БОЙКІВЩИНА – історико-етногр. регіон в Укр. Карпатах, що охоплює пд. гірські ч. Івано-Франк. і Львів. обл. і пн. ч. Верховинської смуги Закарп. обл. На сх. межує з Гуцульщиною по р. Лімниця (прит. Дністра), на зх. – з Лемківщиною по р. Солинка (прит. Сану, нині в межах Польщі). Назва Б. походить від етногр. групи українців, відомої як бойки.
Нині осн. центри Б.: м. Турка, смт Бориня (Турківський р-н Львів. обл.), м. Сколе, смт Верхнє Синьовидне, м. Старий Самбір, смт Воловець, с. Сойми (Міжгірський р-н Закарп. обл.).
У культ. й екон. житті Б. значну роль відігравали підгірські міста і с-ща: на пн. – Самбір, Борислав, Дрогобич, Долина, Калуш, Болехів; на пд. – Свалява, Волове (нині смт Міжгір'я). Після Другої світової війни автохтонне нас. зх. Б., яка відійшла до Польщі, було переселене в Україну або депортоване на зх. і пн. терени Польщі.
Здавна основою с. госп-ва Б. було пастуше скотарство. В річкових долинах розвивалося землеробство. Деякі місцевості ( Стара Сіль, Нагуєвичі, нині с. Івана Франка Дрогобицького р-ну Львів. обл., та ін.) були осередками солеваріння. Мешканці бойківського с. Синевидсько-Вижнє (нині смт Верхнє Синьовидне) у 18 – на поч. 20 ст. вели міжнар. торгівлю фруктами.
Давність культ. традицій Б. засвідчує, зокрема, буд-во дерев'яних церков, які відзначаються досконалістю і красою пропорцій та майстерністю теслярської роботи. 1928 у Самборі засновано музей і т-во "Бойківщина", яке 1931–39 видавало історико-етногр. час. "Літопис Бойківщини". 1973 т-во відновлено у Філадельфії (США). 1991 відновлено музей і т-во "Бойківщина" в Самборі, у Дрогобичі видається час. "Бойки".
Ісаєвич Я.Д.
дата публікації: 2003 р.