D_i_V_a написав:Ось з цієї книги
стор.459-461
Так склалося, що Оксана Степанишина відома навіть у фаховому середовищі головним чином завдяки її часто цитованим спогадам про останній період життя та обставини передчасної смерті професора Михайла Грушевського...
Початок наукової кар'єри майбутньої учениці М. Грушевського Оксана Юркова і Дарина Андросова-Байда пов'язують з Осипом Гермайзе, який досить тривалий час працював разом з Оксаною Степанишиною в 1-й трудовій школі ім. Шевченка (Степанишина викладала там історію України, а Гермайзе - суспільнознавство)1. Значення цього знайомства в долі Оксани Михайлівни підтверджують документи.
19 вересня 1924 р. учителька Першої української трудшколи ім. Т. Шевченка Оксана Степанишина написала до Київської дослідчої кафедри історії України2 заяву такого змісту: "Бажаю працювати по вивченню економічної історії України, прошу зарахувати мене аспіранткою Дослідчої катедри..." На цій заяві того ж дня зробив запис науковий співробітник кафедри Осип Гермайзе: "...Знаю тов. Степанишину і як досвіченого педагога-суспільствознавця..."
До своєї заяви Оксана Михайлівна додала "Временное свидетельство" , видане 7 грудня 1917 р. за №524 Київськими вищими жіночими курсами, та автобіографію5.
...Початкову освіту вона отримала вдома. З 1905 до 1912 р. навчалася в жіночій гімназії в Холмі. З 1913 р. на історичному відділені історико-філологічного факультету Харківських вищих жіночих курсів. В 1917 р. перевелася до Києва. В цей період один рік вона учителювала. Після закінчення історичного відділу Вищих жіночих курсів у Києві ... з 1 січня 1918 р. учителювала в школах Києва (реальна школа і трудшкола, в 1921-1927 рр. - в 1-й трудшколі ім. Шевченка), працювала в бібліотеці та робітничих клубах. Вміла перекладати з німецької, французької та польської мов.