Фірак, Фирак

Відповісти

Це прізвище

Отримав при народженні
0
Немає голосів
Отримав через шлюб
0
Немає голосів
Знав, що воно є родинним
0
Немає голосів
Віднайшлось під час дослідження родоводу
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
0
Немає голосів
 
Всього голосів: 0

Аватар користувача
Vitaly Savitar
Повідомлень: 988
З нами з: 16 лютого 2016, 23:42
Дякував (ла): 17 разів
Подякували: 217 разів
Контактна інформація:

Фірак, Фирак

Повідомлення Vitaly Savitar »

Прізвище має не типове для українців коріння і може бути запозичене у мусульманських народів. У свій час кримські і ногайські татари дуже часто здійснювали набіги на Поділля, Галичину і Волинь, залишаючи слід в антропології галичан. Це й пояснює велику кількість носіїв цього прізвища в основному на Заході Україні. Для глибшого розуміння, читайте:

До антропології галичан
Ілько ЛЕМКО


Коли останнім часом дивлюся по телевізору сюжети новин з Туреччини або Кіпру, часто не можу позбавитися враження, що турецькі обличчя, як чоловіків, так і жінок, надзвичайно нагадують наші, галицькі. Здавало б ся, що Галичина лежить далі від Туреччини, ніж Центральна та Східна Україна, і в нас цей турецький, або в цілому східний антропологічний чинник, мав би виступати не так яскраво, як на Сході чи Півдні, однак виходить чомусь навпаки. Аби дослідити це явище, знову гортаю сторінки історії та антропології.

Сучасна антропологія згрубша поділяє українців на два типи. Перший тип переважає на Чернігівщині, Київщині, Полтавщині, Поліссі. Це так званий тип віслянський: середній зріст, світлі (здебільшого сірі) очі, світле пряме волосся, кирпатий ніс. Цей тип є досить близьким до польського, білоруського чи російського.

Другий тип домінує в Галичині, Південній Україні і на Поділлі. Це тип називають адріатичним: високий зріст, довгі ноги, темні очі, темне (буває і кучеряве) волосся, ніс вузький, переважно з рівним профілем. Цей тип наближає нас до східних народів. Народна творчість безпомилково надає перевагу цьому останньому типові, як більш красивому, а отже, і біологічно більш досконалому. Цей тип має в собі більше антропологічних складників і тому він, як тип мішаний, є більш продуктивним, аніж тип чистий, рафінований. Переважна більшість українських народних пісень, якщо не всі, оспівують "карі очі -- чорні брови", про ознаки ж віслянського типу -- біле волосся і світлі очі у народній творчості свідчень обмаль. Усі знають, як "любив козак три дівчиноньки: чорнявую тай білявую, третю руду препоганую". З рудою козак хоче чимскоріш розпрощатися, до білявої лише залицяється, а "з душі" любить лише чорнявую. Отже, типове поняття фізичної краси нашого народу повністю збігається з адріатичним типом.

Формування цього антропологічного типу на наших землях почалося ще у протоісторичну добу, коли на територію України прийшли скіфи, сармати й алани. Потім східного елементу нам донесли хозари, печеніги і татро-монголи, а починаючи з ХІІІ століття вірмени, євреї, кримські татари, молдавани і турки. Звичайно, легітимних мішаних шлюбів тоді не могло бути, але чи не кожен третій народжений у ту епоху, епоху переміщення народів і завоювань, не знав свого батька.

Найбільше нам додали свого, безумовно, татари і турки. Здебільшого оминаючи географічно ближчі до них, але бідніші землі Півдня, Центру і Сходу України, вони неодмінно прямували в багатшу і квітучішу Галичину.

Цю епоху історії нашого краю найкраще описує Бартоломей Зіморович: "Татари, які проводять своє життя під зброєю, а поживи шукають у грабунках... поводячись брутально, наповнили цілу Русь вбивствами та вогнем і вже після знищення менших міст, поспішали на знищення найпрекраснішого міста... Народ, розслаблений магометанськими законами до усякої хтивості та призвичаєний захоплюватися ніжними дівчатами, швидко переситився сільськими тілами та, забажавши ніжніших міських, відразу до Львова повернув знамена. (1498) Тут саме небо, зворушене молитвами святої Катерини, день якої турки проголосили днем жіночої сором'язливості, на покарання хтивого війська і подібно до навіть непристойної частини збудженого тіла, повстало, що як колись жагу пентаполітанську (содомську) вогнем сірчаним загасило, так і тут жагу азійських жеребців страшною зимою ослабило. Величезна частина їх повідморожувала члени і обсипана сніговими завалами, повмирала з голоду. Львів же покровительці християн, святій Катерині, відспівує гімн щорічно у щасливий день її свята".

Отже, можемо здогадуватися, наскільки генетично турецький антропологічний чинник вкорінився у галицькому типі. Вже у ХУІІ столітті турецький мандрівник Евлія Челебі, побувавши у Львові, відзначає надзвичайну красу наших дівчат: "У сприятливому кліматі тутешніх місць дівчата такі гарні, що, побачивши їх, одягнених у шовковий розмаїтий одяг, сонцеликих, з очима козулі, газелі, сарни, втрачаєш голову".

Крім чинника турецького, до нашого типу був також значною мірою домішаний чинник татарський, молдавський і єврейський. Ще у двадцятих роках 20 століття євреї у Львові складали 35% від усього населення, а в деяких галицьких містечках до 70%. І якщо приказка про те, що де був корчмар Лейба, там у селі кожний другий Мошко, є деяким перебільшенням, то все ж таки єврейський чинник у Галичині залишив свій значний слід.

Історичні контакти з поляками, австрійцями, угорцями чи росіянами, очевидно, не позначились достатньо на типі галичан, а той факт, що зараз чи не кожна п'ята наша жінка працює в Італії свідчить про те, що галицько-адріатичний антропологічний тип, тип красивий, продуктивний і життєстійкий невдовзі додасть собі нових якісних рис.
Український хостинг для веб-сайтів на потужних VPS/VDS серверах в Європі --> https://kr-labs.com.ua/service/web-hosting/
Аватар користувача
Віталій
Повідомлень: 4
З нами з: 30 серпня 2016, 09:08
Стать: Чоловік
Подякували: 4 рази

Re: Фірак

Повідомлення Віталій »

Фіра- підвода. віз. Фура. хура Фірак -їздовий або його потомок.
Відповісти

Повернутись до “Ф”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 16 гостей