Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу, походження українських прізвищ, ономастика

Середнє Водяне, село, Рахівський р-н, Закарпатська обл, Україна

У цьому селі/Цим селом/Це село

Народився і живу
0
Немає голосів
Народився, але не живу
0
Немає голосів
Жили мої батьки
0
Немає голосів
Жили декілька поколіннь моїх пращурів
0
Немає голосів
Жило більше 7 поколіннь моїх пращурів
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
0
Немає голосів
Є зв'язок моїх пращурів з цим селом
0
Немає голосів
Ваш варіант відповіді
0
Немає голосів
Ваш варіант відповіді
0
Немає голосів
 
Всього голосів : 0

Аватар користувача
 
Повідомлень: 4134
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Подякував (-ла): 2342 раз.
Подякували: 829 раз.
Стать: Жінка

Середнє Водяне, село, Рахівський р-н, Закарпатська обл, Україна

Повідомлення АннА » 04 квітня 2018, 17:22

ЦЕРКВА СВЯТОГО МИКОЛАЯ В С. СЕРЕДНЄ ВОДЯНЕ – пам'ятка нар. арх-ри та монументального живопису 15–18 ст. в с. Середнє Водяне Рахівського р-ну Закарпат. обл. Збудована в 1428 (за ін. даними, наприкінці 16 ст.), належить до найдавніших закарпат. храмів потисської групи. У 17 ст. добудовані зруби над опасанням усіх 3-х частин споруди. Бл. 1760 проведено ремонт церкви і зведена каркасна вежа з шатровим верхом. Храм дерев'яний, тридільний, з рівноширокими нефом та бабинцем, з гранчастим 5-стінним вівтарем. В інтер'єрі знаходяться позолочений різьблений іконостас (18 ст.) та настінні розписи, які є визначними творами нар. малярства 17 ст. У нефі розміщені композиції на сюжети "Страстей Господніх", у бабинці збереглися фрагменти "Страшного суду", постаті святих, серед яких вміщений портрет ктитора храму священика Никоря. Особливим монументалізмом вирізняється розташов. на склепінні образ Пресвятої Богородиці "Знамення", написаний у традиціях нар. декоративного мист-ва. Церкву реставровано 1968. Храм є унікальною пам'яткою закарпат. школи теслярської майстерності і разом з живописом належить до найдовершеніших творів в укр. монументальному мистецтві.

Зображення Зображення
Із повагою, Ганна

Аватар користувача
 
Повідомлень: 4134
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Подякував (-ла): 2342 раз.
Подякували: 829 раз.
Стать: Жінка

Re: Середнє Водяне, село, Рахівський р-н, Закарпатська обл, Україна

Повідомлення АннА » 25 травня 2019, 12:18

Сере́днє Водяне́ — село в Україні, в Рахівському районі Закарпатської області. Колишня назва — Середня Апша (румунською — Apșa de Mijloc). Населення становить 6689 осіб. Переважна більшість мешканців села румунської національності 98%.

Середнє Водяне розташоване над річкою Апшицею, у передгір'ї Карпат. У селі мешкає багато Свідків Єгови — тут є 11 зборів (громад) і 2 Залів Царства Свідків Єгови. А також 50% населення відвідують християнське віросповідання відвідуючи церкви двух парафій, православну та греко- католичну.

Також село відоме тим, що місцеві жителі будують для себе здебільшого розкішні й великі особняки; декотрі з них нагадують палаци — з колонами, крученими сходами, широкими вікнами, башточками і шпилястими дахами. Серед уродженців села є відомі лікарі, культурні діячі а також політики.

Пам'ятки архітектури

У селі збереглися дві закарпатські дерев'яні церкви, присвячені святому Миколаю — верхня й нижня.

Церква Св. Миколи («долішня», або «нижня»), XVII ст.
Церква Св. Миколи яка є другою за віком найстаршою церквою Закарпаття («верхня», або «горішня»), 1428, XVIII ст.[1]
Із повагою, Ганна

Аватар користувача
 
Повідомлень: 4134
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Подякував (-ла): 2342 раз.
Подякували: 829 раз.
Стать: Жінка

Re: Середнє Водяне, село, Рахівський р-н, Закарпатська обл, Україна

Повідомлення АннА » 25 травня 2019, 12:20

З історії міст і сіл УРСР виданої у 1968-1973 роках.
СЕРЕДНЄ ВОДЯНЕ (до 1948 р.— Середня Апша) — село, центр сільської Ради. Розташоване за 46 км від районного центру і за 2 км від залізничної станції Солотвина на лінії Солот-вина—Ужгород та автомагістралі Ужгород— Рахів. Населення — 4410 чоловік. Сільській Раді підпорядковані села Добрик, Плаюц.

Колгосп ім. Жданова має 10 автомобілів, 9 тракторів та іншу техніку. За ним закріплено більше 4 тис. га сільськогосподарських угідь, у т. ч. 2800 га сіножатей, 1,4 тис. га випасів, 600 га орної землі, 800 га садів. У господарстві — 1,2 тис. голів великої рогатої худоби (у т. ч. 490 корів), 2,2 тис. овець.

В селі — середня, 2 восьмирічні і 2 початкові школи, 4 бібліотеки, клуб. Працюють лікарня на 25 ліжок, дитячий садок, поштове відділення, 10 торговельних точок. За останні роки село фактично заново відбудоване. Тут споруджено 1000 нових житлових будинків міського типу, відкрито кімнату щастя, зведено міст на річці Апшиці, побудовано лазню, відкрито краєзнавчий музей.

Понад 100 чоловік з села здобули середню освіту, більше 20 — вищу. З села вийшло 55 учителів, 11 медичних працівників, 3 агрономи, З інженери, 3 кандидати наук.

В історичних документах Середнє Водяне згадується в кінці XIV століття. Першими поселенцями були вівчарі-втікачі. Вже в ті часи мешканці села мусили здавати за наказом цареградського патріарха частину врожаю і худоби на користь монастиря. За переказами, жителі села брали участь у національно-визвольній боротьбі 1703—1711 рр. З тих часів у селі зберігався прапор, під яким селяни Середнього Водяного брали участь у війську Ференца II Ракоці. Цю бойову реліквію забрали угорсько-фашистські окупанти.

Мешканці села брали участь і в загонах ватажків опришків І. Пинті, в складі військ Л. Ко-шута.

В 20-х і 30-х роках під керівництвом комуністів трудівники села разом з жителями Солотвина брали участь у «голодних походах» і демонстраціях.

18 жовтня 1944 року село визволено Червоною Армією від фашистських окупантів. Перший голова сільського Народного комітету Н. Ю. Гузо був делегатом Першого з’їзду Народних комітетів (листопад 1944 року). Шість передовиків колгоспу за трудові успіхи нагороджено орденами і медалями. В селі збереглися дві старовинні архітектурні пам’ятки — дерев’яні церкви (початку XV століття).
Із повагою, Ганна


Повернутись до Літера С

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: al_mol, Bing [Bot], Bogdan Mishchenko, Google [Bot], SHEVA_ALEX, skelya, ukrgenealogy, Zarik