ЗЯТЬ

Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

У продовженні тієї саме історії, яка започаткувала цю тему, зустріла ще й отаке:

Два брати, імовірно, діти того зятя, про якого йшлося, стають дорослими на момент, коли у документах простим селянам почитають писати по батькові, і отримують по батькові різні.

Чесно кажучи, я навіть певний час думала, що з двох залишився тільки один, той, що менший, що жив з батьками, що його діти (зятеві онуки) потім отримали прізвище по дідовому імені.

Другий записаний чи то з по батькові за іменем діда по матері (того, від кого і прізвище, яке, до слова, у його і його нащадків випадку на інше не змінювалося), чи то її старшого брата (хоча у документах немає підтверджень, що він жив десь у родичів).

О, сколько нам открытий чудных...©
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
в36 Ольга
Повідомлень: 1090
З нами з: 21 лютого 2016, 16:46
Стать: Жінка
Дякував (ла): 1374 рази
Подякували: 1063 рази

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення в36 Ольга »

А не мог ли священник написать отчество одному из братьев по ошибке :shock: ?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

в36 Ольга писав:А не мог ли священник написать отчество одному из братьев по ошибке :shock: ?
В разные годы в Исповедальных (1836,1837,1839) у него это левое отчество, при том, что в Исповедальной 1799 года, когда еще был жив отец двух братьев, он ему записан сыном.

И это действительно разные отчества получаются, не то, что не расслышал и записал Семеновича Степановичем. Хотя такое я видела в РС1850: в трех случаях отцов пишут Гордеями, а сыновей их - Григорьевичами. Вот такая местная традиция, видимо :lol:
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Почитала я трохи і виписала для себе випадки змін по батькові:

1. Банальна помилка.
2. Плутанина, бо деякі імена схожі і похідні по батькові теж.
3. У дітей, що рано залишилися без батька, могло бути записане по дідові (запишу так) від імені діда, який виховував.
4. Якщо у батька було подвійне ім`я (католики, лютерани).
5. Давали по дідові від імені батька матері, якщо мати народила поза шлюбом.
6. У такому саме випадку могли дати по хресному (але найчастіше писали без по батькові).
7. Для іноземців: по батькові просто переводили у більш звичне для місцевих.
8. Змінювали по батькові, якщо хлопець йшов служити до війська за чужого сина по домовленості.
9. Зумисна зміна по батькові через якусь загрозу.
10. Жінці можли записати по чоловіку.
Зазначу ще, що мені частіше трапляється плутанина з по батькові у жінок. Але і у чоловіків є.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

От куди може подітися-податися молода вдова з дітьми?
До родичів...
Заміж...

Є в цьому щось від фокусів ілюзіоніста: от є ...от немає...от знову є у пізніх документах їх нащадок з дітьми і купою онуків.
Ніякої магії! Виключно вправність пальчиків!

І якщо стосовно РС можна ще припустити, що десь не вписали, то Сповідки грішні датами, але не загубленими іменами.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:...І якщо стосовно РС можна ще припустити, що десь не вписали, то Сповідки грішні датами, але не загубленими іменами.
А я завжди думала, що ревізські більш точні, а в сповідках могли і пропутить...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:
SNIGURIVNA писав:...І якщо стосовно РС можна ще припустити, що десь не вписали, то Сповідки грішні датами, але не загубленими іменами.
А я завжди думала, що ревізські більш точні, а в сповідках могли і пропутить...
Мені так колись пояснили: в РС був сенс "пропустити" людину, а в Сповідках навіщо?
Це ж яка насолода пасти людей у всіх розуміннях і записувати навпроти прізвища "надто мало сповідалися"...

Але от мені днями паралельно два випадки зустрілися.

Перший випадок.
Київська губернія. Чоловік помирає. Старший син від першого шлюбу відразу опиняється у родичів. А малий від другого шлюбу з матір`ю щезає на кілька років з усіх Сповідок по обом церквам села і з`являється згодом вже сам біля старшого брата у родичів.
Де був?
Можна припустити, що або жінка з іншого села, або вийшла заміж в інше село.

Другий випадок.
Тобольська губернія. За переписом 1834 року глава родини зазначений померлим у 1830 році. І ні слова про рідню, яка раптово з`являється великим сімейством у 1897 року переписі.
Де був син і всі решта?
І ще у родинних переказах дідом фігурує людина, яка ним фактично не є. Я спершу думала, що просто помилка. Але чи не відгомін це перебування десь у іншого діда? У бабиного батька чи брата?.. Але де?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

SNIGURIVNA писав:
D_i_V_a писав:
SNIGURIVNA писав:...І якщо стосовно РС можна ще припустити, що десь не вписали, то Сповідки грішні датами, але не загубленими іменами.
А я завжди думала, що ревізські більш точні, а в сповідках могли і пропутить...
Мені так колись пояснили: в РС був сенс "пропустити" людину, а в Сповідках навіщо?
До теми РС:
"Тяглое население, разумеется, пыталось уменьшить размер податей, которыми оно облагалось на основе результатов переписи. Для обмана переписчиков существовали различные способы, и они были хорошо известны, перечислялись в наказах писцам, но это мало помогало. Самый простой способ, позволявший «дворы жилые писать пустыми», заключался в том, что посадские люди на период переписи просто уходили к своим родственникам или вообще на время уезжали из города, оставляя двор пустым. Часто крестьян «из многих дворов в один переводили», огораживали два двора одной изгородью, а иногда просто скрывали дворы от переписчиков."
Повний текст тут

И Ревизии, или народные переписи (1718-1857) - предшественники всеобщих переписей населения России, де теж є свідчення про такі факти ;)
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

SNIGURIVNA писав: Другий випадок.
Тобольська губернія...
Знайдено!
Якщо коротенько, то коли з одного імені робляться три, то шукати стає весело! ;)
У якості маркера спрацювали прийняті в родину сироти-племінники.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗЯТЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

SNIGURIVNA писав:У продовженні тієї саме історії, яка започаткувала цю тему, зустріла ще й отаке:

Два брати, імовірно, діти того зятя, про якого йшлося, стають дорослими на момент, коли у документах простим селянам почитають писати по батькові, і отримують по батькові різні.
Звітую: знайдено!
Старший хлопчик "прийнятий", дитина родича. Але писали його весь час сином.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 18 гостей