-Задунайського проводилися подвірні переписи та складалися козац. компути. Упродовж 1763—64 в Гетьманщині за наказом гетьмана графа К.Розумовського було здійснено перший подушний перепис населення. Під час проведення ревізій записи здійснювалися за повітами окремо для кожної категорії податного населення. У них містяться відомості про власника двора — ім’я, по батькові та прізвище, якщо таке вже існувало, соціальний стан, кількість років за минулим та триваючим переписом, а також відомості про родичів, які мешкають із ним, — синів (обов’язково з віком за минулим і триваючим переписом), дружину (іноді в ранніх переписах — із дівочим прізвищем), дочок, інколи братів із родинами, небожів, батьків та ін. У деяких ревізіях, зокрема 1-й, 2-й та 6-й, особи жін. статі не фіксувалися. Записи нерідко супроводжувалися примітками про відсутність деяких осіб під час перепису — у рекрутах, утік, переселений тощо. Переважна частина Р.к. зберігається в держ. архівах областей у фондах повітових судів, повітових казначейств, губернських казенних палат або в колекціях.

Проект з оприлюднення матеріалів ревізії 1795 в Брацлавській губернії розпочали укр. дослідники Ю.Легун та О.Петренко (Легун Ю.В., Петренко О.С. Ревізійний перепис населення 1795 р.: Брацлавська губернія, ч. 1, т. 1. Вінниця, 2003).
http://www.history.org.ua/?termin=Revizki_k

Портал:Ревізькі казки Київської губернії/1795
Із повагою, Ганна

Подякував (-ла): 372 раз.
Подякували: 542 раз.

Re: Ревізькі Казки (РК)

Повідомлення SNIGURIVNA » 15 березня 2019, 00:45

D_i_V_a написав:То може хто знає про закономірності вжитку дівочих прізвищ у деяких жінок?
При чому, дівочі прізвища вживають у вдовиць без зазначення прізвища чоловіка. Тільки пишуть його у першої дитини.
Вас цікавить вжиток дівочих прізвищ у жінок саме у ревізіях чи взагалі?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Черкаський повіт: Баюк, Боговик, Вовк, Волошенко, Гай, Данилець, Демиденко,Дудник,Дяченко, Забожан, Калюжка, Лисенко, Личак, Максюк, Мигит, Озюменко, Осінній, Пахолок, Педоренко, Пелюхно, Петренко, Плигач, Пустовіт, Руденко, Савченко, Сіренко, Скринник, Снігур, Сугак,Товстопят, Цебренко, Чередніченко та інші.
Мій щоденник

Подякував (-ла): 4985 раз.
Подякували: 2373 раз.

Повідомлення D_i_V_a » 15 березня 2019, 11:07

SNIGURIVNA написав: Вас цікавить вжиток дівочих прізвищ у жінок саме у ревізіях чи взагалі?
Я ще не стикалась з такими документами. Ревізії дивилась пізніші, від 1840-х років і дивилась давно, тоді ще не мала досвіду. Напротомість бачила багато сповідни різних часів. То мені дуже кинулось це в очі, що літні жінки, поперше не рідко ідуть першими (як голова роду), а подруге під своїм дівочим прізвищем. То мабуть і в обіході ( в повсякденному житті) ці дівочі прізвища були у вжитку?
Родинні прізвища: Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Барлинський
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?

Повідомлення SNIGURIVNA » 15 березня 2019, 11:39

D_i_V_a написав:То мабуть і в обіході ( в повсякденному житті) ці дівочі прізвища були у вжитку?
Були.

Але чи продовжувати це обговорювати в темі РК? Мої приклади РК взагалі не стосуються.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Черкаський повіт: Баюк, Боговик, Вовк, Волошенко, Гай, Данилець, Демиденко,Дудник,Дяченко, Забожан, Калюжка, Лисенко, Личак, Максюк, Мигит, Озюменко, Осінній, Пахолок, Педоренко, Пелюхно, Петренко, Плигач, Пустовіт, Руденко, Савченко, Сіренко, Скринник, Снігур, Сугак,Товстопят, Цебренко, Чередніченко та інші.
Мій щоденник

Повідомлення D_i_V_a » 15 березня 2019, 12:59

SNIGURIVNA написав:
D_i_V_a написав:То мабуть і в обіході ( в повсякденному житті) ці дівочі прізвища були у вжитку?
Були.

Але чи продовжувати це обговорювати в темі РК? Мої приклади РК взагалі не стосуються.
То переводьте дискусію (з посиланням) куда Вам хочеться. Сюда завжди можна повернуться, якщо у когось будуть коментарі.

Скажу тільки, що дякуючи тій ревізії знайшлось 2 дівочі прізвища прабабусь від 18 століття. На таку удачу навіть не сподівалась... а як приємно отримати ще трохи прізвищ до сімейно-родинної скарбнички...
Родинні прізвища: Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Барлинський
Онацький

Повідомлення D_i_V_a » 26 січня 2020, 20:00

Може кому таке траплялось і знає напевно, що це може буть?
Якщо з таким не зтикались, то приймаються всі припущення...

По ревізії 1816 року мій прямий пра...дід Григорій Домарацький записаний по попередній ревізії, яка відбулась за 5 років, має вік 76 років і запис напроти нього такий - в неизвестной отлучке с 1812 года. І вік по актуальній ревізії не написаний, а мав би бути 81 рік.

Таке ж написано напроти Федора Стаховського який був родичем Антона Василова Красовського і приписаний до його родини.
Федору Стаховському було 34 і новий вік, який має бути 39, не написаний.
Онацький

Повідомлення SNIGURIVNA » 27 січня 2020, 14:43

D_i_V_a написав:в неизвестной отлучке с 1812 года
Він до якого стану належав за переписом?

Я можу прокоментувати по панських селянах з прикладами.
Мій щоденник

Повідомлення D_i_V_a » 27 січня 2020, 16:29

SNIGURIVNA написав:
D_i_V_a написав:в неизвестной отлучке с 1812 года
Він до якого стану належав за переписом?
Шляхта

Я сподівалась, що ви і на ці питання знаєте відповідь...
Мій Григорій пропав... зараз так мені бачиться що пропав, хоча коли тільки прочитала запис, а там 1812 рік, то гуглила чи були якісь катаклізми пов'язані з війною з Наполеоном і на наших теренах? Хоча і досі не викидаю такої думки що зникнення пов'язане з тою війною, коли країна воює, то криміногенний рівень підвищується...
Думаю, що ті двоє кудись поїхали (може до Києва) і зникли. Чи можливо буде знайти від того часу якісь рапорти до поліцї? Важко таке уявити, але все одно треба питатися в архіві...

Крім мого зниклого Григорія серед Домарацьких були ще 2. Обидва сини брата мого Григорія, один на 2 роки старший другого. І хтось із них був "шляхетським намісником". Що за намісник такий?...
Онацький

Повідомлення SNIGURIVNA » 28 січня 2020, 17:41

Не думаю, що Вам це стане у пригоді, але, може бути, комусь знадобиться.

По моїм селі у 1812 році було кілька втеч панських селян, і чоловіки у віці від 12 до шестидесяти з гаком років.
Скоріше за все це було пов'язано з проектом організації козацтва на Правобережжі з обіцянкою, що після війни ці селяни залишаться вільними. Тоді набрали 3 тис. козаків. Вже у 1813 році втрати змусили добирати людей ще по 30 чоловік від повіту. У прагненні звільнитися від кріпатства туди намагалися потрапити навіть старі й каліки. Звісно, по закінченні війни обіцянки не було дотримано.

Звісно, шляхтич, походження якого не викликало питань, не мав би зацікавитися таким. Але іноді чоловіки вважають за потрібне воювати за певних обставин.
Мій щоденник

Повідомлення D_i_V_a » 29 січня 2020, 21:14

SNIGURIVNA написав:...Звісно, шляхтич, походження якого не викликало питань, не мав би зацікавитися таким. Але іноді чоловіки вважають за потрібне воювати за певних обставин.
Але не в 76 років... Хоча може був ще той "грибок", якщо наважився поїхати хоч кудись далі 20 верст у такому віці...
Онацький

Поперед.

Повернутись до Переписи та ревізьки казки

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: Bing [Bot], Google [Bot]