УГФ-Український Генеалогічний Форум

Пошук родоводу за прізвищем, за місцем проживання, пошук в архівах, та багато іншого. Приєднуйтесь

ЦДАЗУ - Центральний державний архів зарубіжної україніки

ЦДІАК, ДАКО, ДАК та ін.

Оцініть роботу архіва за п'ятибальною шкалою

5
0
Немає голосів
4
0
Немає голосів
3
0
Немає голосів
2
0
Немає голосів
1
0
Немає голосів
 
Всього голосів : 0

Аватар користувача
 
Повідомлень: 4841
З нами з: 15 лютого 2016, 16:51
Подякував (-ла): 2548 раз.
Подякували: 893 раз.
Стать: Жінка

ЦДАЗУ - Центральний державний архів зарубіжної україніки

Повідомлення АннА » 17 лютого 2016, 13:40

Центральний державний архів зарубіжної україніки (ЦДАЗУ)

Поштова адреса: вул. Солом'янська 3, 03680 Київ, Україна
Транспорт: від ст. м. Вокзальна - маршрутне таксі № 198 або № 458; від ст. м. Палац Спорту - тролейбус або маршрутне таксі № 3; від ст. м. Либідська - маршрутне таксі № 450;
Тел./факс: +38(044)520-05-17
E-mail: mail@tsdazu.gov.ua
Час роботи: понеділок - четвер 9:00-18:00, п'ятниця 9:00-16:45
Обідня перерва 13.00-13.45

http://tsdazu.gov.ua/index.php/ua/contacts.html
Із повагою, Ганна

Аватар користувача
 
Повідомлень: 4841
З нами з: 15 лютого 2016, 16:51
Подякував (-ла): 2548 раз.
Подякували: 893 раз.
Стать: Жінка

Re: ЦДАЗУ - Центральний державний архів зарубіжної україніки

Повідомлення АннА » 08 листопада 2018, 19:37

ЦЕНТРАЛЬНИЙ ДЕРЖАВНИЙ АРХІВ ЗАРУБІЖНОЇ УКРАЇНІКИ (ЦДАЗУ) — центр. держ. архівна установа України. Створений на виконання Указу Президента України від 13 жовтня 2006 № 875/2006 "Про національну концепцію співпраці із закордонними українцями" розпорядженням КМ України від 12 травня 2007 № 279-р як координаційний центр із питань роботи з документами архів. україніки, що зберігаються в ін. держ. архівах та архів. підрозділах орг-цій та громад. об’єднань, в ін. юрид. осіб України, у громадян України, іноземців та осіб без громадянства, а також як центр. архів укр. діаспори. Зберігає документальний масив із багатьох аспектів життя і діяльності зарубіжного українства (укр. діаспори), надає можливість сучасному досліднику та пересічному громадянину отримати інформацію та дізнатися про здобутки укр. діаспори.

З огляду на специфіку феномену укр. діаспори в архіві сформовано архівний, бібліотечний та музейний фонди. Станом на 1 січня 2013 в ЦДАЗУ зберігаються 46 архівних фондів (за 1554—2010), 4 бібліотечні фонди за 1870—2011 (5846 одиниць зберігання книжкового фонду, 29 942 одиниці зберігання журналів та газет), 205 одиниць зберігання музейних предметів.

Документальний масив архіву містить інформацію з усіх аспектів життя та діяльності зарубіжного українства.

Найдавніші документальні пам’ятки архіву зосереджено в колекції стародруків, рідкісних та рукописних книг 16 — поч. 20 ст., зібраних укр. діаспорою в Словаччині (65 одиниць зберігання латинських та кириличних стародруків і рукописних книг за 1554—1903). Зокрема, до колекції ввійшли видання з друкарні М.Сльозки та Львівської братської друкарні, Унівської друкарні, Почаївської друкарні, друки Королів. ун-ту в Будапешті та ін. Найдавнішими є богословські книги Іоганна Екка ("Homiliarum doctissimi viri D. Iohannis Eckii", 1554) та Рудольфа Агріколи ("Phrisii de inventione dialectica libri omnes", 1570).

У ЦДАЗУ зберігається т. зв. Пряшівська колекція (18 фондів), документи якої містять інформацію про життя та діяльність укр. еміграції в Чехословаччині у міжвоєнний період. Це фонди особового походження мовознавця А.Артимовича, поета і письменника В.Гренджи-Донського, бібліографа П.Зленка, театрального режисера М.Міленка та ін. Серед колекцій архіву документи укр. установ: Українського високого педагогічного інституту у Празі (нині столиця Чехії), Українського вільного університету, Української господарської академії, Укр. нар. театру в Пряшеві (нині м. Прешов, Словаччина), Укр. реформованої реальної г-зії в Чехо-Словац. Республіці та ін.; картографічні та філокартичні документи 19—20 ст., метричні книги греко-катол. парафій Пряшівщини за 1779—1885; фонд Укр. правосл. братства ім. митрополита Василя Липківського на еміграції (США).

В архіві зберігаються документи понад 200 укр. установ та організацій діаспори: Державного центру УНР на еміграції, Організації державного відродження України, Організації українських націоналістів, Проводу укр. націоналістів, Світ. конгресу вільних українців (див. Світовий конгрес українців), Укр. нац. об’єднання в Канаді, Центр. представництва укр. еміграції в Німеччині, Центрального союзу українського студентства, Укр. скаутської орг-ції "Пласт" (див. "Пласт") та ін.

У ЦДАЗУ зосереджено фонди провідних діячів укр. еміграції: письменників, поетів, музикантів, художників, кінорежисерів — Г.Черінь (США), Н.Замулко-Дюбуше (Франція), О.Щура (Угорщина), О.Деко (Ізраїль), І.Біра та М.Волошиної (РФ); науковців та громадсько-політ. діячів — П.Герасименка (США), О.Лащенка (США), Н.Пазуняк (США), І.Борщака (Франція), А.Жуковського (Франція), С.Мельник та А.Мельника (Велике князівство Люксембург), дружини Є.Коновальця Ольги (Німеччина) та ін.

У музейному фонді архіву зібрано особисті речі реліг. діячів, нагороди, кліше фотографій, оригінали печаток та штампів різноманітних установ та орг-цій, у т. ч. Ліги Націй Сх. Європи, Українського академічного комітету в Празі, Укр. драм. студії в Празі та ін.

У бібліотечному фонді архіву зберігається частина особистих б-к провідних діячів укр. діаспори: історика і громадсько-політ. діяча А.Жуковського, письменниці й редактора Л.Храпливої-Щур, останнього президента УНР в екзилі М.Плав’юка; періодичні та неперіодичні видання укр. діаспори в Австрії, Бразилії, Канаді, Німеччині, Польщі, США, Франції та Чехословаччині ("Визвольний шлях", "Розбудова держави", "Самостійна Україна", газети "Голос табора", "Краківські вісті", "Український сокіл" та багато ін.).

Офіц. веб-сайт архіву: http:// tsdazu.gov.ua.

Видання архіву: Вісник Центрального державного архіву зарубіжної україніки, вип. 1. К., 2012; Архівна україніка в Білорусі, ч. 1: Республіканські архіви. К., 2012; Архівна україніка в Болгарії. К., 2012.
Берковський В.Г.
дата публікації: 2013 р.
Із повагою, Ганна


Повернутись до Київ

Хто зараз онлайн

Зареєстровані учасники: Balymba, Bing [Bot], cronoster, Falcon, Google [Bot], Google Adsense [Bot], SNIGURIVNA