УГФ-Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу, походження українських прізвищ, ономастика

Лежнін

Це прізвище

Отримав при народженні
0
Немає голосів
Отримав через шлюб
0
Немає голосів
Знав, що воно є родинним
0
Немає голосів
Віднайшлось під час дослідження родоводу
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
0
Немає голосів
 
Всього голосів : 0

 
Повідомлень: 982
З нами з: 16 лютого 2016, 23:42
Подякував (-ла): 18 раз.
Подякували: 128 раз.

Лежнін

Повідомлення Vitaly Savitar » 03 березня 2017, 11:13

Прізвище Лежнін в основному розповсюджене в Південно-Східній Україні та походить від антропоніму Лежня, яке утворене від дієслова «лежати». Лежнем, ймовірно, прозвали людину, котра не любила працювати, схильну до бездіяльного проведення часу, лежебоку. Отож, прізвище належить до ряду тих, які вказують на особливості поведінки та характера предка. У давні часи про таких людей казали: «Лежень і сонце не в пору сходить», «Лежить лежень до вечора, а поїсти нічого», «Лежень лежить, а все росте», «Лежачи їжі не добудеш», «Ліг - згорнувся, встав — стріпнувся». Однак Лежнем могли назвати й немовля, котре ще не почало ходити. Існувала, наприклад, така загадка: «Два сидня, два лежня, два поползня», - так говорили про маленьких дітей у великій родині. Крім того, у давнину слово «лежень» мало ще й значення «лежачий хворий». Згодом син Лежі отримав прізвище Лежнін.

Згідно ще одній гіпотезі, прізвище Лежнін могла бути топонімічним і пов'язане з місцем проживання предка. Села з назвою Лежніно, Лежнево відомі на Русі. Наприклад, село Лежніно в Нижегородській області або селище Лежнево в Іванівській області, Росія. Назви цих населених пунктів, ймовірно, походять від давньоруського слова «лежа», яке раніше мало таке значення: «відпочинок, стоянка, квартирування військ в населеному пункті». Мабуть, колись у селах з подібними назвами були військові стоянки або існував полковий двір з квартирами для військових та службових людей, з числа яких, можливо, був і родоначальник Лежніних.

Джерела:

Словарь современных русских фамилий (Ганжина И.М.), Энциклопедия русских фамилий. Тайны происхождения и значения (Ведина Т.Ф.), Русские фамилии: популярный этимологический словарь (Федосюк Ю.А.), Энциклопедия русских фамилий (Хигир Б.Ю.), Русские фамилии (Унбегаун Б.О.).
Зображення
Ономастичні послуги, тлумачення прізвищ, історичні та генеалогічні дослідження. E-mail: spadok.ukraine@gmail.com

Повернутись до Л

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: Bing [Bot], cronoster, Google [Bot], Google Adsense [Bot], MSN [Bot]