Абетка початківця

Аватар користувача
Alex_r
Повідомлень: 3
З нами з: 24 жовтня 2021, 14:16
Стать: Чоловік

Re: Абетка початківця

Повідомлення Alex_r »

АннА писав:
DVK_Dmitriy писав:
АннА писав:Надійшло питання в приват:
де знайти дані на родичів, які народилися до 1917р і церковні документи згоріли. В архівах області даних нема
Как обычно, нужна конкретика, и чем больше информации, тем лучше.
А что именно надо? ФИО, населенный пункт? Что еще?
Чем больше информации - тем лучше.
Верно: ФИО, населенный пункт
Так же даты рождения и смерти. Если были награждения - это тоже может помочь
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Абетка початківця

Повідомлення АннА »

Питання з фейсбука:
Скажіть будь ласка як можна знайти родовід по материнській лінії і по батьківській я зі Львова.тато і мама з сіл Львівщини. Села знаю. Але мама була сиротою і тільки знаю фамілію і рік народження її батьків і їхніх батьків імена і фамілії.
І хотіла б взнати для сина родовід його діда по батьківській лінії , тому що ми розлучені і нічого незнаємо про нього.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
drapieznik
Повідомлень: 444
З нами з: 26 червня 2020, 05:00
Стать: Чоловік
Звідки: Львів
Дякував (ла): 23 рази
Подякували: 469 разів

Re: Абетка початківця

Повідомлення drapieznik »

мені особисто не подобаються питання з браком конкретики, - в даному питанні когось з ФБ: брак крайніх дат (бодай рн згаданого діда) й брак назви села, зрештою як й самого прізвища (любого) - чому? Бо ми зара маємо чергову війну, яка нищить значною мірою культурно-історичний спадок, а по Львівщині (.. - й не тілько , звісно..) свого часу прокотилися 2 світові війни, - окрім того пожежі в храмах, нищення документації, потім архіви за совка (ЗАГсів) "зажали" між дечимсь в себе метрики людей й навіть до сих пір неясно шо збереглося й наскільки - з цим кошмаром мучаться тепер-ка архіви обласні та центральні.. Суть в тому, шо запитання без конкретики можуть породити численні багатосторінкові опуси ,в яких ті чи інші їх автори, в залежності від свого досвіду, будуть радити - в мільйонний раз, а користі в конкретному випадку буде ноль.
Чому варта знати прізвища? - Бо люди які попрацювали з сотнями метричних книг різних сіл та міст можуть пригадати де їм траплялося те чи інше прізвище - вже зачіпка; чому варта вказати вік того діда? "Діди" бувають різні - коли 7 років тому я випадково прийшов в гості до давно невідвідуваної мною племінниці, до мене підійшов малюк й запитав маму хто я такий, - та сказала - твій дід. Дивне в тому всьому не само поняття, а мій шок від усвідомлення факту шо в 40 років я отримав цей "титул", який з я потім старанно усував польським аналогом точнішого визначення - прастрийко - ну принаймі хоч не "дід".. :D Ну ,це лірика, але суть в тому шо "діди" можуть бути різного віку - можуть середнього, а можуть й доволі заваансованого - аж до 90 з хвостиком (й кому пощастило - й більше); навіть якшо отой умовний дід помер вже ,то знання про приблизну дату його народження також дає важливу підказку - чому? Бо метричні книги, які в мормонів опубліковані (чи поляків, чи в нас), тих чи інших населених пунктів, удоступнені (при умові збереження) тільки до певного року - десь до 1905, десь до 1920, десь до 1945 ( в Польщі своя межа віку для публікації метричних документів, в Україні своя планка.. більш конкретно це питання можна самостійно нагуглити..) - а не маючи даних ні по прізвищу ,ні по назві села ані по хронологічним орієнтирам - все шо можна порадити (для початку) - вказати конкретику даних, які розшукуються. В 20 столітті відбувалася міграція - з одних сіл в інші (або внаслідок шлюбів, або внаслідок пошуку роботи - тощо), до містечок (не кажучи за еміграцію за межі тої чи іншої держави..) - в Галичині в 19-20 столітті часто в села місцеві попадали переселенці (чи втікачі..) з Російської імперії, з Прусії ,Чехії ,й тд й тп. А нюанси на цьому не завершуються - чим далі в ліс ,тим більше самі знаєте чого..
Шоб шось взнати, тра спілкуватися - розлучений, - це не померлий - останній ніц не скаже й часто-густо саме це й було й є надалі причиною того, шо коли хтось хапається врешті про знання про своїх чи когось - пращурів, буває вже запізно.. Тут порада проста: записник чи диктофон на смартфоні й вперед, випитувати. Порядок відомий й простий - імена ,прізвища, населені пункти, дати та можливі родичі - сестри ,брати й тд й тп. Чим більше буде конкретної інформації (навіть з можливими помилками в тому чи іншому - а вони майже завжди гарантовані тому шо, феноменальна пам'ять також не застрахована від помилок - а таку пам'ять мають далеко не всі..) - тим легше (можливо) буде потім шукати пращурів, й прокласти омріяний місток між поколіннями.. Ясна річ ,не соромитися питати за старі документи - метрики хрещення, свідоцтва, посвідченя, нагородні документи ,грамоти тощо - все це не тільки збагатить дані про родину ,але може слугувати додатковими точками опори (фактів) в "дедуктивній" роботі з генеалогією.. Коли вже буде хоч якась схема ,тоді братися за світлини - робити їх копії для себе й прописувати хто на них ,й випитувати про інших невідомих осіб.. Бо може статися так ,шо саме оті якісь невідомі вам особи колись були сильно пов'язані з кимось з ваших родичів ,й за умови довголітніх старожилів з них ,можна буде розпитати живу людину ,яка багато шо розповість.. головне пам'ятати шо час - безжалісний, а наші часи окрім хворіб , старості й вірусів з КНР підкинули нам ше й навалу орди з обстрілами - людина може загинути в свому будинку ,або на фронті - й все, мертвого вже не розпитати.. - Метричні книги містять тільки біологічні факти з життя людини, - доволі скупі та обмежені (народився,одружився, помер - плюс діти - й тд..) - вони не розкажуть шо ваш дід любив їсти, читати, якою був людиною, як ставився до того чи іншог ,як бавився з вами, обнімав чи сварив - це все переважно щезає для більшості людей - за щорічними столами ,за якими до занудства деколи торочиться одне й те ж - а от коли раптом хтось помирає - бац ,пробуєш щось пригадати шо так постійно з року в рік розповідали - й усвідомлюєш скільки не розпитав ,а ще скільки просто забув (проїв.. пропив..).. Деколи в якісь розмові з родичами старими може вискочити якийсь факт про який ти сам не знав - так наприклад одного прекрасного дня на городі в тата в 2016 році стрийко та цьоця мої пригадали шо мій дзядьо розповідав шо його батько був музикою в селі ,й помер ше не старим - десь в 49-50 років, - можливо від надміру випивки при "професійному" занятті.. - Мій дзядьо до самої смерті був принциповим абстинентом - якшо й пив за столом оковиту - то тільки по якихось великих святах й тільки один малий келішок - після чого його можна було хоч розстріляти, але не змусити на наступний.. Колись до "Ринку" в Львові (квартира була на Ринку..) пару раз приїздила родичка по мамі мого діда (дзядзя) - зі Свитазева ,пригадувала шо коли була малою дівчинкою - якраз то було перед Першою світовою війною ,дзядзьо тоді приїхав до села на урльоп (відпустку) з армії й всіх дітей пригощав цукєрками віденськими - був дуже ніжним та добрим з дітьми - а родина вітчима його не пустила навіть на поріг власного дому тоді.. Мій дзядзьо помер коли мені було 3 роки - все шо я про нього знаю - це вже зі слів моїх рідних ,яким я страшенно заздрю ,бо на їх місці я би розпитав більше - значно більше.. Й не тільки дзядзя ,але й бабцю й тд й тп.. Час - невблаганний ,як й війна...
Аватар користувача
dimocritus
Повідомлень: 123
З нами з: 06 грудня 2022, 00:21
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 92 рази
Подякували: 58 разів

Re: Абетка початківця

Повідомлення dimocritus »

А десь викладені загальні принципи генеалогії? Скажімо, як прийнято інтерпретувати всиновлення? Якщо стає відомим факт всиновлення а віднайти біологічних батьків неможливо, то а) гілка обривається б) гілка продовжується родоводом всиновлювача?
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Абетка початківця

Повідомлення АннА »

Не стопроцентна відповідь, але може прояснить деякі моменти viewtopic.php?t=1077
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
kobcc
Повідомлень: 152
З нами з: 26 березня 2021, 20:55
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 113 разів
Подякували: 154 рази

Re: Абетка початківця

Повідомлення kobcc »

На генеалогічних сайтах є спеціальні можливості для ведення ліній і біологічних, і прийомних батьків. Тому можна досліджувати обидва дерева, все залежить від наявності інформації і ваших бажань.
села Мала Рача і Чудин, Житомирська область (Боженко, Бойко, Бойченко, Гальченко, Гонтаренко, Коваленко, Купрієнко, Мазуренко, Марченко, Ольховий, Опанасенко, Руденко)
м. Радомишль (Швець, Шевченко)
с. Пинязевичі (зараз Українка, Житомирська область) (Бойко, Бойченко, Друзь)
с. Гута Забілоцька, Житомирська область (Цалованські, Целованські, Цілуванські, Курис, Токаржевські, Токаревські, Сольські)
м. Шепетівка (Черняк)
Аватар користувача
DVK_Dmitriy
Супермодератор
Повідомлень: 5313
З нами з: 25 березня 2016, 19:59
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 988 разів
Подякували: 3907 разів

Re: Абетка початківця

Повідомлення DVK_Dmitriy »

Вредные советы по генеалогии.

1. Начните исследование своей родословной сразу с 17 века. Нашли подходящую фамилию в интернете? Это на 99% ваш предок! Кто же будет ради 1% процента проверять-то!

2. Всегда верьте своим родственникам на слово! Разве будут они выдумывать, лишь бы вы от них отстали? А семейная легенда – это истина в первой инстанции!

3. Не просите документы у родственников. Зачем они вам? Вы и так все прекрасно запомнили из их рассказов. А они всегда – см. пункт выше.

4. Да, насчет рассказов. Не стоит записывать на диктофон. Ну правда, кто потом будет переслушивать 5-часовое сумбурное повествование? Вы записали на листочках, и этого достаточно.

5. Прежде чем начать записывать историю семьи, посвятите несколько месяцев выбору блокнота или тетради для записей. Ищите только ТУ САМУЮ. Ведь это важнейшая вещь в родословной. Да и ручку тоже подберите самую-самую. Можно даже гусиное перо. Аутентично будет. В походных условиях (в гостях у родственников) – самое то!

6. Никогда не обращайтесь в архив. Ищите только в интернете. Ведь там всё есть. А в архивах еще и деньги берут за исполнение запросов.

7. Пришлось-таки обратиться в архив? Напишите свою фамилию, не указывайте год и место рождения вашего предка. Пусть архив сразу выдает весь список вашей родни. Там ведь, наверняка, пофамильная картотека. Иначе зачем архив нужен?

8. Хотите задать вопрос на форуме? Никогда не уточняйте годы и населенные пункты. Спросите что-нибудь общее: "Как мне найти моего прапрадедушку, он был крестьянином, а может и дворянином". Фамилию тоже можете не указывать, персональные сведения как-никак. На форумах сидят люди, которые умеют составлять родословную по трем исходным словам: «прадедушка, крестьянин, найти».

9. Документы, которые у вас появляются в ходе составления родословной не систематизируйте. Сваливайте в кучу на шкафу или под столом. Так они всегда будут в легком доступе. Не делайте цифровые копии. Бумага гораздо надежнее.

10. Не делайте копии сразу после просмотра фотографий. Оригинал, хранящийся у вашего троюродного дяди, никуда не денется. Валяется же он сейчас у дяди на чердаке. Вот и полежит еще пару лет, пока у вас руки дойдут до фото.

11. Приходя на интервью к бабушке, никогда не следите за временем. Среднее интервью пусть длится часов 8, почти как рабочий день. Чем дольше вы задаете вопросы бабушке, тем больше она вспомнит и расскажет вам. Старики любят поболтать о прошлом.

12. Ставьте перед собой только реальные цели и задачи: «Составить полную родословную на 10 поколений с нуля за месяц!» Узнав, что родословную люди составляют годами, посмейтесь над этими неудачниками.

13. Будьте в тренде. Сделав первые шаги в генеалогии, сразу начинайте писать свой обучающий курс или серию вебинаров по составлению родословной. Там ведь всё элементарно. Вы вот за полдня разобрались. Опыт в данном случае ничего не решает. (помним, да, что всё есть в интернете?)

https://pikabu.ru/story/vrednyie_sovety ... ii_6913756
Кременецкие, Лазаренко, Бабенко, Чаплины, Абакумовы, Орловы, Белоконь, Тхор, Богомоловы, Шараевские, Бартковские.
Интересуюсь родом Кременецких от Аслана-Мурзы-Челебея.
Генеалогические исследования. Поиск в архивах Киева. Составление родословной.
Відповісти

Повернутись до “ПОЧАТОК”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 6 гостей