УГФ-Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу за прізвищем, за місцем проживання, пошук в архівах, та багато іншого. Приєднуйтесь

Військові поселення

Аватар користувача
 
Повідомлень: 6076
З нами з: 15 лютого 2016, 16:51
Подякував (-ла): 2962 раз.
Подякували: 1411 раз.
Стать: Жінка

Військові поселення

Повідомлення АннА » 09 листопада 2016, 19:08

ВІЙСЬКОВІ ПОСЕЛЕННЯ - елементи організації частини військ. сил Російської імперії доби кріпацтва, коли військ. служба поєднувалася з госп. діяльністю. Організовувалися ще в 17 ст. на пд. і сх. рубежах Рос. д-ви для захисту її кордонів. На поч. 18 ст. за Петра I з цією метою подібні поселення було засновано і в Україні. Нового поширення в.п. набули за часів імператорів Олександра I та Миколи I. Виконавцем задумів щодо впровадження в.п. був граф О.Аракчеєв (див. Аракчеєвщина). Ідея в.п. полягала в тому, щоб створити великий резерв вишколених військ без додаткових витрат з боку д-ви. Переводили у військ. поселенці державних селян та козаків. Згідно з положенням про в.п., усіх працездатних селян до 45 років включно, що примусово переводилися в поселення, поділяли на три групи: господарів, помічників та солдатів діючих частин. Усі вони ставали одночасно хліборобами і вояками. Господар і його помічник зобов’язані були, крім своїх родин, утримувати ще двох солдатів з родинами, тричі на тиждень взимку і двічі влітку навчатися військ. справи, виконувати численні натуральні повинності та деякі обов’язки поліцейського характеру. Дітей поселенців з семи років зараховували до шкіл кантоністів (військовозобов’язаних).

В.п. в Україні з’явилися 1817 в кількох пов. Слобідсько-Української губернії та Херсонської губернії. Наприкінці 1825 на всій тер. Рос. імперії поселено 12 гренадерських полків та 2 гарматних у Новгородській, 6 піх. у Могильовській, 16 кінних у Слобідсько-Укр., Катериносл. та Херсон. губ., пізніше в.п. були поширені на Київ. та Подільську губ. 1850 на становищі військ. поселенців перебувало понад 645 тис. жителів України. На час ліквідації в.п. 1857 вони займали понад 2,3 млн десятин землі. Поширення в.п. в Україні було пов’язане з ім’ям графа І.Вітта. Підневільне становище мешканців в.п. спричинило Бузьких козаків повстання 1817, Чугуївське повстання 1819, Шебелинське повстання 1829 та ін. Розв’язання проблеми збільшення військ. сили імперії шляхом поєднання військ. служби з одночасним господарюванням зазнало краху. в. п. ліквідовано як такі, що не виправдали сподівань, а поселенців переведено до стану держ. селян.
http://history.org.ua/?termin=Vijskovi_poselennia
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна

Онлайн
Аватар користувача
 
Повідомлень: 2154
З нами з: 14 січня 2021, 16:44
Подякував (-ла): 1836 раз.
Подякували: 375 раз.
Стать: Жінка

Re: Військові поселення

Повідомлення kbg_dnepr » 13 серпня 2021, 10:53

Катеринославське намісницьке правління 1781-1796. ЦДІАК фонд 209 оп. 2 спр. 419

... про причислення у військові поселення пруської нації Миколи Іванова

Зображення
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная


Повернутись до Військові поселяни

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: alex1952, Aushanbibi, Bing [Bot], D_i_V_a, Google [Bot], Google Adsense [Bot], kbg_dnepr, nekrashevych, Oleksii, Zarik, Ярошевська