МІЙ ДІД КОЗАК?

Відповісти
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

Ви читали дітьми чи з дітьми Нестайка? Там, у його книжці "Тореадори з Васюківки" є чудовий епізод, коли до села приїздять київські науковці, всіх розпитують, і тут з`ясовується, що і в того дід козак, і в того... І діти грають у козаків. А ті, кому не пощастило мати славних предків, тихо їм заздрять.

Якось в одній групі однопрізвищників у соцмережі літній дядько написав, що знайшов свого предка-козака. При з`ясуванні деталей щасливого пошуку виявилося, що ніякого пошуку як такого не було: людина страшенно хотіла мати славний родовід, передивилася списки козацьких реєстрів, відшукала там козарлюгу з таким само прізвищем і поспішила похизуватися.
Але це ж не те, чого б хотілося насправді, чи не так?

Отже, що може свідчити про те, що в родині були предки-козаки?
І що робити далі, де шукати їх сліду?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
Zarik
Повідомлень: 16
З нами з: 03 березня 2017, 23:17
Стать: Жінка
Дякував (ла): 11 разів
Подякували: 17 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення Zarik »

Я знаю о том, что несколько поколений моих предков были запорожскими казаками от моего деда. А ему об этом рассказывал его дед, а вот документальных подтверждений у меня нет никаких. И пока не знаю как искать такие сведения.
Аватар користувача
в36 Ольга
Повідомлень: 1090
З нами з: 21 лютого 2016, 16:46
Стать: Жінка
Дякував (ла): 1374 рази
Подякували: 1063 рази

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення в36 Ольга »

Если вы в своих поисках уже окунулись в 18 век, то листайте Генеральный опис Лівобережной України 1765-1769 рр. (Румянцевская опись) ЦГИАК, ф. 57. Ищите свой населенный пункт.
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

в36 Ольга писав:Если вы в своих поисках уже окунулись в 18 век, то листайте Генеральный опис Лівобережной України 1765-1769 рр. (Румянцевская опись) ЦГИАК, ф. 57. Ищите свой населенный пункт.
Действительно, добравшись до 18 века проще замахиваться и на попытку найти предка-козака.
А что делать тем, у кого семейная легенда говорит не о прадеде - славном запорожце, а о представителе правобережного казачества?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:А что делать тем, у кого семейная легенда говорит не о прадеде - славном запорожце, а о представителе правобережного казачества?
Мой вопрос идет еще глубже...
А что делать тем, кому никакие семейные легенды ничего не передали... даже наоборот, на вопросы о хоть намеке на какую то благородную кровь в пропрошлых поколениях, мама с соболезнованием в голосе отвечает - нет, мы из простых людей...
А реальное исследование как ее веток, так и отцовых, еще 19-го века, показывает намеки, а иногда просто идет в сторону предков козаков... не говорю уже о других интересных сословиях...
И когда очередной намек или доказательство появляются, то мысленно отвечаешь - да, мам, да не такие мы уж и простые...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:
SNIGURIVNA писав: Мой вопрос идет еще глубже...
А что делать тем, кому никакие семейные легенды ничего не передали...
Ну, на самом деле без документов и семейные истории, и их отсутствие стоят одинаково.

Ходит же широко известная в узких кругах байка о семье, уверенной, что их предки были польскими шляхтичами, пока не выяснилось, что были они дворней у этих самых шляхтичей.

Казалось бы, завышать статус в рассказах потомкам о предках вообще нормально.
У того же Нестайка, с которого начинается тема, есть веселое замечание о том, что селяне, рассказывая о своих родах, неизменно утверждали, что дед был силач, а бабка - первая красавица, словно хилых и некрасивых вообще не существовало в старину.

Но есть и довольно распространенная тенденция к занижению.
Моя мама тоже сторонница теории "мы - обыкновенные, простые люди" (именно теории!).
Почему? Быть может так на старшем поколении сказался 73-летний опыт страны, где копать свои, пусть даже и правильные тогда рабоче-крестьянские корни было не принято.
Именно эта воспитательная позиция скромных ожиданий, кстати, делала каждое мое открытие еще более неожиданным и радостным.
Это ведь так здорово, когда не просто Иван родил Степана, Спепан родил Семена..., а за именем и датой встают хоть несколько слов, говорящих о человеке, вписывающих его в декорации эпохи, процессов, переживаемых страной, народом.

Вот и давайте здесь попытаемся определиться с косвенными признаками того, что предок мог быть козаком.

И набросаем алгоритм поиска.
Пусть даже в первом приближении, на уровне старта (какой полк? в какой архив обратиться? что спрашивать?).
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Онлайн
Аватар користувача
cronoster
Повідомлень: 537
З нами з: 26 листопада 2016, 23:28
Стать: Чоловік
Звідки: Галицький Гуцуленд
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 997 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення cronoster »

Мій далекий предок по батьковій лінії походив з козаків. Призвіще зустрічається в Зборівських реєстрах козаків 1649 року ( БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ ПОЛК), а також в присяжних списках Білоцерківського полку 1654 року. Проте найдавніша згадка фіксується в часи польсько-московських війн 1619 року.
Коли згасне людська пам'ять й замовкнуть літописи, говоритиме каміння.
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:Ходит же широко известная в узких кругах байка о семье, уверенной, что их предки были польскими шляхтичами, пока не выяснилось, что были они дворней у этих самых шляхтичей...
Така фраза говорить, що з темою шляхти Ви зовсім не знайомі. Не тому, що пишуть в інтернеті, а тому, що пишуть про шляхту такі історики як пан Даніель Бовуа та пан Євген Чернецький.
Якщо коротко, то той, що був дворнею і той у кого він був дворнею були рівні по походженню. Стояли на одній щаблині соціальних сходів. Тільки різниця була в тому, що у одного були гроші, а інший мав їх менше.
Про соціальну щаблину Бовуа написав таке: мали "братерську солідарність, що її більшість подумки вважала надалі священою - винесеною з середньовічної, або й античної традиції, а тому недоторканою".
Середньовіччя - це часи Київської Русі. Античність - це початок нової єри (літочислення від Ісуса Христа) тобто 2000 років. Братерська солідарність означає - не важливо ти бідний або багатий, але якщо ти і я шляхтичі, то ми рівні. І цій традиції 1000 або 2000 років. І це СВЯЩЕНА ТРАДИЦІЯ якої неможна ламати і це було всмоктано з молоком матері.

І ще важливий момент, серед козаків було дуже багато ПОКОЗАЧЕНОЇ шляхти.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:
SNIGURIVNA писав:Ходит же широко известная в узких кругах байка о семье, уверенной, что их предки были польскими шляхтичами, пока не выяснилось, что были они дворней у этих самых шляхтичей...
Така фраза говорить, що з темою шляхти Ви зовсім не знайомі.
Тут йдеться не про те, що дрібніша/бідніша шляхта служила іншій шляхті (тут, якщо строго, зовсім не про шляхту тема), іноді навіть перша могла бути з давнішим і крутішим родоводом, але десь зрадила Фортуна. Такого навіть у королівських палацах повно було, якщо комусь заманеться шукати яскравих прикладів.
Йдеться про випадки, коли посполитого брали від землі до маєтку щось мити, чистити... Звісно, що для односельців він ставав особою з панського світу. Література багата на такі персонажі. Односельці починали ставитися з повагою чи людина цієї поваги до себе вже вимагала. А з цього й народжувалася легенда про непросте походження.

Але повернемося до наших козаків.

Аби користі від розмов на цю тему було як умога більше, пропоную пограти у стратегію.
Все просто: дано умови пошуку і треба буде визначитися, що робити далі.
Думаю, це і цікаво, і корисно.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення D_i_V_a »

Я свідомо на самому початку теми про це наголошую, бо виявилось, що ці стани дуже переплітаються.
Нам нав'язали думку, що козаки - це одне, а шляхта щось зовсім інше...

У мене вже є ряд прикмет коли спрацьовує сигнал "увага, це може бути козацький рід!" стосовно записів початку 19 ст
- самі прізвища, вони більш схожі на прозвища
- якщо жили у слободах, фільварках
- якщо кумами або свідками до них ідуть шляхетні
- пишуться селянами/посполитими але тон запису поважний
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 13 гостей