УГФ-Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу за прізвищем, за місцем проживання, пошук в архівах, та багато іншого. Приєднуйтесь

ЧЕХУН

Це прізвище

Отримав при народженні
0
Немає голосів
Отримав через шлюб
0
Немає голосів
Знав, що воно є родинним
0
Немає голосів
Віднайшлось під час дослідження родоводу
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
0
Немає голосів
 
Всього голосів : 0

Аватар користувача
 
Повідомлень: 38
З нами з: 06 липня 2019, 16:10
Звідки: м. Одеса
Подякував (-ла): 11 раз.
Подякували: 6 раз.
Стать: Жінка

ЧЕХУН

Повідомлення ЛЮДМИЛА КАРАСОВСЬКА » 27 липня 2019, 18:39

Походження прізвища Чехун
Володарі прізвища Чехун, безумовно, можуть пишатися своїм прізвищем як пам'ятником української історії, культури та мови.

Прізвище - це спадкове ім'я сім'ї, тому історія кожного такого імені індивідуальна і неповторна. Саме в прізвища відображена свого роду жива історія, яка зберігає пам'ять про предків і розкриває багато подробиць нашого далекого минулого.

Прізвище Чехун відноситься до поширеного типу українських прізвищ і утворена від особистого прізвиська.У слов'ян здавна існувала традиція давати людині прізвисько на додаток до імені, отриманому їм при хрещенні. Історично це явище легко пояснити. Донське козацтво складалося з сміливих і незалежних молодців, які не бажали жити в постійній залежності від князів і бояр, а тому змушених тікати з центральних російських земель. Тому основна частина козацтва мала в цілях безпеки приховувати своє походження і хрестильне ім'я. В результаті з'явилася велика кількість прізвиськ, які стали згодом основою для багатьох прізвищ.Прізвище Чехун походить від прізвиська Чех. Чех (іноді писалося «чмих») - той же, що і чхання. Так могли називати дитину, якого «чех здолав», або людини, схильного до простудних захворювань. Прізвисько Чех міг отримати і людина, що є вихідцем з Чехії. Крім того, можна згадати про одну з перших російських монет, яку наші предки називали «чеха», а також про «чехонь» - так іменували промислову рибу.

Також не виключена версія освіти прізвища від нецерковного імені Чех (Чох), яке було дуже поширене в старовину серед росіян. Але все-таки більш ймовірно, що прізвище Чехун веде свій початок від прізвиська Чех.В козацтво при утворенні прізвиська першорядну роль грали індивідуальні ознаки людини: його зовнішність, манера поведінки, внутрішні якості. Такі ж ознаки, як походження з певної місцевості і певної сім'ї, були відтіснені на другий план.

Подібні прізвиська можна вважати своєрідною енциклопедією народного побуту, традицій, духовної культури. У них яскраво відбився національний характер українця, його схильність до жарту, вміння жартувати. Так з'явилися прізвища типу Безбородько, Бородай, Довгань, Горбаль, Шумило, Кривобок, Довгошиї, Щербань, Цикало і багато інших.
Пізніше прізвисько Чех, спочатку приєднане до спадкового імені, повністю замінило його як в повсякденному житті, так і в офіційних документах. В результаті чого це прізвисько стало основою для прізвища Чехун.Говорити про точне місце і час виникнення прізвища Чехун в даний час не представляється можливим, оскільки процес формування прізвищ був досить тривалим. Проте, прізвище Чехун є дуже цікавий пам'ятник слов'янської писемності і культури.

Аватар користувача
 
Повідомлень: 38
З нами з: 06 липня 2019, 16:10
Звідки: м. Одеса
Подякував (-ла): 11 раз.
Подякували: 6 раз.
Стать: Жінка

Re: ЧЕХУН

Повідомлення ЛЮДМИЛА КАРАСОВСЬКА » 27 липня 2019, 18:43

За однією з версій, так могли називати нащадка чехів. Не виключено, що в основі цього прізвиська лежить діалектне слово «чех», утворене від дієслова «чхати». В такому випадку прізвисько Чехун міг отримати дитина, якого «чих здолав». Однак це прізвисько батьки нерідко давали і здоровому малюку, щоб уберегти його від чхання і пов'язаних з ним хвороб. У цьому сенсі прізвисько відноситься до так званих «охоронним» іменування.Згідно забобонному звичаєм, що існував на Русі, подібні прізвиська і імена присвоювалися дітям з метою відрази злих сил. Для того щоб не спокушати долю і відвести зло, дітям давалися імена зі значенням прямо протилежним тому, що очікували або бажали батьки для дітей


Повернутись до Ч

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: AdsBot [Google], al_mol, Александр Станский, Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], ukrgenealogy, Вікторія 1874