МІЙ ДІД КОЗАК?

Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:
Нам нав'язали думку, що козаки - це одне, а шляхта щось зовсім інше...
Найдосконаліше, одним єдиним реченням про органічне поєднання козацького і шляхетського давно написав Липинський, змальовуючи портрет Хмельницького.

Якби ми тут вдалися до кіл Ейлера, то наочно побачили б, як ці два стани перетиналися. Втім, такий феномен, як козацтво, був здатним увібрати в себе представників будь-якого прошарку суспільства та етнічного походження.
І були періоди, коли процеси вбирання набували просто колосальних масштабів.

Якщо говорити про пошук, то імовірність мати предка серед простих козаків дуже висака, бо їх прородно було більше, ніж старшини.
У мене вже є ряд прикмет коли спрацьовує сигнал "увага, це може бути козацький рід!" стосовно записів початку 19 ст
- самі прізвища, вони більш схожі на прозвища
- якщо жили у слободах, фільварках
- якщо кумами або свідками до них ідуть шляхетні
- пишуться селянами/посполитими але тон запису поважний
Дякую за перелік ознак. Вони дуже цінні!

І стосовно особливих козацьких прізвищ мені особисто дуже подобаєтьця ця річ:
Та ні! Нас же семеро!
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
cronoster
Повідомлень: 537
З нами з: 26 листопада 2016, 23:28
Стать: Чоловік
Звідки: Галицький Гуцуленд
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 997 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення cronoster »

Особисто в мому роду жодних переказів про козаків не зафіксовано. Хоча, на Галичину вони приходили не раз і навіть брали штурмом Пнівський замок (вересень 1648 року загонами Семена Височана). Зрештою, в інвентарі міста за 1717 рік зафіксований, ще один мій пращур, Козак Олекса (музикант). В цей же період фіксуються предстаники родин, що живуть до тепер в Надвірні: Іроденко, Луценко, Хомей(н)ко (згасла), Кравченко (згасла). Типово центрально-українські прізвища. Хоча як вони потрапили до міста залишається тільки здогадуватися (може як козаки, або як чумаки)..
Коли згасне людська пам'ять й замовкнуть літописи, говоритиме каміння.
Аватар користувача
Лора
Повідомлень: 197
З нами з: 29 грудня 2016, 18:28
Стать: Жінка
Дякував (ла): 94 рази
Подякували: 157 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення Лора »

Буквально за час до прочтения этой темы наткнулась на страницу https://www.familytreedna.com/groups/cossack-dna/about где говорится что - Этот проект открыт для тех, кто является Y-ДНК (отец отца отца ...) или матерью-матерью матери (мать матери ...) простирается до казаков России, Украины, Польши и Белоруссии. Найти древние корни казаков, какими бы они ни были. Найти ранее неизвестных живых родственников. Определить модели миграции разных семейств. Чтобы узнать, связаны ли похожие звуковые фамилии. Чтобы узнать, насколько тесно связаны все мы на самом деле. Чтобы поделиться этой информацией с другими, чтобы мы могли узнать больше о том, откуда мы пришли.
Только не могу найти , они предлагают сделать ДНК тест, сколько это стоит ? Кто разбирается в этих делах, подскажите.
Булат(Потоки), Бережный (?), Харченко (?), Катаев ( Смоленская губ.Сухиничи), Сулима (Ольшаное, Черниг.полк), Гвоздецкий (Медвежье), Безверхий(Пологи-Чобитки), Мельник (Ковали,Хорольск.уезд), Авраменко (Рогинець), Нарижный (?), Рябоштан (Галки), Глушко (Потоки), Шкуматов (Смелое),Тесленко (?), Олейник (Боромля), Христич (ПОтоки), Крапивко (?), Кучеренко (Павлоград), Кочубей (?), Пивовар(?), Вербоноль (?), Небаба (?),
Онлайн
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8876
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3562 рази
Подякували: 2154 рази

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення АннА »

Лора писав: Только не могу найти , они предлагают сделать ДНК тест, сколько это стоит ? Кто разбирается в этих делах, подскажите.
Ось тут в темі http://ukrgenealogy.com.ua/viewtopic.php?f=312&t=1105 вже багато про це говорилось. Спитайте там
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

cronoster писав:Мій далекий предок по батьковій лінії походив з козаків. Призвіще зустрічається в Зборівських реєстрах козаків 1649 року ( БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ ПОЛК), а також в присяжних списках Білоцерківського полку 1654 року. Проте найдавніша згадка фіксується в часи польсько-московських війн 1619 року.
Це викликає справжній захват!

Прошу, якщо можливо, поділіться, як Вам це вдалося! Думаю, це буде цікаво і надихне багатьох!


Ви змогли знайти козака, чіє ім`я співпадало з по батькові вашого найстаршого предка, а різниця у віці дозволяла припустити, що це батько і син?
Чи йдеться про доволі рідкісне прізвище козака, яке співпало з Вашим родинним, і більше не зустрічається на території сотні чи й усього полку?
Чи він жив у тому ж сотенному містечку, що й Ваші предки з таким же прізвищем потім?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

Лора писав: Найти древние корни казаков, какими бы они ни были.
А с чем сравнивать будут?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

cronoster писав:Особисто в мому роду жодних переказів про козаків не зафіксовано. Хоча, на Галичину вони приходили не раз і навіть брали штурмом Пнівський замок (вересень 1648 року загонами Семена Височана). Зрештою, в інвентарі міста за 1717 рік зафіксований, ще один мій пращур, Козак Олекса (музикант). В цей же період фіксуються предстаники родин, що живуть до тепер в Надвірні: Іроденко, Луценко, Хомей(н)ко (згасла), Кравченко (згасла). Типово центрально-українські прізвища. Хоча як вони потрапили до міста залишається тільки здогадуватися (може як козаки, або як чумаки)..
Можливо, хтось досліджував історію заселення краю, і колись Ви дізнаєтесь відповіді на свої питання.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

Тема ця від початку була задумана, як максимально наближена до практики. Бо тільки на конкретних прикладах можна дати конкретні рекомендації, які, Бог дасть, стануть у пригоді багатьом.

Я вже сконструювала цікаву задачку по Брацлавському полку, але життя підкинуло ще цікавішу і абсолютно ні ким не вигадану про Чигиринський.
Так тому і бути.

А Брацлавський буде наступним, якщо з першою задачкою все вийде.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

Історія №1


Мій знайомий вже дійшов у своїх пошуках до перших десятеліть 18 ст.

Рід його мешкав у сотенному містечку і мав кілька ознак імовірної належності до козаків, у тому числі і майнову.

З`ясувати швиденько, чи було його пізвище серед козаків саме цієї сотні, не вийшло, бо списків по ній у загальному доступі немає.

Більше того, ця сотня існувала не постійно. Певний час територія відносилася, як стверджують, і до полкової сотні Чигиринського полка.
ЧИГИРИНСЬКИЙ ПОЛК
(1648-1678; 1683-1685; 1704-1712)
==============================

Належав до найстаріших козацьких станово-територіальних формувань Речі Посполитої. Виник на початку XVII ст. (ймовірно у 1625 році) навколо Чигирина (тепер районне місто Черкаської області) в Чигиринському старостві Київського повіту Київсь¬кого воєводства. За реєстрами 30-40-х pp. мав таких полковників: Тарас (1630-1633), Лотиш Юрій (1634), Пешта Роман (1637), Кричевський Станіслав (1643-1648).

Від початку 1648 р. став основою армії і держави Б. Хмельницького. Територія і склад полку у кількості 3222 осіб, закріплено Зборівським реєстром 16 жовтня 1649 року. Згідно з ним полк складався із 19 сотень, розташованих на правому та на лівому березі Дніпра. Мав такі сотенні містечка, як Чигирин, Крилів, Медведівка, Воронівка, Сміла, Боровиця, Суботів, Жаботин, Кременчук, Голов'ятин, Жовнин, Потік, Омельник, Голтва, Остап'є, Вереміївка. Межував на правобережжі із татарським степом, запорозькими вольностями, Корсунським і Черкаським полками, а на лівому березі - із Черкаським, Кропивнянським, Миргородським та Полтавським полками.

Сотні і сотники в 1649 р. за "Реєстром" значаться наступні. Правобічні:
Чигиринська полкова (мала 472 козака);
Крилівська (138), сотник Вовченко Лесько;
Воронівська (101) - Фесько;
Бужинська (168) - Сухина Лука;
Боровицька (100) - Проскуренко Іван;
Медведівська (261) - Ручка Іван;
Жаботинська (174) - Шуліка Іван;
Смілянська (211) - Стринча Мисько;
Голов'ятинська (101) - Лісняк Семен;
Баклійська (80) - Захарко;
Орловецька (98) - Донець Жадан.

Лівобічні:
Вереміївська (181) - Рева;
Жовнинська (159) - Сухомлин;
Максимівська (200) - Скороход Іван;
Кременчуцька (150) - Супруненко Андрушко;
Потіцька (181) - Гулячка Василь;
Омельницька (189) - Шукоть Іван;
Голтв'янська (158) - Андрушенко Дмитро;
Остапівська (100) - Махненко Іван.

За переписом 1654 р. полк очолював Яків Пилипович (Філіпов), сотником полкової сотні був Гаврило Довгий, полковими старшинами Григорій Якович (хорунжий), Родіон Шахворостенко (осавул) та Василь Федорович (писар).

У 1661 р. з лівобережних сотень був утворений Кременчуцький полк, але 1663 р. ліквідований, а сотні повернуті до Чигиринського полку. Перерозподіл адміністративної території ішов також з Кропивнянським та Лубенським полками. За Андрусівським перемир'ям (1667 р.) лівобережні сотні відійшли (остаточно аж 1672 року, після Переяславської ради) до Лубенського та Миргородського полків, правобережжя відійшло до Речі Посполитої, а за Бучацьким миром (1672) між Портою та Польшею, - до П. Дорошенка, васального султану. Полк до решти ліквідовано фактично після захоплення Чигирина турками у 1678 р. За Бахчисарайським миром (1681 р.) та "Вічним миром" (1686 р.) прибережна дніпрова смуга мала лишатися незаселеною. За Карловицьким миром (1699 р.) правобережна територія колишнього Чигиринського полку повернулася до складу Польщі.

Хоча є дані, що у 1683-1685 pp. існував військовий підрозділ, який називався Чигиринським полком на чолі з Громашевським. У 1704-1712 pp. полк був відроджений, але після Прутського миру 1711р. знову ліквідований. Очолювані полковником Гнатом Балаганом козаки переселилися на територію Прилуцького полку. Г. Балаган став прилуцьким полковником.
=====================================

Заруба В.М. Адміністративно-територіальний устрій та адміністрація Війська Запорозького у 1648-1782 рр. – Дніпропетровськ, 2007. – С. 104-106.
Джерело

ЧИГИРИНСЬКИЙ ПОЛК — утворений в 30-х роках XVII ст. як полк реєстрових козаків. У роки Визвольної війни став головним гетьманським полком. За Зборівським реєстром 1649 до складу Чигиринського полку входили сотні: полкова Чигиринська, Криловська, Вороновська, Бужинська, Боровицька, Медведівська, Жаботинська, Смілівська, Баклийська, Орловська, Верміївська, Жовнинська, Максимівська, Кременчуцька, Потоцька, Омельницька, Голов'ятинська і Остапівська. Після Андрусівського перемир'я 1667 лівобережна частина Чигиринського полку відійшла до Миргородського полку, а правобережна потрапила під владу Польщі і стала ареною боротьби між козацькими, російськими, польськими, турецькими й татарськими військами за Україну.

Полковники Чигиринського полку: Михайло Станіслав Кричевський (1643—1648), Федір Вешняк (1648, 1650), Федір Коробка (1648—1649), Іван Богун (1649), Ілляш Богаченко (1650— 1651), Лук'ян Сухиня (1650), Михайло Криса (1651), Яків Пархоменко (1651—1653), Іван Волеваш (1653), Василь Томиленко (1653), Карпо Трушенко (1653—1658), Павло Кременчуцький (1659—1660), Петро Дорошенко (1660—1663), Прокіп Березецький (1662, 1664, 1666), Андрій Дорошенко (1668), Григорій Коровка-Вольський (1676— 1678), Костянтин Мокієвський (1708—1709), Гнат Галаган (1709— 1714) та ін. Після Прутського мирного договору 1711 Чигиринський полк ліквідовано, а більшість його козаків переселилася в Лівобережну Україну.

В.Панашенко
Малий словник історії України

Список козаків
________________________________________
У списках полка є людина з таким пізвищем. Консультанти сказали, що відсутність позначки про сотню може говорити, що козак був саме у полковій.
ЧИГИРИНСЬКА ПОЛКОВА СОТНЯ
(1648-1678 pp.)
=================================

Військовий підрозділ та адміністративна одиниця Чигиринського полку. Існувала ще до 1648 року. За "Реєстром" 1649 р. мала 472 козаки і складалася, вочевидь, з чотирьох підрозділів. Їхня кількість збільшувалася або зменшувалася залежно від військово-політичної ситуації на Правобережжі.
Ліквідована разом з полком у 1678 році.
Відновлювалася у 1702-1711 pp.
Сотенне місто і полковий центр: Чигирин, нині - районний центр Черкаської області.
У 1649 р. до нього належали села Суботів та Кам'янка.
=================================

Заруба В.М. Адміністративно-територіальний устрій та адміністрація Війська Запорозького у 1648-1782 рр. – Дніпропетровськ, 2007. – С. 217.
Джерело зі списком козаків
____________________________________
До якої архівної установи людині звернутися, щоб шукати далі?

І чи варто звертати увагу на такі обставини, як те, що на території сусіднього Черкаського полку, територія якого починалася дуже близько від сіл, де мешкав цей рід, є ще кілька козаків з таким прізвищем?


Запрошую всіх бажаючих висловлюватися і давати свої рекомендації!
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
cronoster
Повідомлень: 537
З нами з: 26 листопада 2016, 23:28
Стать: Чоловік
Звідки: Галицький Гуцуленд
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 997 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення cronoster »

Прошу, якщо можливо, поділіться, як Вам це вдалося! Думаю, це буде цікаво і надихне багатьох!


Ви змогли знайти козака, чіє ім`я співпадало з по батькові вашого найстаршого предка, а різниця у віці дозволяла припустити, що це батько і син?
Чи йдеться про доволі рідкісне прізвище козака, яке співпало з Вашим родинним, і більше не зустрічається на території сотні чи й усього полку?
Чи він жив у тому ж сотенному містечку, що й Ваші предки з таким же прізвищем потім?
Загалом це просто випадковість. Напевне чисто козацькі фамілії: Підіпригора чи Мелимука вже мають викликати підозріння, щодо власного козацького коріння. Пошук вівся просто по прізвищу через інтернет: концентрація прізвища по певній території+історичні дані про територію розташування полку+військові дії полку. Звичайно, що шлях міграції мого носія-предка радше гіпотетична чим доконаний факт. Власне найдавнішого (кінець 17-початок 18 ст.) носія ім"я мені нажаль не відоме. Крім того етнонім "данець" скоріше за все може співвідноситися з війнами де участь брало Данське королівство.
Коли згасне людська пам'ять й замовкнуть літописи, говоритиме каміння.
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 14 гостей