Терещенко

Це прізвище

Отримав при народженні
1
25%
Отримав через шлюб
0
Немає голосів
Знав, що воно є родинним
0
Немає голосів
Віднайшлось під час дослідження родоводу
2
50%
Досліджую
1
25%
Цікавлюсь
0
Немає голосів
 
Всього голосів: 4

Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Терещенко

Повідомлення D_i_V_a »

Терещенко - крупні українські поміщики і власники цукрових, винокурних та лісопильних заводів в Київській, Подільській, Чернігівській, Харківській, Єкатеринославській, Орловській та Могилівській губерніях.
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Вернер
Повідомлень: 3179
З нами з: 22 квітня 2016, 12:19
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 107 разів
Подякували: 665 разів

Re: Терещенко

Повідомлення Вернер »

ТЕРЕЩЕНКИ — укр. промисловці, землевласники, доброчинці й колекціонери творів мист-ва серед. 19 — поч. 20 ст. Промислово-фінансову "державу" Т., яка залишила помітний слід в історії розвитку укр. економіки, заснував глухівський міщанин Артемій Якович Т. (1794—1877). У 1820-х рр. він розпочав підприємницьку діяльність як дрібний комерсант, а згодом перейшов на оптову торгівлю хлібом та лісом, у значних обсягах поставляв зерно до чорномор. портів. Розбагатів під час Кримської війни 1853—1856, займаючись разом із синами Миколою (Ніколою; 1819—1903; дивселянської реформи 1861, вміло скориставшись новими екон. умовами, купці Т. за порівняно короткий час стали відомими в Рос. імперії промисловцями й землевласниками, насамперед це стосувалося Миколи (Ніколи) Артемійовича, якому судилося значно перевершити свого батька в госп. і громад. діяльності, стати найзаможнішим представником цієї родини, засновником тих традицій, якими керувалися наступні її покоління.

Свої капітали Т. вклали у велике поміщицьке землеволодіння, а також цукроваріння і пов’язане з ним ґуральництво —найбільш прибуткові на той час галузі економіки. Серед вдалих придбань на Лівобережжі слід назвати маєток Кочубея із цукрозаводом у с. Хутір-Михайлівський (нині м. Дружба), великий маєток графа Рібоп’єра із цукрозаводом у с. Тьоткіно (нині с-ще міськ. типу Курської обл.) та ін. У Київській губернії і Волинській губернії вони стали власниками величезних маєтностей із цукроварнями й ґуральнями, що належали переважно польс. поміщикам. Зокрема, серед найбільших за розмірами придбаних маєтків слід назвати Андрушівський (18 860 десятин), Коровинецький (16 569 десятин) і Червонський (16 207 десятин) у Житомир. пов., Головківський (13 120 десятин) у Чигиринському пов. та Мартинівський (7461 десятина) у Канівському і Черкаському повітах. На поч. 20 ст. численна родина Т. володіла бл. 200 тис. десятин власної й орендованої землі. Маєтки її членів, організовані майже виключно на капіталіст. системі господарювання, були найбільш розвиненими центрами з вирощування с.-г. продукції, передусім зернових к-р і цукрового буряку, відзначалися високою к-рою землеробства. Пшениця та ін. с.-г. продукція найвищого ґатунку в значних розмірах експортувалися через Одесу на закордонні ринки.

Паралельно зростала могутність Т. як промисловців: уперше свої капітали вони долучили до прибуткової цукрової галузі в 1850-х рр., коли придбали Воронізький (Глухівський пов.) та взяли в оренду Крупецький (Путивльський пов.) цукрозаводи. 1870 Микола і Федір Артемійовичі заснували найпотужніше на той час у цукровій галузі Рос. імперії "Товариство цукрових і рафінадних заводів братів Терещенків" з початковим капіталом у 3 млн рублів, який 1900 зріс до 8 млн руб. Вироб. потужність 3 рафінадних і 2 цукрових з-дів, які входили до його складу, того року становила понад 2,5 млн пудів цукру. Напередодні Першої світової війни Т. мали у своєму розпорядженні 9 власних і 2 орендовані цукрові і рафінадні з-ди. Шість із них — рафінадні Михайлівський і Тульський, цукрові Тьоткінський, Андрушівський, Червонський і Коровинецький — входили до дюжини найбільших підпр-в у цукровій галузі Рос. імперії. Крім цього, вони були власниками 8-ми ґуралень, парових і водяних млинів, ремонтних майстерень, лісопильних та цегельних підпр-в, суконної ф-ки, соляного родовища, вугільної шахти та навіть авіамайстерні. Т. володіли розгалуженою мережею контор з торгівлі цукром, хлібом, ін. с.-г. продукцією в Києві, Глухові, Одесі, Москві, Орлі, Самарі, Казані, Єкатеринбурзі, в ін. укр. і рос. містах та за кордоном.

Разом із підприємницьким успіхом до Т. прийшло і сусп. визнання. 1870 купець 1-ї гільдії, спадковий почесний громадянин (1862) Артемій Якович зі своїми нащадками отримав спадкове дворянське звання "в ознаменование особых его заслуг, оказанных водворению в Юго-Западном крае русского землевладения, и в поощрение его благотворительности…" Його сини Микола та Федір займали громад. виборні та держ. посади, до дворянського звання додали чини відповідно таємного і дійсного статського радників, а також звання почесних громадян м. Києва та м. Глухова, найвищі держ. ордени.

Т. висунули зі свого середовища чимало талановитих і непересічних особистостей, які вдало поєднали в собі різні галузі людської діяльності. Поряд із досягненнями в господарюванні вони заявили про себе як щедрі доброчинці і знані колекціонери творів мист-ва та старожитностей. Т. заснували цілий ряд освіт. закладів, притулків, лікувальних установ, культових і громад. споруд у Глухові, Києві, ін. містах України, при власних цукрозаводах і в маєтках, жертвували кошти на потреби багатьох доброчинних об’єднань і т-в та були їх почесними і дійсними членами. Микола і Федір Артемійовичі поклали початок великому зібранню художньо-мистецьких творів. Згодом відомими колекціонерами російського, українського та зарубіжного мистецтва стали їхні діти Іван Миколайович (1854—1903), Олександр Миколайович (1856—1911), Варвара Миколаївна (1852—1922) і її чоловік Богдан Ханенко (1849—1917; див. Б. і В. Ханенки), Ольга Миколаївна, Надія Федорівна та її чоловік Володимир Муравйов-Апостол. Зокрема, Іван Миколайович у 1880—90-х рр. вважався одним із найвідоміших колекціонерів у Рос. імперії, зібрання картин якого оцінювалося в кілька сотень тисяч рублів. Він упродовж 25-ти років опікувався загальновідомою Київською рисувальною школою М.Мурашка. Мистецькі колекції членів родини Т. склали основу сучасних Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків і Київського музею російського мистецтва. Онук Миколи Артемійовича Михайло Іванович (див. Мих.Терещенко; 1886—1956) — відомий фінансист, політ. діяч, міністр закордонних справ і фінансів у Тимчасовому уряді Росії 1917. Син Федора Артемійовича — Федір Федорович (1888—1950) — талановитий авіаконструктор, стояв біля витоків вітчизн. літакобудування (під його кер-вом було сконструйовано аероплан "Терещенко" та вдосконалено 7 його моделей, зроблено ін. винаходи в цій галузі). Діяльність Т. в Україні була припинена зі встановленням рад. влади. Опинившись поза законом як представники "експлуататорського класу", майже всі члени родини емігрували за кордон.

Сьогодні нащадки Т. проживають у Франції, Швейцарії, США. Вони постійно відвідують Київ та ін. міста України, бувають частими гостями музеїв та ін. культурно-освіт. закладів, до яких мали у свій час безпосереднє відношення члени родини, підтримують зв’язки з діловими колами, контактують із діячами к-ри й мист-ва. Син Михайла Івановича, Петро (П’єр; 1919, Париж — п. 2004, Франція), — інженер за фахом, відомий на Заході підприємець, із 1993 сприяв залученню франц. ділових кіл до співробітництва в різних галузях укр. пром-сті: телекомунікацій, точних технологій, розробки біопалива на основі цукрового буряку та ін. Його син Мішель (н. 1954), економіст за освітою, майже весь час перебуває в Україні, налагоджує ділові стосунки між франц. й укр. підприємцями, зокрема, в сільс. госп-ві, енергетиці й екології.

Сини Надії Федорівни — Андрій і Олексій Володимировичі Муравйови-Апостоли — зі своїми родинами (проживають відповідно у Швейцарії і Франції) часті гості Києва. Андрій Володимирович Муравйов-Апостол (1913—2001), випускник коледжу в Кембриджі (Велика Британія) і Женевського ун-ту, був одним із провідних брит. журналістів. Після закінчення Другої світової війни займався влаштуванням побуту рад. військовополонених, які перебували в нім. концтаборах, що переселялися в Австралію, США, Канаду і Пд. Америку. Із 1975 по 1993 очолював Всесвітню асоціацію соціальних працівників. Його син — Кристофер Муравйов-Апостол (н. 1960) — керівник однієї з філій заснованого 1805 швейцарського банку "Pictet". У 1990-х рр. брав участь у відновленні церкви в с. Великі Сорочинці Миргородського р-ну Полтав. обл. в колиш. маєтку Д.Апостола.
Донік О.М.
Час плине
Аватар користувача
Umay
Повідомлень: 687
З нами з: 05 листопада 2020, 12:41
Стать: Жінка
Дякував (ла): 8 разів
Подякували: 124 рази

Re: Терещенко

Повідомлення Umay »

Запис про шлюб Київська губернія, Богуславський повіт, село Дацьки.
9 квітня 1795 рік.
... житель села Таращы вдовець Григорий Терещенко с вдовою Ефимиею дочерью жителя села Дацек Самуила Дяка, вторим браком.
Поручители.... были жители села Таращи Иоан Терещенко и Фома Дяк.

Зображення
с. Теси, Новокостянтинівка Хмельницької області (Климчук) .
Крандинці, Шупики Богуславського району (Канівський повіт) Київська губернія (Корнієнко, Рак, (Раченко), Бибік, Василенко, Кононенко, Момотенко, Бондаренко)
с. Юхни (Старінченко (Старинець), Яременко).
Аватар користувача
Umay
Повідомлень: 687
З нами з: 05 листопада 2020, 12:41
Стать: Жінка
Дякував (ла): 8 разів
Подякували: 124 рази

Re: Терещенко

Повідомлення Umay »

Запис про шлюб, Київська губернія, Богуславський повіт, село Дацьки.
9 квітня 1795 рік.
....житель села Таращы вдовец Григорий Терещенко с вдовою Ефимиею дочерью жителя села Дацек Самуила ДЯка, вторым браком, ...
Поручители ... были жители села села Таращи Иоанн Терещенко и Фома ДЯК.

Зображення
скачать картинки для телефона
с. Теси, Новокостянтинівка Хмельницької області (Климчук) .
Крандинці, Шупики Богуславського району (Канівський повіт) Київська губернія (Корнієнко, Рак, (Раченко), Бибік, Василенко, Кононенко, Момотенко, Бондаренко)
с. Юхни (Старінченко (Старинець), Яременко).
Аватар користувача
Вернер
Повідомлень: 3179
З нами з: 22 квітня 2016, 12:19
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 107 разів
Подякували: 665 разів

Re: Терещенко

Повідомлення Вернер »

Дзвін (Кривий Ріг) №24 від 26.11.1941, сторінка 4
Загублений пашпорт на ім'я Терещенко Г. П. вважати за недійсний.
Час плине
Аватар користувача
Вернер
Повідомлень: 3179
З нами з: 22 квітня 2016, 12:19
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 107 разів
Подякували: 665 разів

Re: Терещенко

Повідомлення Вернер »

Голос Дніпра №107 від 21.07.1942, сторінка 2
Вважати недійсними загулені документи: паспорт на ім'я Терещенко В. З.
Час плине
Аватар користувача
Freiheit
Повідомлень: 6
З нами з: 31 січня 2023, 22:44
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 1 раз
Подякували: 5 разів

Re: Терещенко

Повідомлення Freiheit »

Добрий день.
Мого прапрадіда звали Роман Пилипович Терещенко (1875 р.н.)
Народився у селі Кербутівка, Чернігівська область.
Його батька звали Пилип Максимович Терещенко.
Дружиною Пилипа була Євфимія Яківна Терещенко.
Рубашка, Домонтович, Терещенко, Тараленко
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Терещенко

Повідомлення kbg_dnepr »

Прізвище у сучасній Україні

ТЕРЕЩЕНКО
(трансл. Tereshchenko, рос. Терещенко)
Прізвище ТЕРЕЩЕНКО налічує 24.496 носіїв - Київ (2.555), Дніпро (716), Кривий Ріг (676)

Прізвище ТЕРЕЩЕНКО знайдено серед:
Cтаршини Гетьманщини
Православного духовенства
Київського міщанства
Репресованих
Керівництва УРСР та депутатів ВР

XX: прізвище ТЕРЕЩЕНКО в інших базах
Перша Світова Війна
Воїни УНР
Голодомор
Друга Світова Війна
Бабин Яр
Остарбайтери

Згадки прізвища ТЕРЕЩЕНКО у козацьких реєстрах
1756 рік – 5 осіб
1649 рік – 26 осіб

Карта поширення
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Терещенко

Повідомлення kbg_dnepr »

Русифікаційний варіант:

Терещенкова (176)
Терещенков (125)
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Терещенко

Повідомлення kbg_dnepr »



16:55 перша цукроварня на Україні: 1822 рік, село Бучак Канівського повіту - належало полковнику Йосипу Гнатовичу Понятовському
18:30 Яхненки
19:46 Семиренки
21:25 Харитоненки
22:38 Терещенки
24:08 Ханенки
24:30 Бродський
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Відповісти

Повернутись до “Т”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 24 гостей