Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу, походження українських прізвищ, ономастика

Церкви Берислава

Подякував (-ла): 61 раз.
Подякували: 187 раз.
Стать: Чоловік

Церкви Берислава

Повідомлення Vic-tor » 04 січня 2019, 06:05

В деяких джерелах можна зустріти описи, що в Бериславі ( без околиць, та територій, які зараз відносяться до Бериславського району) діяло чотири церкви: три православних і одна синагога. Але це все відносно досить значного історичного періоду. Справа в тому, що синагогу побудували тільки в 1905 році, інші храми будувались теж не одразу. Для тих, кому це цікаво, можна почитати більш детально, хоча б тут http://prosvilib.at.ua/books/narysy_ber ... yp4_60.htm
То ж по порядку: перша церква, яка з’явилась в Бериславі була козацька дерев’яна --Церква Воскресіння Христового.
( Воскресенська).
Освячена в вересні 1784 року і діє по сьогоднішній день. Доправлена була до Берислава в 1782 році, козаками з містечка Переволочної ( сотенне містечко Полтавського козачого полку). Затоплене в 1964 році.
Розташовувалась Воскресенська церква приблизно там, де зараз розташований «так званий» Будинок Культури. (про нього окрема мова)
Наступна, уже кам’яна -- Церква Успенська, будувалась з 1811 по 1835 рік.
У 1882 році збудували велику кам’яну соборну церкву—це і є сучасний районний «Будинок Культури»!
І тоді ж стару козацьку дерев’яну Воскресенську знову розібрали, перенесли її в північно- східну частину міста і перейменували іі у Введенську. А собор назвали Воскресенським.
Можливо саме тоді втратились ті історичні написи, хто її будував«1726 г., месяца мая получен указ от господина полковника Ивана Ларионовича церковь строити…..» Та ще дещо, про що можна поговорити окремо.
Ще пізніше була збудована кладовищенська церква Усіх Святих. Розташовувалась вона в районі центрального міського кладовища, але простояла недовго в 20-30 роки ХХ століття піддалась повній руйнації. Але в ній проводили виключно відспівування померлих, всі записи втрачені в роки Другої світової війни, так що з точки зору генеалогії, вона поза дужками.
Таким чином, на кінець ХІХ, початок ХХ століття ми, дійсно маємо чотири православні церкви і одну синагогу.
Востаннє редагувалось Vic-tor в 11 квітня 2019, 06:06, всього редагувалось 1 раз.

Re: Церкви Берислава

Повідомлення Vic-tor » 09 січня 2019, 05:43

Тут є https://spzh.news/ru/istorija-i-kulytru ... islav-1726
деякі фото та опис про "життя" воскресенсько-введенської дерев'яної церкви. Автор якийсь зашифрований.
З деякими історичними моментами можна, звичайно подискутувати, такими як , наприклад, про ті злополучні остатки муров турецкой крепости ( ну немає їх і все!).
І другий момент дата переносу цієї дерев'яної церкви на північно-східну околицю. Звичайно десь в указах синоду ця дата визначена, але немаючи цього документу, я схиляюсь до думки, що перенесена вона була після побудови не Успенської (1835), а побудови Воскресенського собору , що на років п'ятдесят пізніше, бо:
1. На карті Шуберта, а це десь 1860 ті роки, є позначені саме дерев'яна Воскресенська на її першому місці( моя позначка 1)
під позн. 2 місце вже збудованої Успенської (1835), а під знаком 3 приблизне розташування уже перенесеної дерев'яної церкви на сьогодні.
А нова воскресенська ( сьогоднішній БК) розташована трохи правіше і вгору від позначки 1. та і логіки переносу немає в тому, щоб надати місце під нову забудову за п'ятдесят років.
Але стаття, в цілому цікава
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.

Повідомлення Vic-tor » 09 січня 2019, 05:50

До речі, прямо на Дніпрі показаний острів з позначкою Х (хутір, хата?). Оце і є той острів, і та хїата, що купив мій пращур Денис в 1818 році , і де після цього народжувались і жили його нащадки, включаючи мого батька. Я на жаль, уже нічого не застав. зараз тут води каховського водосховища з серпня 1955. А нижче острова ота знаменита переправа--колись іще таванський перевіз.
Можливо, що "мій" острів це лише частка, залишок великого таванського острова. Бо самого Таванського острова ніхто не пам'ятав, а таваню уже звали просто всю ту південну область в напрямку Каховки від острова. Навіть в мій час рибалки на питання:- де рибалив?
відповідали -- та на тавані.

Повідомлення Vic-tor » 14 січня 2019, 06:17

Якість фото трагічна, але є те що є.
На знімку видно переправу, "мій" острів, білу хату на ньому, на материку далеко зліва --труба маслозаводу, діяв десь до початку 70-х ХХ ст., зараз там побудований спорткомплекс
Дата зйомки не визначена.

Повідомлення Vic-tor » 14 січня 2019, 06:46

Тут все той же маслозавод, але острів уже затоплений. Зйомка початок 70-х ХХ ст.
Взято звідси http://www.etoretro.ru/pic46102.htm?sor ... osition=17

Повідомлення Vic-tor » 14 січня 2019, 06:55

Повертаємось до теми церкви.
Козацька Воскресенська церква, переіменована у Введенську. Знімки скоріше до воєнної пори. Мурів цих давно немає.
http://www.etoretro.ru/pic45772.htm?sor ... osition=18

Ще в дитинстві чув про німецькі могили ( можливо румунські?) тоді всі вони мали одну назву -- фашистські, навколо Введенської (Воскрксенської церкви) в роки другої світової. Але на той час їх уже не було,ті і навряд чи хтось займався перезахоронюванням у ті часи. Скоріше зрівняли землю і все. Та ось попалось фото воєних ( можливо повоєних) часів, видно, що ії тут полягло чимало, і церкві дісталось, але вистояла! Незважаючи, що побудована без жодного цвяху. Одним словом Козацька.
Востаннє редагувалось Vic-tor в 11 квітня 2019, 06:20, всього редагувалось 7 разів.

Повідомлення Vic-tor » 21 січня 2019, 06:05

Зараз церква має такий вид, служить там уже багато років о.Олександр (Михайличенко), допомагає йому м.Лариса.
Про хрести та Євагеліє ХVII cт. Воно є ( я бачив), але о.Олександр має сумніви, що то саме той екземпляр, а не підмінене на більш пізнє.
Хто зна, я не спец, спробую викласти це фото з телефону.

Повідомлення Vic-tor » 21 січня 2019, 13:32

Оце те Євангеліє, яке в описах вважається, що з прибуло із Переволочної разом з церквою. Не знаю скільки йому насправді років, але вражає. Старих хрестів є декілька--один із них на фото.
Я питав дозвіл в о.Олександра на право розміщення цих фотографій. Він не заперечував.
Востаннє редагувалось Vic-tor в 04 березня 2019, 07:13, всього редагувалось 3 разів.

Повідомлення Vic-tor » 21 січня 2019, 13:39

Важко відправляти фото з телефону. Реклама забиває весь екран. Вийшло якось перевернуто. Але все одно видно.
Востаннє редагувалось Vic-tor в 22 січня 2019, 04:25, всього редагувалось 1 раз.

Повідомлення Vic-tor » 21 січня 2019, 13:44

Напис синім чорнилом на Євангелії з датою 1941р на румунській мові. Якась румунська 2 бригада?
Востаннє редагувалось Vic-tor в 05 квітня 2019, 04:02, всього редагувалось 2 разів.

Далі

Повернутись до БЕРИСЛАВ

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: Барилович Тамара, АннА, Bing [Bot], D_i_V_a, Google [Bot], Google Adsense [Bot]