Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу, походження українських прізвищ, ономастика

Мої нотатки щодо Буковини

Подякував (-ла): 363 раз.
Подякували: 395 раз.
Стать: Чоловік

Мої нотатки щодо Буковини

Повідомлення Falcon » 09 квітня 2019, 19:47

В даній темі я викладатиму певні матеріали, власні міркування, щодо минулого мого краю.
Зокрема викладатиму фото з книг ректора Чернівецького університету , історика Кайндля, етнографа Манастирського та інших.
Буковина - найменший історичний регіон України, і на жаль генеалогічних документів по ньому також обмаль. Проте має свою унікальність.

Почну з русинів (руснаків), які з кінця 18 століття чисельно домінують в сільській місцевості північної Буковини, не в останню чергу і завдяки переселенцям. Проте крім галичан, які тікали від жорсткої панщини, я спостерігаю приріст населення і зі сходу, які тут отримували прізвища Козак, Подоляк, Українець і т.д. (про це писав в інших темах)

русини-2.jpg

русини 2.JPG

Мабуть ментально і культурно русини Буковини найбільше схожі до галичан. За часів Молдавського князівства саме галичани часто осідали тут на більш спокійних землях, де тиск на селянина був меншим. В одній з своїх гілок я простежую такого "приїзжого" предка десь у 18 ст., проте дізнатись звідки саме, поки не реально..

панщина.JPG

Вже у австрійський період буковинці мали певні преференції, щодо служби в армії, певно через проблеми з мовою і низькою освіченістю. Мабуть ще один + для галичан переселенців, та русинів з Мармарошу (сучасна Румунія) Проте 55 років - надто великий термін, і нажаль, період інтеграції буковинців в Австрійську державу через це значно затягнувся.

армія.JPG

Під час війни проти Наполеона ситуація була така:

армія 2.JPG
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
будую своє букове дерево з соколиним гніздом

Re: Мої нотатки щодо Буковини

Повідомлення Falcon » 10 квітня 2019, 19:11

Цікава ситуація була з приналежністю певних міст і сіл до монастирів за часів Молдавського князівства, при чому не завжди буковинських!
Так Чернівці та навколишні села (які сьогодні у складі міста) платили десятину православному монастирю Скит Манявський, що у Галичині від початку 17 і до кінця 18-го ст. У 1621 році цей монастир отримав грамоту Ставропігії від патріархів Константинополя та Олександрії, щодо прямого підпорядкування Вселенському Патріарху.
Скит-2.JPG

Фактично податок платився у іншу країну! Австрійці реформували такі церковні відносини, відібравши в монастирів багато земель і прав.
P.S. Цей Григорій Ґіка, до речі, прадід того Григорія, що згадувався в 1-му пості.
Скит.JPG

Така сама ситуація з Топорівцями, які належали монастирю в Яссах, який мав виключні права судочинства в цьому селі. Але між Топорівцями і Яссами 200 кілометрів! Величезна відстань як на 17 століття. Між Чернівцями і Манявою - 150, теж не мало. Швидше за все монастирі могли мати певні списки парафіян. Та чи збереглись вони..
Топорівці монастир Ясси.JPG

В Топорівцях до речі збереглась одна з найстаріших на Буковині кам'яних оборонних церков. Освячена на честь св. Іллі. Вперше згадується в 1560-му році.
фото церкви
Зображення
Зображення
Зображення

Re: Мої нотатки щодо Буковини

Повідомлення Falcon » 13 квітня 2019, 10:43

Про добровільну втрату Чернівцями певних територій і про середньовічну помсту:
поляки (1).JPG
поляки (2).JPG

Єремія Могила, до речі, рідний дядько засновника Києво-Могилянської академії, митрополита Петра Могили.

Про перші вибори:
Перші вибори.JPG

Повернутись до Falcon

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot]