Трохим, Трохимчук, Трухем, Трухим

Це прізвище

Отримав при народженні
0
Немає голосів
Отримав через шлюб
0
Немає голосів
Знав, що воно є родинним
0
Немає голосів
Віднайшлось під час дослідження родоводу
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
0
Немає голосів
 
Всього голосів: 0

Аватар користувача
drapieznik
Повідомлень: 444
З нами з: 26 червня 2020, 05:00
Стать: Чоловік
Звідки: Львів
Дякував (ла): 23 рази
Подякували: 469 разів

Трохим, Трохимчук, Трухем, Трухим

Повідомлення drapieznik »

В кінці 90х, працюючи над метричними справами в ЦДІАУ м. Львова - села Горбків (Львівська область; фонд в ЦДІАУ: Ф.201, опис 4а, справи №1274-1276), з якого походив мій дід, я виявив чимало цікавих для мене нюансів. Зокрема, метричні матеріали (в моєму випадку, греко-католицьких парафій), при достатній збереженності данних, дають чимало прикладів процесу формування прізвищ.
Я буду вести мову за прізвища Трохим та Трохимчук, які мають походження з Львівщини.
Батько мого діда Івана (якого ми в родині ніжно називали дзядзьом) –
Зображення

Григорій Григорович Трохим народився в 1849 році в Горбкові і, як це видно з метричного запису, – під прізвищем «Трохим» (латиникою Trochym – в польскій транскрипції, яка в даному випадку чітко підкреслює букву «и» в українському звучанні). Копія метрики мого діда має ту ж форму написання латиникою. Але коли він був кадровим військовим, унтер-офіцером в австро-угорській армії, під час Першої світової війни його товариші писали йому зі звертанням Йоган Трохім.
Зображення

Повертаючись до метрик Горбкова, - дід згаданого Григорія Григоровича – Василь Карпович, у метричному записі про своє народження вказаний як Трохимчук,
Зображення
- переважно саме цей варіант прізвища вказувався у метричних записах й надалі, але почали траплятися й винятки з варіантом без «чук».
Зображення
Прізвище Трохим в селі закріпилося в метриках та іншій документації очевидно починаючи приблизно з середини 19 століття. Так, зокрема, у кадастровій звітності тих часів, вказано двох землевласників Горбкова з прізвищем Трохім;
Зображення Зображення
можна припустити, що для чиновників морочитись з коректним записом прізвищ згідно їх національної вимови було явно зайвою справою.

Метричний запис батька згаданого вище Василя Трохимчука, знаходився в метричні справі №5527 (Ф.201, оп.4а), яка стосується метричних справ Тартакова, але до книг цього колишнього містечка приєднали аркуші (№ 1-22, спр. №5527) «кириличних» метрик села Горбкова ,про шо я вказав завідуючій читального залу, тоді в 1997 році, з пропозицією бодай в каталозі архзіву виправити й вказати на нюанс…
Так от, в 1774 році занотовано факт хрещення Карпа Трохимчука.
Зображення Зображення
Слід мати на увазі (звісно для тих хто не в курсі), шо православна традиція в цих греко-католицьких метричних записах записували дату не народження дитини ,а дату її хрестин. А це означає, шо Карпо міг бути хрещений в той же день що й народився, але також цілком міг бути охрещений й декілька днів після народження.. Звісно, Карпо не був найстаршим згаданим Трохимчуком в цих старих метриках, - раніше почали народжуватися діти в старшого брата Петра – Матвія Трохимчука.

Ще десь 15 років тому, я вважав ,що Трохимчуки – «автохтонні» по відношеннню до Горбкова, але завдяки любязності одного відомого дослідника (дозволю собі зберегти його інкогніто), який працював у Варшавській національній бібліотеці, й завдяки посередництву мого однокурсника, він передав мені ксерокопії метрик Горбкова за період 1730-1762рр., які зберігаються у згадані польскій бібліотеці. До речі, нечисленні рідкісні кириличні рукописи з польских збірок, в тому числі метрики, є перераховані в відомій вузькому колу спеціалістів книзі: Rękopisy cerkiewnosłowiańskie w Polsce. Katalog. видання в Кракові 2004 року.
Я виявив, шо за практично весь «новий» період, метричних записів стосовно Трохимчуків не було, за винятком одного:
Зображення
На даний момент – це найстарший (1761 року) мені відомий метричний запис, в якому згадане прізвище Трохимчук (підкреслюю - обмежуючись Львівщиною).

Вже під час роботи з метричними справами Горбкова, я помітив згадки про осіб з прізвищами Трохим чи Трохимчук зі сусіднього села Свитазів. Згодом, в метричних справах того села, я виявив також представників цієї родини, зокрема й метричний запис про смерть Петра Трохимчука, який мені не вдалося знайти в метриках Горбкова, при найретельніших багаторазових пошуках...
Зображення
Скоріш за все, Трохимчуки в Горбкові походять від Трохимчуків що мешкали в Свитазеві. На це вказують різні дрібні факти - зокрема в будинку №36 в Свитазеві свого часу помер старший син Костянтина Трохимчука - брата Карпа з Горбкова; цей же номер будинку фігурує в родині Андрія Трохимчука, від якого йде розгалуження генеологічного дерева Трохимчуків Свитазева..
Зображення
В Свитазеві, в ряді випадків, прізвище Трохим (Трохім) могло бути в різних варіаціях – Трохом, Трухим (Трухи(і)мчук). Фактом є також згадки в метриках, що частина представників родини в Свитазеві бути ткачами.

Також є згадка й за Трохимчуків з сусіднього хутора Суха Воля (не плутати з відомим селом на Львівщині, історію якого 20 років тому опублікували в історичному нарисі «Суховоля» - о. Ростислав Гладяк та Ярослав Глистюк.

Можу пригадати чимало прикладів як формувалися інші прізвища, зокрема в Горбкові. З прізвища Жук могло залишатися й первісна форма, але появилося й Жучук. З Сидор розвинулося прізвище Сидорчук й так далі. Але були й прізвища які були вже давно сформовані, зокрема прізвище Поспєх – його носії дожили й до нашого часу, але можу пригадати ,що коли я давно тому спробував працювати з фондом №2 (актові книги) ,то в одній із цих товстезних книг я виявив згадку про село Горбків та перелік кількох селян (вони згадувалися в формі імя плюс прізвище (чи прізвисько)) – зокрема й якийсь Поспєх (Поспіх) (імя не пригадаю..) – згадка датувалася 17 століттям, приблизно 60ми роками.. Тобто певні прізвища села Горбків (думаю його сусідів також..) вже сформувалися як прізвища, а не прізвиська, які (могли) мінялися з кожним поколінням. Цілком можливо що паралельно з прізвищами, які вносили священники в метричні книги, існували побутові прізвиська, наприклад могло бути шо був скажімо Іван Клованець (а такий реально був, - народився в 1697 році..), якого в селі звали – ну скажімо «Борода», не важко здогадатися чому, а могло бути наприклад «кривий» , «довгий», сліпий» ,»хитрий» та інші набагато малоприємні.. Але це вже все кануло в Лету, й ці приклади я навів, бо мені про них розказав товариш, згадуючи розмову зі своїми родичами з родинного села Стримба.. Не важко також спрогнозувати, шо Трохимчуки пішли від якогось Трохима (імя), й цей Трохим міг мати інше прізвище (наприклад Остапчук.. а може й Довгоносий.. – тобто могло бути інше вже усталене протягом кількох поколінь прізвище, а могло бути й прізвисько для розрізняння різних паралельних родин чи навіть осіб в селі..)

Що стосується Сокаля – то сокальську гілку роду Трохимчук-Трохим заснував Данило Трохимчук , старший син Матвія, який в 1792 році пошлюбив вдовицю Анну Буярску (я пишу в транскрипції написання в оригінальній метриці).
Зображення
У нього були два сини ,які започаткували дві тривалі паралельні гілки в Сокалі ,де їх нащадки живуть й до сих пір.
Зображення
Від них же походить очевидно одна із львівських гілок Трохимчуків, - принаймі внук Данила - Яків Трохимчук згадується в одному з метричних записів львівської римо-католицької базиліки (де зокрема конкретно вказано звідки він й від яких батьків …
http://agadd.home.net.pl/metrykalia/301 ... 1_0007.htm - останній запис на аркуші.
Зрештою, прізвище Трохимчук я раніше бачив також й в адресні книзі Львова кінця 19 століття..

У метричних матеріалах собору Святого Юра (м. Львів) значиться запис про народження в 1922 Романа-Ярослава Трохима ,сина Михайла, який мешкав на вулиці Городецькій 68, й який в свою чергу був сином Івана Трохима з містечка Городок.
Зображення
Я знайшов метрику того Михайла з Городка:
Зображення
- мені було цікаво визначити – чи це родина по відношеннню до моєї, чи однофамільці.. Остаточно я це не зясував, але факт однозначний: Трохим як прізвище згадувалося ще1784 році в Городку,
Зображення
правда в кириличних метриках ранішого період (Городку пощастило..) я при біглому пошуці не побачив Трохимів, але зважаючи що в Городку були дві церкви (Трохими більше трималися храму Івана Хр.) та костел – дані могли просто втратитись, бо не всі метрики чи їх копії для консисторій уціліли. А можливо це були «відщепенці» зі Свитазева.. Останнє малоймовірно ,й радше мова за однофамільців. Тільки генетичний аналіз міг би остаточно відповісти на подібні загадки..

Також для прикладу - в селі Стенятин ,яке поблизу Горбкова та Свитазева, метрики кінця 18 століття згадують цілу лінію від якогось Олександра Трохимця, сина Пантелеймона (дедуктивним методом..) - можливо цей Пантелеймон був сином Трохима, а можливо навіть походив з родини Трохимчук - однак це все тільки припущення. Православна традиція ведення метрик своєрідно підійшла до означення скажімо молодих чи старих осіб ,одружених й неодружених. Наприклад якшо б написали про якусь Пелагію Трохимянку, то це б значило шо це незаміжня молода дівиця (часто серед хресних, або в шлюбних метриках); якшоб написали Пелагія Трохимиха - це вже однозначно вказувало б на дружину якогось Трохима. Подібно з молодиками - Жучок - від Жука батька, а Трохимець може бути формою яка вказує на сина Трохима ,але в випадку Стенятина очевидно така форма утвердилась в вигляді прізвища. Це також лишень припущення...
Востаннє редагувалось 30 грудня 2021, 05:07 користувачем drapieznik, всього редагувалось 2 разів.
Аватар користувача
drapieznik
Повідомлень: 444
З нами з: 26 червня 2020, 05:00
Стать: Чоловік
Звідки: Львів
Дякував (ла): 23 рази
Подякували: 469 разів

Re: Трохим, Трохимчук

Повідомлення drapieznik »

У процесі індексації мешканців села Горбків із метричних вписів греко-католицьких та католицьких метричних справ, мені трапився чоловік з прізвищем Трохимчук в селі Копитів.. Нічого в цьому б не було особливого - зважаючи на сусідство цих сіл й численних горбківчан (для прикладу) в шлюбних метриках Копитова.. Але особливість була та ,шо до цього часу я фактично вже був в курсі всіх носіїв прізвища Трохимук (та його "версій" - в тому числі Трохим) з поближчих населених пунктів, й особа Ісидор Трохімчук одразу зацікавила, бо раніше ніде не згадувалась... Вирішив я нарашті поцікавитися його походженням. Отож - хронологічно перша згадка (принаймі поки що) трапилася в греко-католицьких метриках села Копитів - https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1457682 - а саме в метриках народженням за 1841 рік. 14 лютого 1841 року, у 18му будинку значилась поява на світ Божий малюка Макарія.
Зображення
Перше шо впадає у вічі - це те шо запис свідчив про позашлюбне походження дитини - матір вказана на першому місці й в відповідній графі є помітка.. Але є й особливість - священник Діонисій Магурський дописав батька дитини (з тих метрик даного регіону сокальщини - випадок вкрай рідкісний): Pater antem naturalis insinuavit se coram testibus Isidorus Trochimczuk, servus agricola in Kopytow... Батьківство Ісидора було підтверджено свідками - звучить трохи кумедно, але очевидно було достатнім для рішення пароха.. Матір дитини очевидно була вдовою, хоча смерть її чоловіка я за двома спробами пошуку в метриках Копитова не виявив - не хотілося б припускати більш драматичніший варіант з "трикутником" та скандалом..
1 грудня 1833 року в метриках Копитова значиться факт народження Клеменса Козачука, сина Василя Козачука та Марини Андріївни Предка (та її матері Марії Ткачук)
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1457682 - не має сумнівів, шо мова саме за пізнішу матір позашлюбного Макарія. Мені трапився без проблем метричний запис про народини самої Марини - https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1457682 - 7 квітня 1812 року в Копитові .в тому ж 17му будинку...
Щодо самого Макарія Трохимчука - він як і дуже багато його однолітків - не прожив довго - помер 27 лютого 1842 року в згаданому домі №18 села Копитів, правда прізвище було вказане як Trochemczuk https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1457682
Наступна важлива згадка про Ісидора Трохімчука (правда у версії "Трохемчук"..) була датована 15 лютого 1844 року,
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1457682
коли відбувся його шлюб з неякою Агафією Федорівною Гарассимчук (її матір'ю була Марія Твардовска) - народилася в Копитові
Примітно шо обоє молодят були згадані як cealebs - тобто без подружнього статусу до цього моменту, згадано було їх вік (відповідно 25 і 24 роки), а стосовно Ісидора важливі нюанси - батьком був якийсь Андрій Трохемчук і Тетяна Ляховска. Звідки вони - не було вказано. Незважаючи на прискіпливий пошук, більш раніших згадок - ані Андрій Трохімчук, ані Ісидор не згадувалися раніше в метиричних записах села Копитів. Але, 30 жовтня 1840 року, в метричному записі про народини якогось Луки Матвійовича Ковальчука, хресною мамою його була зазначена Тетяна Трохімчук, жінка селянина з Рулікувки ( http://www.rajrada-old.sokal.lviv.ua/-s ... __154.html ) - сьогодні практично частина Свитазева.. У свитазівських метриках мені не зустрічалися підходящі особи для ототожнення з копитівськими згадками.. Суховоля (Рулікувка) своєї церкви не мала, й я думаю шо метирчні вписи її нечисленних мешканців долучалися до Свитазева чи Горбкова - по сусідству.. Мені в кінці 18 століття траплялися в горбківських метриках згадки про людей з Суховолі ,пригадується що й в свитазівських також... Важко пояснити чому немає - може вони належали до римокатолицької парафії, зі слугами чи прислужниками то доволі часта проблема - в них діти могли народжуватися в різних місцях - з горбківських та свитазівських метриках "класичним" прикладом є особа Константина Петровича Трохимчука...
Однозначним є те ,шо раніше появи в селі Ісидора Трохімчука, в Копитові носіїів цього прізвища не було. А сам Ісидор все ж очевидно став засновником нової галузки родини - 21 квітня 1844 року народився Георгій Ісидорович Трохемчук https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1457682 тут згадується шо батько чи матір - селянин з села Переславичі - це можливо пояснює відсутність згаданого Андрія та Тетяни в свитазівських метриках.. Трохимчуки на Волині - це окрема історія й не факт шо вони мають якесь пряме відношення до свитазівсько-горбківсько-сокальських.. Польський "словнік географічни", пригадую, навіть пару сіл згадував з назвою, в якій було в тій чи іншій формі прізвище Трохимчук..
Тим не менше, - в 1869 році згаданий Георгій Трохімчук одружився з Геленою Негодою з Тартакова (шлюб в Тартакові) - римо-католицькому обряді https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1910265 .. В 1872 році його дружина Марія Негода померла https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=281460 .... Брак метричних записів не дає змогу більше ретельніше простежити шо було далі..
Востаннє редагувалось 03 січня 2022, 02:31 користувачем drapieznik, всього редагувалось 2 разів.
Аватар користувача
drapieznik
Повідомлень: 444
З нами з: 26 червня 2020, 05:00
Стать: Чоловік
Звідки: Львів
Дякував (ла): 23 рази
Подякували: 469 разів

Re: Трохим, Трохимчук

Повідомлення drapieznik »

В селі Мавковичі, Львівська область, живуть люди з прізвищем Трохим. Раніше (в метричних записах 18-19 століття) мені трапилися згадки за людей звідти з прізвищем Трухим. Найпростіше припущення - священник "зпольщив" українське прізвище. Я поцікавився генезою цієї родини в тому селі й за три дні виписав генеологічну схему цієї родини, на основі матеріалів мормонів (з наявних..). Я не гарантую шо я випадково десь не прогавив якийсь метричний запис, а також я не відволікався на виписування даних по жіночих лініях - як нащадків носіїв прізвища, так і дружин цих Трохимів які походили з інших родин - цим вже нехай займаються зацікавлені особи.. Ось схема з Дрєва

Зображення
* - повнорозмірне зображення відкриється в новій вкладці (з вказаного лінку), або вибирати "зберегти як"; можна також скористатись іншою адресою https://drive.google.com/file/d/1PqQodg ... sp=sharing

а це сам файл з даними (для програми Дрєво ,4та версія) - https://drive.google.com/file/d/1ruDrlI ... sp=sharing

Фактично вся родина Трохим з Мавковичів походить від Григорія Трухима (бл.1740-1810). З 1784 до 1805 року в метриках писалося прізвище Truchim (Трухім), аз 1805 до 1895 року писалося як прізвище Trochim (Трохім), - пізніше були латинська або кирилична версія в українській вимові - Trochym (Трохим).

Стосовно зв'язку з моєю родиною (з Сокальщини) - думаю однофамільці, а ось стосовно родини з Городка - на мою думку є певна вірогідність (район проживання спільний..) шо тут може бути спорідненість між Трохимами з Мавкович та ними.

PS - в метриках Мавковичів трапився підпис відомої особи - митрополита Андрея Шептицького:

Зображення


Post scriptum...

Серед метрик Мавковичів трапився аркуш метрик який явно не з Мавкович, але також не пасує до інших (нижче досліджених..) населених пунктів , де мешкали люди з прізвищем Трухим - ось він https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=386939 - на обох сторонах є згадки про Трухимів, але жоден з них не пасує (в тому числі дружиною) чи навіть (Пантелемон) іменем до вже відомих. Очевидно або в ЗАГсі або в архіві хтось його мудро приліпив (аркуш за 1818 рік поміж 30х років..), не поділившись підставами такого вчинку.. Поки що - загадка..
Востаннє редагувалось 20 грудня 2021, 09:02 користувачем drapieznik, всього редагувалось 2 разів.
Аватар користувача
drapieznik
Повідомлень: 444
З нами з: 26 червня 2020, 05:00
Стать: Чоловік
Звідки: Львів
Дякував (ла): 23 рази
Подякували: 469 разів

Re: Трохим, Трохимчук

Повідомлення drapieznik »

В селі Берездівці (Миколаївщина, Львівська область) мешкали (й далі очевидно продовжують..) люди з прізвищем Трухим. На жаль, метричні матеріали (греко-католицькі) даного села на сайті мормонів (й взагалі) починаються тільки з 1835 року (й далі, початку 20 століття). Додаткову складність додав місцевий тодішній парох Микола Лопушанський, який був парохом досить тривалий термін й коли наприклад в метриках інших парафій священники згідно нових вимог (десь в останніх роках 30х років 19 ст. й надалі..) в графі батька новонароджених прописували якомога повну інформацію (ім'я та прізвище батька дитини, ім'я та прізвище його батька та його матері) - Лопушанський полінувався чи проігнорував це робити й обмежувався тільки іменем та прізвищем батька новороджених плюс дані по матері.. Якби він робив згідно вимог, то це дало б відповіді на певні запитання щодо деяких старших представників цієї родини в тому селі, смерть яких зафіксували метрики, але брак даних, які б їх прив'язали до тої чи іншої відстеженої мною галузки родини. Про це пізніше й окремо.
Найраніша згадка прізвища в згаданих метриках є під датою 22 січня 1835 року, коли народилася (буд. №130) Тетяна Яківна Шиманьська, донька Якова Шиманьского та Марії Василівни Трухем (Truchem) - саме так - Лопушанський практично дуже довго прописував це прізвище саме в такій версії...

Далі першим був згаданий Іван Трухем (Truchem) (бл. 1802-1882) з будинку №117 (одружений з Анною Федорівною Процан):
Зображення
в якого народилася донька Анастасія. Згодом виявилося шо це не була його найстарша дитина.. Враховуючи прогалину в метриках, дана гілка родини по чоловічій лінії завершилася.. У метриці смерті прізвище Івана Трухема вже було у версії Truchim. Його донька Теодозія при народженні мала прізвище Tróchim - тобто записане в польскій транскрипції з "о" з діакритичним знаком, який фактично робить цю букву як "у" наше..

В 1835 році метрики містять згадку про іншого Івана Трухема (бл.1799-1887) в тому селі - який мешкав в будинку №113 (одруженого з Анастасією Федорівною Продивус (пізніше - Продиус):

Зображення
його правнучка Магдалена Андрієвна стала першою і єдиною (з наявних метрик..) в якої при шлюбі прізвище стало у версії Truchym (Трухим)..

пізніше стала відома ще одна галузка цієї родини, яка йшла від Василя Трухема (бл. 1782-1846), який помер в згаданому вище будинку №113 села Берездівці. Про його дітей я дізнавався завдяки згадкам в шлюбних метриках (там Лопушанський вказував (..не завжди..) батьків нареченого);
Зображення
цікаво шо молодший син Василя Федір Васильович Трухем перебрався до сусіднього села Гранки й там започаткував свою галузку..

З метрик смерті відомі три представники старшого покоління й яких важко доказово віднести до тої чи іншої галузки цієї родини:

Яків Трухем (бл. 1769-1860), помер в буд. №117;
Матвій Трухім (бл. 1780-1854), помер в буд. №112;
Прокіп Трухім (1789-1842), помер в буд. №117.
Згаданий Василь також відноситься до цього старшого покоління.. Можливо Іван Трухем з буд. №117 є сином Якова, а Матвій - братом Василя.. На жаль ,це все тільки припущення..

Стосовно прізвища. На мою думку, воно походить від імені Трохим, яке в другій букві було спольщене (раніший приклад - село Мавковичі..). Після смерті Лопушанського, в другій половині 19 століття, його наступники, осіб з прізвищем Трухем вже записували як Трухім...

Файл Дрєва з виписаними даними із метрик по родині Трухем-Трухім-Трухим села Берездівці:
https://drive.google.com/file/d/1SHKAUP ... sp=sharing


Post scriptum
Поблизу була група інших сіл - наприклад Ляшки Верхні, Підгірці, Тужанівці та інші - в яких мешкали чимало осіб з тими ж прізвищами шо й в Берездівцях, в деяких можна знайти жіночі лінії Трухемів, а в деяких й окремі чоловічі.. Є однак (на превеликий жаль) й спільна особливість: в цих селах метричні матеріали шо є на сайті мормонів (а також й в ЦДІАУЛ) починаються тільки з 1835 року..

Забув я тільки дадати причину чому я поліз вичитувати метрики "Трухимів".. А все почалося колись дуже давно, - ше мій дзядзьо Іван Трохим десь в Глинянах до другої світової війни придбав книгу доктора (наук) Стефана Трухіма "Atlas do historji kultury i sztuki" - 1926 року видання; вона містить чимало рисунків та фотографій різноманітних історичних будов, скульптур ,тощо..
Зображення
Я змалку цю книжку пригадую.. ймовірно розглядування картинок минувшини (зокрема в цій книзі..) й привернуло мене ще з дитинства до історії як науки..

Прізвище ймовірно здалося дзядзеві "знайомим", за спогадами його синів, дзядзьо казав, шо ше з австро-угорського війська його кликали Трохім (Трохим) з наголосом на перший склад, а прізвище Трухім переважно читається (поляками однозначно..) власне так.. Якшо пошукати шось про цього науковця міжвоєнного періоду, то вікіпедія (тільки польська) дещо подає - https://pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Truchim

Вирішив я знайти метрику його народження, базуючись на даних вікіпедії.. Знаючи точну дати це не складно - село Копанки https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... %BE%D0%BD) греко-католицькі метричні книги (хоча 631й фонд вказує на римо-католицьку парафію..),
Зображення
Ім'я подвійне - Стефан-Олександр; батьком був Стефан Трухім, син Якова Трухіма та Параскеви Герасимович; матір'ю була Аполонія Францисківна Фрюгауф (Apolonia Frühauf) а бабцею була Марія Грохмау (Maria Grohmau). Найцікавіше, шо в графі статусу вказано nobiles loci - місцева шляхта ,якшо спростити.. Та й серед хресних явно не селяни.. На мою думку, статус нобілес поширився на новонародженого завдяки цій Фрюгауф, бо й греко-католицькі метрики, й те шо Копанка ,яка за збігом обставин розташована на приблизно тій же віддалі від Берездівців шо самі Берездівці від Городка, - вказує, шо батько польського історика та мистецтвознавця радше був українцем, й можливо якось пов'язаний з родиною Трухім львівської миколаївщини, можливо з Городком.. Поки що невідомо. Я не маю доступу до всяких там Анкесторс чи Гені - на останньому був родовід з Фрюгауф але там не співпадають дані по мамі мами.. - Але можливо поляки чи німці відстежували ці галузки раніше..
Востаннє редагувалось 30 грудня 2021, 16:33 користувачем drapieznik, всього редагувалось 3 разів.
Аватар користувача
drapieznik
Повідомлень: 444
З нами з: 26 червня 2020, 05:00
Стать: Чоловік
Звідки: Львів
Дякував (ла): 23 рази
Подякували: 469 разів

Re: Трохим, Трохимчук, Трухем, Трухим

Повідомлення drapieznik »

В селі Тужанівці Львівської області (сусіднє стосовно вище згаданого - Берездівців) також була галузка родини Трухим (Трухем). Метрики збереглися частково - 1835-1870 роки (1919 рік вказаний в каталозі мормонів - помилка - за цей рік то метричні записи з Трускавця..) - деяких років з вказаного періоду не було.

Фактично засновником галузки Трухимів з Тужанівцях був Стефан Трухим (бл. 1796-1858):

Зображення

Можливо він родич (висока вірогідність...) Трухимів з Берездівців (див. вище).

В Тужанівцях також були представниці жіночих відгалужень з Берездівців: Анна та Анастасія Трухим - доньки Василя Трухима з Берездівців.

Пізніше до Тужанівців перебрався вочевидь й Федір Трухем ,син Якова Трухим з Берездівців, й який одружився з донькою Стефана Трухима з Тужанівців - Марією.. Може двоюрідні родичі, а може троюрідні чи більше, невідомо із за браку метрик..

Дані з Тужанівців я просто додавав до вище згаданого файлу Дрєва по селу Берездівці - лінк той самий (див. вище), сам файл оновлено.
Аватар користувача
drapieznik
Повідомлень: 444
З нами з: 26 червня 2020, 05:00
Стать: Чоловік
Звідки: Львів
Дякував (ла): 23 рази
Подякували: 469 разів

Re: Трохим, Трохимчук, Трухем, Трухим

Повідомлення drapieznik »

у містечку Городок (Львівської області), а вірніше, в його передмістях також проживали люди з прізвищем Трохим. Я вже раніше про це згадував ,але тільки сьогодні нарешті завершив перегляд більшості метрик з ним пов'язаних.

Городок в колекції сканів мормонів також може похвалитися наявністю "кириличних" метрик, але вони збереглися тільки з 1776 року й зважаючи на наявність кількох парафій (в різних передмістях) - не все збереглося. Австрійські метрики мають прогалину власне для деких парафій й тому не є повними для початку 19 століття. Про якусь повноту збереження даних можна говорити починаючи з 20х років 19 століття. Якшо мене пам'ять не підводить (бо Городком я почав займатися ше минулого року а потім мене перервали інші справи..) то перші згадки про людей з прізвищем Трохим я виявив серед вірян парафії Благовіщення. Але в 19 столітті та аж до 20 включно представники цієї родини головно згадувалися серед прихожан церкви Івана Хрестителя (Заставське передмістя).
Перша згадка занотована в метриках під 23 жовтня 1782 року ,коли Іван Трохим одружився з Мозолою Євдокією Михайлівною. В них народилася донька Катерина згодом..
Зображення

Із за прогалини в метриках кінця 18-початку 19 століть на жаль деякі особи залишилися або непід'єднаними до основної схеми, або взагалі - невідомими. Основна генеалогічна схема цієї родини виглядає так:
Зображення
* - повнорозмірне зображення відкриється в новій вкладці (з вказаного лінку), або вибирати "зберегти як"

файл програми Дрєво з даними по Городку й родині Трохим можна взяти за цим лінком: https://drive.google.com/file/d/1jSy9f0 ... sp=sharing

Метрики Львівського передмістя чи Дроздович я переглядав але потім не дуже уважно чи взагалі відмовився ,бо Трохими мені там не попадалися. Зважишивши на ймовірну помилку мою в цьому припущенні я даю лінки на файли у мормонів які стосуються певних періодів цих передмість й які я свідомо не переглядав - бажаючі дослідники цієї родини можуть самостійно полистати ці сотні аркушів:

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=268598

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=268598

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=268598

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=268598

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=268598

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=268598

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=268598

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=268598

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=268598

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=268598

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=268598

https://skany.przemysl.ap.gov.pl/search.php

Також я не шукав серед католицьких метричних записів (AGAD).

Основний висновок: Найраніші згадки прізвища є у формі Trochym Trochim а пізніші Truchem Truchim - просто спольщені перекручення священників у метричних записах (можливо польськомовні сусіди саме так й кликали Трохимів..). Метрики 20 століття радше свідчать про появу національного самоусвідомлення й виправлення на "нормальну" форму запису цього прізвища.
Аватар користувача
drapieznik
Повідомлень: 444
З нами з: 26 червня 2020, 05:00
Стать: Чоловік
Звідки: Львів
Дякував (ла): 23 рази
Подякували: 469 разів

Re: Трохим, Трохимчук, Трухем, Трухим

Повідомлення drapieznik »

...книгу доктора (наук) Стефана Трухіма "Atlas do historji kultury i sztuki" - 1926 року видання
...причину чому я поліз вичитувати метрики "Трухимів"
...батько польського історика та мистецтвознавця радше був українцем, й можливо якось пов'язаний з родиною Трухім львівської миколаївщини...
Я дозволив себе процитувати вибраними цитатами, бо знайшов метричний запис про шлюб цього Стефана Трухима - він є в метричних книгах римо-католицької парафії святого Андрія в місті Львові,
Зображення
так 15 жовтня 1892 року, відбувся шлюб між "Стефаном Трухімом (тут "у" бо в оригіналі польскою "о" з діакритичною крескою) з Берездівців, син Якова Трухима та Пракседи Гарасимишин й Аполонією Фрюауф донькою Франциска Фрюауфа та Марії Грохмау.. Причому вказано коли точно Стефан народився (як й Аполонія) й шо він був вдівцем..
З одного боку, я радий, шо є доказ походження з конкретного місця.. А проблема в тому, шо метрики його народження, на яку посилається точна дата - немає в отих самих Берездівцях - ані в греко-католицьких метриках ,ані в римо-католицьких. Я свого часу (див. вище) спеціально проглянув усі метрики цього села, виписуючи з них осіб з цим прізвищем (в різних його версіях..) й підходящий Яків Трохим з дружиною Пракседою ніби й є .. Але проблема в тому, шо згідно вказаних їх вікових даних, в 1844 році Яків мав би мати 74 роки, а його дружина Пракседа - 59.. Зайве й говорити, наскільки в ті часи (статистично) це "реально".. Звісно, знаючи "вміння" парохів свого часу вказувати вік померлих осіб зі слів їх родичів, а не згідно метричних книг перед їх носом (які тра було полистати..), або із за відсутності документальних даних (з іншого села..), можна припустити помилку в сторону завищення цього віку.. Тим не менше - жодного Стефана Яковича Трохима в Берездівцях не народжувалося в підходящий період, правда з врахуванням відсутності метрик за першу чверть 19 століття, все могло бути, але вік цього Стефана був би ще більшим на момент шлюбу, шо фактично робить це припущення нереальним... Так шо, загадковість в генеалогії у вище згаданого автора книжки не щезла.. Де тут якась помилка, чи може цей Стефан взагалі якийсь самозванець з видуманими даними - поки що не ясно...
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Трохим, Трохимчук, Трухем, Трухим

Повідомлення D_i_V_a »

drapieznik писав:.. Причому вказано коли точно Стефан народився (як й Аполонія) й шо він був вдівцем...
То може колись знайдеться запис першого шлюбу і можна буде порівняти?
Якщо Аполонія була молодою дівицею, то може "зписав" собі років з 10?...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
drapieznik
Повідомлень: 444
З нами з: 26 червня 2020, 05:00
Стать: Чоловік
Звідки: Львів
Дякував (ла): 23 рази
Подякували: 469 разів

Re: Трохим, Трохимчук, Трухем, Трухим

Повідомлення drapieznik »

в нього в цій метриці другого шлюбу записано шо він proprielarium bonorum natus - тобто явно не бідна людина, як про це виразився один мій знайомий.. - він міг й в першому шлюбі отримати дружину не гіршу від цієї німкені, а багаті люди могли чорт знає в яких містах та костелах (церквах) оформити свій союз.. Як бачите - другий шлюб у Львові, причому адреса вказана вулиця Панська (тепер Франка) - фешенебельний райончик з шикарними кам'яницями поруч самісінького центру Львова.. А та згадка про народження в них сина в селі біля Калуша, де подружжя вказано вже як "місцева шляхта", а сама Аполонія в 1902 році згадується як табулярна власниця земель навколо (в) Копанці (табулярні власники - ними могли бути або шляхта, аристократи або тільки міщани Львова) https://genealogia.okiem.pl/wlasciciele ... s2vquh8eQ0 - одним словом, одному сину Якова Тру(о)хима з Берездівців солідно пофортунило...
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Трохим, Трохимчук, Трухем, Трухим

Повідомлення D_i_V_a »

drapieznik писав:...одним словом, одному сину Якова Тру(о)хима з Берездівців солідно пофортунило...
У мене є Муромська гілка в роду, а там, як на диво, всі роди були купцями, то я багато чого начиталась.
Маємо 1892 рік. Стрімко іде капіталізація виробництва і змін у торгівлі. В ті часи з'являлися нові підприємці, які щось робили поновому, краще, швидше і в конкуренцію старим торговим/підприємницьким родам. Нові заможні родини поставали навіть з селян. У тому краю конкурентами моїм річкопароходовцям Зворикіним стало підприємство засноване двома селянами (не пам'ятаю прізвищ).
В україні постають знані імена серед цукрозаводчиків, та й не тільки.
Ну й у вас у австро-угорській державі повинно щось було бути, де кмітливим людям можна було стрімко стати на ноги.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “Т”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 25 гостей