УГФ-Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу за прізвищем, за місцем проживання, пошук в архівах, та багато іншого. Приєднуйтесь

Звідки взявся суфікс -чук в українських прізвищах

Подякував (-ла): 17 раз.
Подякували: 104 раз.

Звідки взявся суфікс -чук в українських прізвищах

Повідомлення Vitaly Savitar » 13 лютого 2016, 03:18

Є кілька версій походження цього суфікса:

- Патронімічний, присвійний суфікс, який означає "чийсь слуга" або "чийсь син".

- Суфікс -чук литовського походження, від зменшувального суфікса -čiukas.

- Суфікс -чук тюркського походження. Роль тюркського субстрату в українців велика, тому зменшувальний тюркський суфікс "чук" (букв. "маленький") став словотвірною часткою.

- Суфікс -чук булгарсько-татарського походження. Чук - назва язичницького свята, що зберігся у хрещених татар. Під час нього люди виходили в поля, обливали один одного водою, варили кашу і зверталися до вищих сил з благанням послати дощ і дати хороший урожай. Свято Чук відзначали також чуваші і удмурти. Хлопчикам, народженим під час цього свята, давали ім'я Чук.
IT-послуги нового покоління: WEB/SEO/TECH -> https://krashlab.com.ua
Культурно-історична спадщина України -> https://spadok.org.ua
Науково-пізнавальний портал Narodne™ -> https://narodne.pp.ua
Досліджую Рід Крашенініних

Онлайн

Подякував (-ла): 5084 раз.
Подякували: 2410 раз.
Стать: Жінка

Re: Звідки взявся суфікс -чук в українських прізвищах

Повідомлення D_i_V_a » 07 грудня 2016, 14:34

З другої теми
al_mol написав:Все уже наверное знают, что суффикс -чук в фамилии добавлялся к фамилии и заменял слово "сын", то есть на примере фамилии Олейник- сын получал фамилию ОлейниЧУК, я всегда считал, что никогда фамилия не возвращалась к начальному состоянию, но работая с документами Черепашинецкой Волосной управы нашел документы- Это приговор сельского схода 1874 года о призыве на службу и выписка из метрики призывника
Для мене особисто свого часу було ТАК несподівано дізнатися що закінчення українських прізвищ -ук/-юк та -енко - це не що інше як форма "молодший" "належний до роду/родини" що походить від сталої (кореневої) форми прізвища, що довгий час перебувала під враженням та щедро ділилася з іншими своїм відкриттям :lol:
Сьогодні вже попривикла, а жаль...

Додати до вище сказаного можу, що з досвіду бачу, що повернення на кореневу форму відбувалося не часто. Тому маю думку, що це залежало ще від статку родини. Якщо родина була заможна, то і господаря називали поважно по кореневій формі прізвища.
Отакі ми українці! Все у нас має своє значення та ознаку :lol:
Родинні прізвища: Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Барлинський
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?

Онлайн

Подякував (-ла): 5084 раз.
Подякували: 2410 раз.
Стать: Жінка

Re: Звідки взявся суфікс -чук в українських прізвищах

Повідомлення D_i_V_a » 31 січня 2020, 11:19

Vitaly Savitar написав:...
- Патронімічний, присвійний суфікс, який означає "чийсь слуга" або "чийсь син"...
Ой не подобається мені це твердження про слугу... не туди воно веде...
Родинні прізвища: Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Барлинський
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?

Повернутись до Прізвища з закінченням на...

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: Александр Станский, Balymba, Bing [Bot], D_i_V_a, Google [Bot], Google Adsense [Bot], ГіП, SNIGURIVNA, ukrgenealogy, Вікторія 1874, Ярина