Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу, походження українських прізвищ, ономастика

Харитоненко

Це прізвище

Отримав при народженні
0
Немає голосів
Отримав через шлюб
0
Немає голосів
Знав, що воно є родинним
0
Немає голосів
Віднайшлось під час дослідження родоводу
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
0
Немає голосів
 
Всього голосів : 0

Аватар користувача
 
Повідомлень: 303
З нами з: 22 квітня 2016, 11:19
Подякував (-ла): 65 раз.
Подякували: 108 раз.

Харитоненко

Повідомлення Вернер » 03 грудня 2018, 13:24

ХАРИТОНЕНКИ — укр. підприємці-цукрозаводчики, землевласники та доброчинці серед. 19 — поч. 20 ст. Походили із селян-чумаків слободи Нижня Сироватка (нині село Сум. р-ну Сум. обл.). Родоначальником "цукрового королівства" був Іван Герасимович Харитоненко (6 жовтня (25 вересня) 1822 — 11 грудня (30 листопада) 1891), який після навчання в парафіяльній школі торгував бакалійними товарами, згодом — цукром, був посередником у петерб. і моск. купців із закупівлі і продажу останнього. Розбагатівши на торгівлі, 1862 став купцем 2-ї гільдії, а вже наступного року — 1-ї. Після селянської реформи 1861 переважно в Харківській губернії скупив великі маєтки із цукровими з-дами, за короткий час перетворившись на одного з найвпливовіших цукрозаводчиків та великого землевласника Рос. імперії. На 1891 в його власності перебували найбільший у країні Павловський рафінадний з-д у м. Суми (побудований 1869) та 6 цукрових, ще 2 з-ди він орендував. 1881 заснував "Торговий дім І.Г. Харитоненко з сином". Виконував обов’язки сумського міськ. голови (1867—73), гласного Харків. губернського земства (1865—86), почесного попечителя Сум. реального уч-ща, директора сум. опікунського при тюрмі відділу, мав звання спадкового почесного громадянина (1872) та чин дійсного статського радника (1886). Був нагороджений орденами св. Станіслава 1-го ст. і св. рівноапостольного кн. Володимира 3-го ст.
Наприкінці життя активно займався доброчинністю. Особливо багато зробив для розбудови м. Суми, розвитку освіти в краї. Зокрема, його коштом у цьому місті побудовані реальне і духовне уч-ща, дитячий притулок, сел. банк, у Харкові — будинок мед. ф-ту ун-ту, духовне уч-ще, у с. Нижня Сироватка — Свято-Тихонівська церква.

Спадкоємцем Івана Герасимовича став його єдиний син Павло Іванович (17 (5) січня 1853 — 26 (13) червня 1914), який примножив родинний капітал. Напередодні Першої світової війни він мав у своєму розпорядженні рафінадний і 12 цукрових з-дів, йому належало 67 тис. десятин власної та 11 тис. десятин орендованої землі. Був одним із фундаторів синдикатів цукроварів і рафінерів, членом Загальноросійського товариства цукрозаводчиків, засновником кількох акціонерних товариств, серед них — у 1896 "Бельгійського анонімного акціонерного товариства Сумських машинобудівних заводів" (нині з-д ім. М.Фрунзе). 1881—1901 — гласний Сум. міської думи.

Доброчинні справи свого батька Павло Іванович продовжив ще в більших масштабах. У Сумах побудував дитячу лікарню, притулок для дівчат, чол. г-зію, кадетський корпус (1901—02), Свято-Троїцький собор (1901—14) та ін. громад. заклади, субсидував різні доброчинні т-ва, облаштовував школи для робітників та їхніх дітей.

За досягнення на ниві підприємництва та за вагомі доброчинні справи на користь співвітчизників був нагороджений кількома орденами, 1901 отримав спадкове дворянське звання, 1914 — чин таємного радника. Невипадково родинний герб Харитоненків увінчали слова: "Працею возвеличуюсь". Павло Іванович був також відомим колекціонером творів мист-ва, зокрема, зібрав великі колекції картин рос. та франц. живопису, давньорус. ікон. 1897 став власником відомого маєтку Качанівка на Чернігівщині, який успадкувала старша донька Олена Олів. У маєтку Наталівка (нині у с-щі Володимирівка Краснокутського р-ну Харків. обл.) напередодні Першої світової війни створив мистецький осередок, куди приїздили відомі представники рос. творчої інтелігенції. Був обраний почесним членом петерб. Академії мистецтв.
Час плине

Повернутись до Х

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: al_mol, Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot]