ЗЯТЬ

Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

SNIGURIVNA писав: Київська губернія. Чоловік помирає. Старший син від першого шлюбу відразу опиняється у родичів. А малий від другого шлюбу з матір`ю щезає на кілька років з усіх Сповідок по обом церквам села і з`являється згодом вже сам біля старшого брата у родичів.
Де був?
По-перше, виявилося, що першу дружину писали під трьома(!) іменами, що спричинило плутанину, яку нарешті розплутано.
Отже, обоє хлопчиків - її сини.
І ситуація виглядає трохи інакше: ставши вдівцем, чоловік з трьома дітьми, одружується вдруге. Після того, як і він залишає цей світ, старший син від першої дружини йде жити до батькової рідні, молода вдова виходить заміж, і її дітей від першого шлюбу частіше пишуть прізвищем вітчима, у якого теж є діти від першого шлюбу, і є діти спільні з цією жінкою. Але от хлопчик таки зникає з усіх сповідок, і не сам, а з меншою сестрою. Їх немає ні у рідні покійного батька, ні у рідні покійної матері, ні біля мачухи, ні у сусідів. І так кілька років, поки, вуаля, вони знову є.
Де були?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Трапився мені ще один зять.

У дусі "казнить нельзя помиловать" він записаний за принципом "Іван Іваняка зять", тобто, чи то Іван Іван`яка, зять якоїсь родини, чи то Іван Іваняк`а зять, що перебрав на себе прізвище тестя. І шлюб укладено у ті далекі часи, від яких метрик вже не збереглося :(
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Ще один зять, що певний час писався на прізвищі тестя, у документі кінця 1830-х років значиться як такий-то зять кревного такого-то. А до того його записали з подвійним прізвищем. Вийшло кумедно.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Результати попередніх пошуків по переведенню селян:

КИЇВСЬКА ГУБЕРНІЯ
.....

ХЕРСОНСЬКА ГУБЕРНІЯ
Одесский уезд
Севериновка: руины старого мира в Одесской области
Одеський повіт Херсонська губернія

КАЛУЖСЬКА ГУБЕРНІЯ
Берестна
Усадьба, которой нет
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
viktoriyaogievskaya
Повідомлень: 100
З нами з: 30 жовтня 2017, 21:35
Стать: Жінка
Дякував (ла): 128 разів
Подякували: 59 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення viktoriyaogievskaya »

Вирішила і свої п'ять копійок вставити:
Бо прадід пішов у прийми до прабабусі, дід до бабусі а батько до матері
Тож питання про непрестижність такого шлюбу мене здивувала, з прізвищем радянська влада внесла свої корективи
За приданне моя прабабуся Євдокія Огієвська мала садибу , для мене було цілком природно що чоловік іде до дружини і бере її прізвище (батько пропонував матері але вона наполягала що прізвище має бути саме по чоловічій лінії)
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

viktoriyaogievskaya писав: з прізвищем радянська влада внесла свої корективи
Якщо не брати до уваги свідомих змін прізвища чи у прізвищі з міркувань безпеки, то всю решту перекручених за радянських часів можна списати на малограмотність того, хто заповнював документ, і пасивність особи, яка легко могла відстояти правильне написання, але чомусь не стала цього робити.
Моя родина має великий досвід спокійної впертості в цьому питання :wink:
Для порівняння, якщо пан комусь міняв прізвище, то це було серьознішою проблемою.
питання про непрестижність такого шлюбу
Насправді, мені зхдається, що у кожному випадку престижність оцінювалася за різними критеріями, не факт, що ми все про це розуміємо з нашого тепер у тому було.
Але слово "приймак" я сприймаю нормально.
І теж можу написати довгу родинну історію на цю тему про те, хто до кого жити пішов, особливо це стосується молодих родин. Українці взагалі мають схильність до матрілінійності. І, якщо вірити дослідженням соціологів, ця схильність тим виразніша стає, чим нижче скочується у певні часи рівень життя.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення D_i_V_a »

viktoriyaogievskaya писав:...для мене було цілком природно що чоловік іде до дружини і бере її прізвище (батько пропонував матері але вона наполягала що прізвище має бути саме по чоловічій лінії)
У-у-у, як цікаво...
Поки що зустрілась тільки з одним випадком не бажання молодої переходити на прізвище чоловіка, але там причиною була "благозвучність".

Вікторія, а може це у Вас в родині ще ті залишки від матріархату збереглися?
Зараз стільки всяких теорій розвелося, що кажуть, що серед слов'янських народів був народ, що пішов від шлюбів з легендарними амазонками. Я ж зі свого боку бачу тому підтвердження у шанобливому становлені українців до своєї жінки і жінок загалом...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:У-у-у, як цікаво...
Поки що зустрілась тільки з одним випадком не бажання молодої переходити на прізвище чоловіка, але там причиною була "благозвучність". .
Ги, у мене більше десяти прикладів такого тільки по моїй родині (від 18 століття до тут і зараз). Тобто по найближчій рідні.
А так я навіть не порахую відразу, скільки знаю жінок, які не взяли прізвище чоловіка або дали йому своє.

До теми: цікава сучасна статистика
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
viktoriyaogievskaya
Повідомлень: 100
З нами з: 30 жовтня 2017, 21:35
Стать: Жінка
Дякував (ла): 128 разів
Подякували: 59 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення viktoriyaogievskaya »

D_i_V_a писав:
viktoriyaogievskaya писав:...для мене було цілком природно що чоловік іде до дружини і бере її прізвище (батько пропонував матері але вона наполягала що прізвище має бути саме по чоловічій лінії)
У-у-у, як цікаво...
Поки що зустрілась тільки з одним випадком не бажання молодої переходити на прізвище чоловіка, але там причиною була "благозвучність".

Вікторія, а може це у Вас в родині ще ті залишки від матріархату збереглися?
Зараз стільки всяких теорій розвелося, що кажуть, що серед слов'янських народів був народ, що пішов від шлюбів з легендарними амазонками. Я ж зі свого боку бачу тому підтвердження у шанобливому становлені українців до своєї жінки і жінок загалом...
Та у нас у родині патріархату як виняток, і через раз матрилінійне спадкування, як майна так і прізвища:
Родини мого батька і моєї бабусі схожі, мої батьки познайомились зовсім не випадково: бабуся була у дружніх стосунках з дальніми родичами батька і шукала собі гідного зятя
До речі вона не брала прізвище свого чоловіка, як і її мати, але дітей записували на прізвище чоловіка
Дружина мого дядька (брат батька також лишила своє прізвище у шлюбі, а їхня дочка (моя кузина трьом своїм дітям дала своє прізвище) а про її чоловіків не уточнювали чи брали вони її /тестеве прізвище, бо і шлюбів у неї аж п'ять було
Могли і брати бо дядько зробив гарну кар'єру і один час був досить впливовою у наукових колах людиною.
Дід по матері біла пляма в історії нашої родини, про нього майже нічого не відомо: їх шлюб був досить короткий рік півтора, оскільки дід Костянтин Руженцев (1907, рік Астрахань) був чи росіянин чи то татарин і ставився до жінки відповідно. Та хіба буде козачка прислужувати своєму чоловікові як рабиня ? Наприклад стояти поки він їсть .....
Три моїх тітки з самих причин заміж не хотіли (дві батькові сестри і одна материна)
Серед усіх родичів включаючи всіх троюрідних останне слово завжди було за жінкою, мої батьки взагалі в цьому питанні як типові персонажі анекдотів (17 років різниці не врятували мого батька)
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Дуже схематично:

Жув собі хлопчик. Як онук від зятя носив прізвище діда по матері, яке згодом змінили на прізвище-патронім, а за кілька років, коли його мати овдовіла і вдруге вийшла заміж, його почали писати з прізвищем відчима, але той теж мав друге родове прізвище (може бути, що дівоче його бабці). Отже, всього вийшло чотири, якщо не згадати про п`яте, яке, не дивлячись на те, що так і залишилося таємницею, було - справжнє прізвище того самего зятя.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 11 гостей