Польське повстання 1830-1831

Відповісти
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8849
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3543 рази
Подякували: 2136 разів

Польське повстання 1830-1831

Повідомлення АннА »

ПОЛЬСЬКЕ ПОВСТАННЯ 1830–1831, Листопадове повстання – національно-визвольне повстання поляків проти Російської імперії за відновлення незалежності Польської держави.
Розпочалось 29 листопада 1830 у Варшаві, охопило землі Королівства Польського (Царства Польського) і поширилось на Правобережну Україну та Білорусь.
Польське повстання вибухнуло на хвилі європейської революції і нац. рухів, спрямованих проти домінування 3-х абсолютистських імперій на континенті – Росії, Австрії та Пруссії.
Безпосередніми причинами повстання стали порушення дарованої російським імператором Олександром I Конституції Королівства Польського (1815), придушення ліберальної польської опозиції і патріотичних організацій, запровадження цензури й репресивно-поліційних порядків.
Приводом до початку повстання стало поширення чутки про відправку польського війська на придушення Лютневої революції 1830 у Франції.
29 листопада 1830 група змовників із числа патріотично налаштованої шляхти на чолі з Л. Набєляком і С. Гощинським у порозумінні з таємним військовим товариством у школі підхорунжих, очолюваним П. Висоцьким, напала на палац намісника великого князя Костянтина Павловича Бельведер і казарми російських військ. Унаслідок захоплення міського арсеналу та стихійного озброєння міських низів, переходу на бік змовників частини польських військ повстання набуло масового характеру, а Варшава опинилася в руках повсталих. Вони не створили нового уряду, а передали владу Адм. раді Королівства. По-угодовському налаштовані члени ради (Ф. Любецький, кн. А. Чарторийський та ін.) прагнули досягти угоди з російським імператором Миколою I на засадах збереження автономії Королівства Польського у складі Російської імперії.
1 грудня 1830 демократичні кола поляків утворили Патріотичне т-во на чолі з Й. Лелевелем і М. Мохнацьким, яке виступило з вимогою до Адм. ради Королівства домагатися повної незалежності Польщі й проведення демократичних реформ. Під його тиском, а також за підтримки патріотично налаштованих мас Варшави Адм. рада Королівства на поч. грудня проголосила себе Тимчасовим урядом, а сейм 18 грудня 1830 затвердив диктатора – генерал-лейтенанта Ю.-Г. Хлопіцького.
Консервативне кер-во повстанням на чолі з диктатором намагалося провадити переговори з рос. імп. Миколою I, але вони не дали результату.
18 січня 1831 Ю.-Г. Хлопіцький зрікся диктаторства, був створений Нац. уряд (Rząd Narodowy) на чолі з кн. А. Чарторийським. Уряд схвалив програму боротьби за відновлення Польської д-ви в кордонах 1772 (див. Поділи Польщі 1772, 1793, 1795). Патріотичне т-во 25 січня провело у Варшаві багатолюдну демонстрацію, яка примусила сейм проголосити детронізацію Миколи I з польс. престолу.
В ці дні вперше з'явилося звернене до всіх гноблених Рос. імперією народів гасло "За нашу і вашу свободу!" Рос. уряд кинув на придушення повстання значні військ. сили. На поч. лютого 1831 рос. війська під командуванням генерал-фельдмаршала І.Дибича почали наступ на Варшаву. Однак у битвах під Сточеком (нині м. Сточек-Луковські Люблінського воєводства, Польща), Ваврем і, особливо, Грохувом (нині обидва у складі м. Варшава) повстанці зупинили наступ рос. армії. Навесні 1831 вибухнули повстання польс. населення в Литві, Білорусі й Правобереж. Україні. В укр. землях польс. повстанці, які були переважно шляхтичами-землевласниками, зустріли значну опозицію з боку селянства. Створені повстанські загони С.-Г.Ворцеля на Волині, К.Ружицького на Житомирщині, Б.Колишка на Поділлі й Київщині були в квітні–травні 1831 розгромлені царськими військами. 26 травня 1831 гол. польс. сили під командуванням бригадного генерала Я.-З.Скшинецького зазнали поразки у битві під Остроленкою (нині місто Мазовецького воєводства, Польща). Від травня 1831 повстання увійшло в смугу кризи: частина аристократії та шляхти почала залишати країну, сейм не затвердив навіть дуже поміркованої реформи переводу селян на грошовий чинш, чим зумовив відхід частини селянства від повстання. Зусилля Патріотичного т-ва з мобілізації населення наштовхнулися на сильну опозицію консервативних сил в уряді, сеймі та війську. Політ. боротьба влітку 1831 привела до заворушень варшавського населення, яке 15–16 серпня 1831 вчинило розправу з підозрюваними у зраді керівниками. Нац. уряд впав, влада перейшла до рук генерала піхоти Я.-С.Круковецького, який проголосив себе новим диктатором, розправився з організаторами заворушень у місті і заборонив Патріотичне т-во. Тим часом рос. війська під командуванням генерал-фельдмаршала І.Паскевича підійшли до Варшави й розпочали штурм міста. Незважаючи на запеклий опір повсталих, 8 вересня (27 серпня) 1831 Варшава змушена була капітулювати. Сейм, уряд і залишки польс. армії перетнули кордони Австрії та Пруссії, де були інтерновані. Царський уряд вдався до жорстоких репресій проти учасників повстання, скасував конституцію Королівства Польського і, одночасно, більшість ознак автономії польс. земель (сейм, армію, елементи державності), запровадив воєнний стан (який тривав чверть століття). Незважаючи на поразку, Листопадове повстання сприяло зростанню нац. самосвідомості поляків, утвердженню ідеї нац. державності, поширенню демократ. настроїв, що проявилися у прагненні до здійснення соціальних реформ. Європ. громад. думка із симпатією поставилася до боротьби поляків із рос. самодержавством, а польс. питання від того часу ототожнювалося зі справою боротьби проти реакції й абсолютизму за свободу і демократію в Європі. Західноєвропейські країни прийняли численну польс. еміграцію (т. зв. велику еміграцію).
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9520
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6268 разів
Подякували: 3668 разів
Контактна інформація:

Re: Польське повстання 1830-1831

Повідомлення D_i_V_a »

Після польського повстання 1830-31 років О. Пушкін написав відому оду "Клеветникам России", - ця ода не давала спокою як сучасникам поета, так і тепер не дає спокою. Російський поет, якого вважають геніальним, різко виступив проти польських повстанців, котрі боролися за свою незалежність. Поет вважав, що інтересам Росії суперечить існування суверенної Польщі...
Євген Гуцало "Ментальність орди"
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9520
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6268 разів
Подякували: 3668 разів
Контактна інформація:

Re: Польське повстання 1830-1831

Повідомлення D_i_V_a »

ЦДІАК
Ф.470, О.1, 248 справ, 1837–1839
Назва фонду - Київська секретна комісія про таємні товариства при київському, подільському і волинському генерал-губернаторові, м. Київ
Анотація-Листування Комісії з київським, подільським і волинським генерал-губернатором про діяльність “Союзу польського народу” та його керівника Шимона Конарського. Слідчі справи осіб, притягнених до відповідальності у справах “Союзу”.
Відомості про створення та склад Секретної комісії; журнали допитів підсудних.
Збірники проповідей і молитов, пісень, віршів польською мовою, листи й інші речові докази, вилучені під час обшуків.
Журнали обліку відвідувачів готелю “Ревельський порт”.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “Польські повстання”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 2 гостей