Ольшаниця, село, Рокитнянський р-н, Київська обл, Україна

Відповісти
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Ольшаниця, село, Рокитнянський р-н, Київська обл, Україна

Повідомлення АннА »

ТОРЧЕСЬК (Торчеський) — середньовічне місто в Київській землі на Пороссі, "політико-адміністративний центр" торків, пізніше — клобуків чорних. Уперше згадується в "Повчанні" Володимира Мономаха при описі подій 1086—87. 1093 половці після 9-тижневої облоги захопили Т.; місто спалили, а населення забрали в неволю. Т. не раз згадується в літописах при описі подій 2-ї пол. 12 — 1-ї третини 13 ст. як центр волості, що її тримали князі-васали київ. князя. Місто припинило існування внаслідок монголо-татарської навали.

Торчеськ ототожнюють з городищем між селами Шарки та Ольшаниця Рокитнянського р-ну Київ. обл. на лівому березі р. Горохуватка (ліва притока Росі, бас. Дніпра). Городище площею бл. 90 га складається з двох укріплень (південно-східного і центрального), з’єднаних довгим валом. Усередині центр. укріплення — дитинець. 1966 тут провела розкопки археол. експедиція під кер-вом Б.Рибакова. Знахідки на дитинці (рештки жител, кладовище, численні предмети) датовані 11—13 ст. і свідчать про те, що він був заселений русинами. Територія, захищена зовн. валом, імовірно, була незабудованою; тут у випадку небезпеки могли розміщувати пересувні житла пороських кочовиків та худобу.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Ольшаниця, село, Рокитнянський р-н, Київська обл, Україна

Повідомлення АннА »

Ольшани́ця — село в Україні, в Рокитнянському районі, Київської області. Населення — 2493 осіб.
Уродженцями села є: тесля та політичний діяч Гончаренко Федір Максимович (розстріляний за «списком Сандармоху»), вояк Української Повстанської армії Лейба Добровський, письменник Комендант Павло Іванович, Герой соціалістичної праці М. В. Кривенко, академік НАМН України Яворовський Олександр Петрович, кандидат філологічних наук Віра Федорівна Скрипка та історик Чухліб Тарас Васильович.
Історія
Ольшаниця — давнє поселення. Воно згадується в літописах ще 1150 року.
Як і Білу Церкву, Ольшаницю заснував князь Ярослав Мудрий, коли будував прикордонні фортеці по Росі від ворогів. Тоді поселення називалось Райгород. Воно було розташоване на території городища, яке збереглося по сей день. Збереглись і змійові вали з ровами, які оточували місто. Там було багато церков. Жителі Райгорода успішно відбивали напади половців. Але татарська навала знищила, спустошила місто.

Поблизу села знаходяться залишки городища літописного міста Торчеськ часів Київської Русі, яке було зруйноване монголо-татарами в 1240 р. і більше не відбудовувалося.[2]

Назва сучасної Ольшаниці, за однією версією, походить від слова «вільха» (російською мовою «ольха»). Після спустошення Райгорода люди поселялись у вільхових лісах. Але не виключено, що назва походить від прізвища князів Ольшанських, які були володарями цих земель.
У 1518 році Ольшаниця разом з Рокитним належало Волчку та Сенюшці Романовичам.

У 1527 р під Ольшаницею відбулась одна з найбільших перемог русько-литовського війська над татарами під проводом князя Костянтина Острозького, великого гетьмана литовського.

1590 р. Король польський Сигізмунд III Ваза на клопотання гетьмана великого коронного Івана Замойського надав Ольшаницю Гетьманові Війська Запорозького Криштофові Косинському. Князі Острозькі вважали це селише своїм і тому між ними та Військом Запорозьким виникло збройне протистояння, яке закінчилося 1593 р. поразкою Війська Запорозького й загибеллю Криштофа Косинського. 1620 р. Ольшаниця перейшла від Острозьких у власність князя Володислава-Домініка Заславського-Острозького[3].

Протягом 1648—1674 рр. Ольшаниця входила до складу Білоцерківського полку української держави Військо Запорозьке. Між 1650 та 1653 рр. вона стала сотенним містечком і була ним до 1674 р. Ольшаницьким сотником був Клим Андрієнко[3].

За даними початку 1654 р. в Ольшаниці жили 171 особа козацького стану та 121 особа міщанського стану. Містечко було обнесено двома стоячими острогами, один з яких мав 2 проїзні вежі з ворітьми та одну вежу глуху, а другий — одну проїзну вежу з ворітьми. У містечку була 1 залізна пищаль у станку на колесах поміром у 2 гривні та 6 залізних гаківниць поміром у пів-гривні. У містечку була соборна церква Образу Нерукотворного Спаса і церква святого Архістратига Михаїла[3].

Після 1674 р. Ольшаниця увійшла до складу Речі Посполитої, а Ольшаницьку сотню було скасовано[3].

Церковні книги свідчать, що в 1680 році з вільхового дерева був споруджений храм Святої Трійці, а 1740 року його перебудували з дубового лісу і дали ім'я архістратига Михаїла. Залишилась і Преображенська церква.

За адміністративно-територіальним поділом XVIII ст. — село Ольшаниця відносилося до Брацлавського воєв., з 1795 р. Білоцерківської округі Київського нам., з 1797 р. Васильківського пов. Київської губ.
Радянські часи

Ольшаниця — село, центр сільської Ради, залізнична станція. Розташована за 12 км на схід від районного центру. Населення — 3912 чоловік. Сільраді підпорядкований населений пункт Бушеве. В Ольшаниці знаходиться центральна садиба колгоспу ім. А. О. Жданова, за яким закріплено 4227,9 га сільськогосподарських угідь, у тому числі- 3563,2 га орної землі. В селі є асфальтний і цегельний заводи, гранітний кар'єр.

За успіхи, досягнуті в розвитку сільськогосподарського виробництва, 15 чоловік нагороджено орденами й медалями Союзу РСР. Село має середню школу, клуб, бібліотеку; лікарню, амбулаторію. З 1960 року виходить багатотиражна газета «Колгоспні вісті». — 1527 року під Ольшаницею гетьман К. Острозький розбив татар і звільнив понад 10 тис. полонених, яких завойовники у гнали, у рабство. Під час революції 1905—1907 pp. селяни Ольшаниці виступили проти поміщиків, їх боротьбу очолив селянський комітет, створений у жовтні 1905 року. До складу його входили І. Я. Павличенко, Л. Б. Кириченко та інші. Керував комітетом член РСДРП В. С. Довгалевський. Комітет став центром селянського руху чотирьох повітів: Васильківського, Канівського, Київського, Таращанського. Щоб придушити революційний виступ селян, до Ольшаниці було введено війська. В роки німецької окупації 1918 року жителі села приєдналися до Таращанського повстання. В період тимчасової нацистської окупації гітлерівці закатували багатьох мешканців села. Першими жертвами їх стали стара революціонерка М. Бабешко, один з організаторів сільського комітету в 1905 році І. Я. Павличенко та члени його родини. В лісах Ольшаниці діяв партизанський загін «Іскра», яким командував лейтенант Г. С. Кулагін. Зв'язковим загону був піонер Володя Бучацький, замордований нацистами в 1943 році. Його ім'я присвоєно піонерській дружині середньої школи, в якій він учився. За мужність і відвагу, виявлені на фронтах Німецько-радянської війни в боротьбі проти гітлерівських загарбників, 200 жителів села нагороджено орденами й медалями. Поблизу села знайдено скарб римських монет (II ст. н. е.). виявлено залишки двох поселень черняхівської культури, поселення та горо дища часів Київської Русі. Залишки слов'янського городища (VI—IX ст.) та періоду Київської Русі виявлено

Під час радянської влади церкви були знищені.
Незалежна Україна

29 травня 2011 року в селі Ольшаниця сталася радісна подія — освячення новозбудованого храму Святого архістратига Михаїла. З усього Рокитнянського району, з Білої Церкви, з інших міст прибули прочани, а також священики з сіл району та Рокитного на чолі з благочинним — протоієреєм Олександром Тарасюком.

Високопреосвященніший Митрофан, архієпископ Білоцерківський і Богуславський, який очолив богослужіння, освятив храм.

Тепер храм є окрасою та величчю села.
Військові події

Би́тва під Ольшани́цею — одна з найбільших перемог над татарами русько-литовського війська під проводом князя Константина Острозького, великого гетьмана литовського, 27 січня 1527 року.

Взимку 1527 року татари (34 тисячі чи то 40 тисяч, за наказом турків пішли на Полісся і добралися аж до Пинська. Коли ж верталися з ясиром, князь Константин несподівано вдарив на них під Ольшаницею на Київщині (над річкою Гороховаткою, припливом Росі). Разом із коронними військами під проводом київського воєводи Андрія Немировича та черкаського старости Остафія Дашковича, в битві взяли участь почти княжат Юрія Слуцького, Федора Сангушка, Юрія Радзивілла, Івана та Олександра Корибутів Вишневецьких, Олександра Чарториського.

Бій ішов у глибоких снігах. Загинуло 24 тисячі татар, десь із сімсот дісталося в полон, з полону визволено 40 тисяч бранців. За цю славну перемогу Острозького величали найвищим вождем, «summus cum Tataris belli gerendi imperator», а король Сигізмунд І уладив йому у Кракові тріумфальний в'їзд, «приймав його з найбільшими почестями у прияві всього двору; коли він вїздив у місто й на замок, перед ним несли воєнні знаки, здобуті на ворогові у цій війні і вели забраних у неволю татар».

Погром під Ольшаницею став реваншем князя Константина за нещасливу Сокальську поразку.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Ольшаниця, село, Рокитнянський р-н, Київська обл, Україна

Повідомлення АннА »

З історії міст і сіл УРСР виданої у 1968-1973 роках.
ОЛЬШАНИЦЯ — село, центр сільської Ради, залізнична станція. Розташована за 12 км на схід від районного центру. Населення -— 3912 чоловік. Сільраді підпорядкований населений пункт Бушеве.
В Ольшаниці знаходиться центральна садиба колгоспу ім. А. О. Жданова, за яким закріплено 4227,9 га сільськогосподарських угідь, у т. ч.— 3563,2 га орної землі. В селі є асфальтний і цегельний заводи, гранітний кар’єр.
За успіхи, досягнуті в розвитку сільськогосподарського виробництва, 15 чоловік нагороджено орденами й медалями Союзу РСР.
Село має середню школу, клуб, бібліотеку; лікарню, амбулаторію. З 1960 року виходить багатотиражна газета «Колгоспні вісті».
1527 року під Ольшаніщею гетьман. К. Острозький розбив татар і звільнив понад 10 тис. полонених, яких завойовники гнали у рабство.
Під час революції 1905—1907 рр. селяни Ольшаниці виступили проти поміщиків. їх боротьбу очолив селянський комітет, створений у жовтні 1905 року. До складу його входили І. Я. Павличенко, Л. Б. Кириченко та інші. Керував комітетом член РСДРП В. С. Довгалевський. Комітет став центром селянського руху чотирьох повітів: Васильківського, Канівського, Київського, Таращанського. Щоб придушити революційний виступ селян, до Ольшаниці було введено війська. В роки німецької окупації 1918 року жителі села приєдналися до Таращанського повстання.
В період тимчасової фашистської окупації гітлерівці закатували багатьох жителів села. Першими жертвами їх стали стара революціонерка М. Бабешко, один з організаторів сільського комітету в 1905 році І. Я. Павличенко та члени його родини. В лісах Ольшаниці діяв партизанський загін «Іскра», яким командував лейтенант Г. С. Кулагін. Зв’язковим загону був піонер Володя Бучацький, замордований фашистами в 1943 році. Його ім’я присвоєно піонерській дружині середньої школи, в якій він учився.
За мужність і відвагу, виявлені на фронтах Великої Вітчизняної війни в боротьбі проти гітлерівських загарбників, 200 жителів села нагороджено орденами й медалями.
Поблизу села знайдено скарб римських монет (II ст. н. е.), виявлено залишки двох поселень черняхівської культури, поселення та городища часів Київської Русі. Залишки слов’янського городища (VI—IX ст.) та періоду Київської Русі виявлено також біля Бушевого.
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Відповісти

Повернутись до “Літера О”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Bing [Bot] і 19 гостей