Краковець, смт, Яворівський район, Львівська область, Україна

Відповісти

У цьому смт/Цим смт/Це смт

Народився і живу
0
Немає голосів
Народився, але не живу
0
Немає голосів
Жили мої батьки
0
Немає голосів
Жили декілька поколіннь моїх пращурів
0
Немає голосів
Жило більше 7 поколіннь моїх пращурів
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
0
Немає голосів
Є зв'язок моїх пращурів з цим селом
0
Немає голосів
Ваш варіант відповіді
0
Немає голосів
Ваш варіант відповіді
0
Немає голосів
 
Всього голосів: 0

Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8876
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3560 разів
Подякували: 2154 рази

Краковець, смт, Яворівський район, Львівська область, Україна

Повідомлення АннА »

Краковець.jpg
КРАКОВЕЦЬ — с-ще міськ. типу Яворівського р-ну Львівської області. Розташов. на р. Шкло (прит. Сану, бас. Вісли), за23 км від залізничної ст. Яворів. Нас. 1,1 тис. осіб (2004).
Перша згадка про Краковець у писемних джерелах датується поч. 15 ст.
1425 містечко отримало магдебурзьке право.
Після 1-го поділу Польщі 1772 (див. Поділи Польщі 1772, 1793, 1795) відійшло до Австрії (з 1867 — Австро-Угорщина). Його побіжно охарактеризував австрійс. географ Б.Гакет (1739—1815) у 4-му т. опису своїх наук. подорожей по Пн. Карпатах («Hacquet’s neueste phisikalisch-politische Reisen in den Jahren 1788—1795 durch die Dacischen und Sarmatischen oder Nordlichen Karpathen»), в частині, присвяченій маршрутові 1794—95 зі Львова через Краковець та ін. міста до Нового Сонча (Польща).
Після розпаду Австро-Угорщини (1918) до 1939 Краковець належав Польщі.
З початком Другої світової війни, наприкінці верес. 1939 до Краковця були введені війська Червоної армії і він 1 листоп. ввійшов до складу УРСР.
Від 1940 — с-ще міськ. типу. Райцентр 1940—57.
У роки Великої вітчизняної війни Радянського Союзу 1941—1945 був окупований військами вермахту від черв. 1941 до лип. 1944, входив до складу Генеральної губернії. Звільнений військами Першого Українського фронту.
На тер. Краковця працює міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення через державний кордон України з Республікою Польща «Краковець—Корчова».
15 лют. 2000 у районі пункту пропуску було відкрито автопорт «Краковець», який на той час був найбільшим і найсучаснішим у Європі. Автопорт межує з ділянкою держ. кордону України з Республікою Польща завдовжки 1,5 км, його заг. площа становить74,5 га., на цій тер. запроваджено спец. митний режим, діє ТОВ «Автопорт Краковець».
Уродженцем Краковця є командувач Української повстанської армії генерал-хорунжий Р.Шухевич. У Краковці йому встановлено пам’ятник, діє школа, названа його іменем, проводяться міжобласні спортивні змагання за кубок Романа Шухевича.
Архіт. пам’ятки: церква і дзвіниця (дерев’яна, 1802).
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8876
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3560 разів
Подякували: 2154 рази

Re: Краковець, смт, Яворівський район, Львівська область, Україна

Повідомлення АннА »

З історії міст і сіл УРСР виданої у 1968-1973 роках.
КРАКОВЕЦЬ— селище міського типу, центр селищної Ради, розташоване між річками Шкло та Ожомлею, за 19 км на захід від районного центру і за 21 км від залізничної станції Яворів. Населення — 996 чоловік. Селищній Раді підпорядковані населені пункти Брожки, Глиниці, Мельники, Морянці, Передбір’я, Роснівка, Сарни.

На території селищної Ради знаходиться колгосп «Прикордонник», який має 1392 га орної землі. З зернових культур вирощується пшениця, жито, з технічних — льон. Розвинуте м’ясо-молочне тваринництво, вівчарство. Побудовано молочарню, льоносушилку, льонопереробний пункт.

У селищі — середня школа, при якій діє філіал яворівської заочної середньої школи. У 1963 році створено на громадських засадах народний університет комуністичного виховання. Працюють бібліотека та Будинок культури. Функціонують 2 лікарні — районна і перша обласна туберкульозна. Закладено парк, є стадіон.

Краковець вперше згадується в історичних документах за XV століття. У 1425 році містечку було надане магдебурзьке право. Протягом XVII—XVIII століть занепадають ремесла, збільшується число міської бідноти.

У 1937 році відбувся страйк, на чолі якого стояв страйковий комітет. Були пред’явлені вимоги яворівському старості: розподіл поміщицьких земель, підвищення цін на сільськогосподарські продукти, підвищення заробітної плати робітникам, допустити селянських дітей до навчання у середніх і вищих школах. За закликом комітету селяни Глиниці та навколишніх сіл покинули роботу у поміщицьких маєтках, виставили пікети. Уряд, за проханням місцевих властей, прислав війська. Для переговорів селяни обрали уповноважених — голову комітету Ю. Лицака та члена комітету І. Маїка. Представники влади відмовилися вести переговори, а делегатів заарештували. Почалася розправа над страйкуючими. Організаторів і керівників страйку було засуджено на півтора роки тюремного ув’язнення.

Після встановлення Радянської влади Краковець став районним центром. У березні 1941 року організовано колгосп ім. Т. Г. Шевченка. Відкрився Будинок культури. У роки Великої Вітчизняної війни жителі Краковця М. Каранкевич та С. Адамчик допомагали червоноармійцям. За це вони були розстріляні гітлерівцями. Жінки, ризикуючи своїм життям, передавали їжу та ліки військовополоненим, що перебували у Краковецькому концтаборі. Жителі с. Сарн забезпечили продуктами та фуражем партизанський загін з’єднання М. І. Наумова, коли той у лютому 1943 року перебував у селі. У боях за визволення Краковця від німецько-фашистських загарбників загинув Герой Радянського Союзу, гвардії старший лейтенант Г. П. Карюкін.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Відповісти

Повернутись до “Літера К”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 24 гостей