МІЙ ДІД КОЗАК?

Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення Balymba »

Жодних спогадів про козаків, хоча маю в родоводі прізвище, яке можна назвати "козацьким" - Вертипорох. У п. Хроностера справді ціле гніздо нетипових для регіону прізвищ. Хоча про деяких чув, що це переселенці з тих, хто відмовився прийняти підданство Росії після поділів Польщі (здається навіть родини греко-католицьких священників)
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

cronoster писав:
Прошу, якщо можливо, поділіться, як Вам це вдалося! Думаю, це буде цікаво і надихне багатьох!
Загалом це просто випадковість. Напевне чисто козацькі фамілії: Підіпригора чи Мелимука вже мають викликати підозріння, щодо власного козацького коріння. Пошук вівся просто по прізвищу через інтернет: концентрація прізвища по певній території+історичні дані про територію розташування полку+військові дії полку. Звичайно, що шлях міграції мого носія-предка радше гіпотетична чим доконаний факт. Власне найдавнішого (кінець 17-початок 18 ст.) носія ім"я мені нажаль не відоме...
Дякую за розлогу і цікаву відповідь!
Думаю, тепер всі так чи інакше починають пошуки з допомогою інтернету.

Я теж переглядала реєстри.
З одинадцяти прізвищ жіночої лінії, над якими я вже встигла попрацювати, десять є у списку козаків нашого полку. Одинадцяте ж належить до групи прізвищ часів протокозаччини, коли Січ ще тільки формувалася, і козакували сезонно. Хто знає...
Одне прізвище взагалі у яблучко: такий собі козак Василь мешкав у тому ж сотенному містечку, що й мій пращур з таким саме прізвищем (народився у першій третині 18 ст.). Вже можна радіти? ;)

І нагадаю про запропоновану задачку з генеології. Ну ж бо!
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
cronoster
Повідомлень: 537
З нами з: 26 листопада 2016, 23:28
Стать: Чоловік
Звідки: Галицький Гуцуленд
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 997 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення cronoster »

Залишилося прослідкувати по можливості пряму гілку того самого Василька до сьогодення і провести ДНК-аналіз на наявність спільного предка:)
Коли згасне людська пам'ять й замовкнуть літописи, говоритиме каміння.
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

cronoster писав:Залишилося прослідкувати по можливості пряму гілку того самого Василька до сьогодення і провести ДНК-аналіз на наявність спільного предка:)
А з чим порівнювати ДНК?
Василевого нічого не лишилося. Навіть немає відомостей, де знайшов останній спочинок козак. Хоча наявність таких знань ще не привід турбувати предка ;)
А що стосується мого найстаршого пра-, який носить його прізвище, то він став основоположником гіллястого роду, ми й без ДНК знаємося до 6-7 коліна, спілкуємося і маємо можливість порівнювати, наскільки ми схожі, справді схожі між собою!
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
cronoster
Повідомлень: 537
З нами з: 26 листопада 2016, 23:28
Стать: Чоловік
Звідки: Галицький Гуцуленд
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 997 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення cronoster »

Звісно я не мав на увазі якусь ексгумацію:(. Йшлося про те, чи знайдений задокументований однофамілець справді ваш предок. Якщо би вдалося прослідкувати його рід до сьогодення і порівняти скажімо Ваше ДНК з його нащадками, то були б певні на всі 100%. А так питання знімається з порядку денного. Замало джерел..
Коли згасне людська пам'ять й замовкнуть літописи, говоритиме каміння.
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення D_i_V_a »

Мені також хочеться додати і свої п'ять копійок до козацького минулого своїх пращурів, але окрім натяків на покозачення шляхетського роду Онацьких з Харківщини, які імовірно прийшли туди на початку 18 ст (або трохи раніше) з правобережжя та новонайденого по жіночій лінії прізвища Бургала з Фастова, у мене більше немає нічого. Тобто немає реальних доказів. І що треба щукать, щоби отримати ці докази також не знаю.

У метричних та сповідних 19 ст про це не говориться. Сповідних за 18 ст взагалі немає. То які ж документи треба шукать, щоби хоч знайти "однофамильцев"?
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення D_i_V_a »

D_i_V_a писав:У мене вже є ряд прикмет коли спрацьовує сигнал "увага, це може бути козацький рід!" стосовно записів початку 19 ст
...
- якщо кумами або свідками до них ідуть шляхетні
Ось приклад запису який говорить про козацьке минуле Фастівщини.

1804-ЦДІАК, МК, 1ч, 22 июля, родися младеница александра от законных родителей села Певніов жителей шляхтича Яна Точинскаго и жени его Ксении. Восприемница оной была анна козачка №15
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

Бачу я, що задачка з генеології не пішла: чи то спеців з пошуку предків часів Козаччини не знайшлося, чи то їм не цікаво таким чином себе рекламувати...
Ну, то продовжу в іншому форматі.

Ще залишу тут посилання на місцеву тему Козацтво українське. Можливо, там крім термінів будуть і практичні поради.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

Найпізніше слово "козак" по Черкаському повіту рясно згадувалося у перепису 1850 року у зв`язку з подіями року 1812го.

"Перша спроба, зроблена у 1807 році, коли до міліції закликали охочих, була дуже вдала... До армії охоче йшли селяни, козаки, сподіваючись поліпшення своєї долі і запевнення їм стану козаків. Року 1812 був укладений проєкт організіції козаків із вільних селян Київської та Подільської губерній, але поміщики заміняли їх кріпаками (брали одного замість двох рекрутів). Дано було по 300 чоловік з повіту. Уряд обіцяв по закінченні війни залишити козаків вільними. У 4-ох полках, якими командував граф де-Вітте, було 3000 козаків. Утрати були дуже великі; у 1813 році Барклай-де-Толлі, повідомлаючи про втрату 1000 козаків, просив про поповнення. Добрали ще по 30 козаків з повіту; ішли старі, хворі, років по 50-60, прагнучи таким способом звільнитися від кріпатства. Але обіцянок не здійснено: 1816 року всі чотири полки переформовано на регулярні, уланські полки..."
Н.Полонська-Василенко. Історія України.Т.2,- К.,1992
Там само йдеться і про Малоросійську губернію та Лівобережну Україну, про набір до козаків на підставі обіцянки, втрати і відібрання всіх козацьких привілеїв у 1816 році з поверненням до попереднього селянського стану, що викликало протест навіть у нового генерал-губернатора Малоросії М.Репніна.

"Ещё за несколько дней до нападения французов на Россию для усиления III Западной армии было решено создать конное казачье войско из местных жителей. 5-го июня 1812 года в Украину было послано предварительное распоряжение о формировании в Киевской и Каменец-Подольской губерниях четырёх конных казачьих полков. Каждый полк должен был состоять из 1200 казаков, 38 офицеров, 88 унтер-офицеров и 17 трубачей. Формирование поручалось полковнику Витте...
...всего Украина выставила 68 тыс 664 ратника и казака (в том числе 33 тысячи конных), это без учёта командного состава. С учётом же офицеров и унтер-офицеров итоговая цифра украинского ополчения превышает 70 тыс человек...
...Экипировка, снаряжение и обеспечение 70-тысячного украинского казачьего и земского ополчения проводилось, кстати (до марта 1813 года) за счёт добровольных пожертвований населения Украины, составившие в общей сложности 9 миллионов рублей...
Последние надежды украинских ополченцев были развеяны уже при их следовании на театр военных действий, генерал-губернатором Малороссии Лобановым-Ростовским, который заявил, что ни о каком переводе ратников в казаки и речи быть не может...
После окончания заграничного похода российской армии в 1813-14 годах украинские казацкие полки Левобережной Украины (Черниговские и Полтавские) были расформированы. Правобережные казацкие полки (Украинские (тогда они назывались Малороссийскими)) в 1814 году были переформированы в регулярные уланские. Бугские казаки до 1817 года несли приграничную службу. При создании военных поселений в Украине бугских казаков сделали военными поселенцами.

Повний текст Война 1812 года для Украины и украинцев. «Украинцы-добровольцы»

І ще для тих, кому цікаво:
Украинское казачье войско в 1812 – 1814 гг. - тема форуму
Казаки против Наполенона - статья
П.С.: хотіли волі, а побачили Париж (і не всі).
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

Козацтво

Головна маса козацтва не дістала дворянських прав і створила окремий стан, який зайняв місце між дворянством і селянством. Козаки в Чернігівській та Полтавській губерніях залишилися як вільна сілька людність. Козаки мали свої окремі права, які були застережені законами Російської імперії і в майбутньому ввійшли до «Своду законов Российской Імперии». Так існували козаки протягом цілого XIX ст. і тільки революція 1917 року знищила козаків як стан і скасувала їх права та привілеї. Характеристичне побутове явище: козаки здебільшого не зливалися з селянством, пишалися своїм козацтвом і рідко мали шлюбні зв'язки з селянами.
Але не всі козаки зберегли свої права. Вже була мова про те, як у середині XVIII ст. багато козаків «зубожило». Тяжкі війни, а головно — примусова праця то на каналах, то на будуванні фортець, безправне становище супроти власної сотенної старшини, зменшення земельних володінь внаслідок поділу їх між спадкоємцями, тощо, призводили до того, що козаки переходили до панів, як вільні посполиті, виконували для них різні повинності, відбували панщину, але почували себе вільними й могли в перший-ліпший час покинути пана.
На цьому грунті йшла вперта боротьба, бо козаки не відмовлялися від своїх прав, а дідичі вважали їх за своїх посполитих нарівні з селянами. Справа ускладнювалася тим, що були села, в яких козацькі та селянські дільниці або двори селян та козаків стояли сумежно. Вже «Румянцевський» опис викликав велику тривогу серед козацької маси: вважалося, що записаний до опису був уже прикріплений до певного місця. Але опис не набув практичного значення. 80-ті роки внесли багато хвилювання: з одного боку козацька старшина діставала права російського дворянства, а з другого — селян, а разом із ними й козаків, що жили на поміщицьких землях, позбавлено права переходу. Рядові козаки занепокоїлись, і посипались від них скарги та домагання до «депутатських комісій» та до Сенату про надання дворянських прав.
У той же час в Україні почалися повстання, ініціяторами яких були закріплені панами козаки. Вище була мова про повстання в Кліщинцях 1761-1770 рр. Але найбільшого значення набуло повстання в с. Турбаях. Там закріпачені дідичами, братами Базилевськими, козаки почали легальне добиватися прав, але, не знайшовши захисту в суді, перейшли до активної боротьби. Вони забили дідичів і зорганізували самоуридування на зразок козацького. Протягом 4-ох років військова сила не могла подолати повстанців. Потьомкін звернувся до Катерини II з листом, в якому писав, що вважає за шкідливе вживати військову силу проти «своїх і внутрі землі», бо, мовляв, вістки про це можуть викликати за кордоном погані чутки. Потьомкін добився включення до Катеринославського намісництва села Турбаї, разом з іншими селами Градижського повіту. Він запропонував власникам продати маєток і мав на меті переселити козаків на південь — до Очаківського степу, але цей плян зреалізовано вже після його смерти, а саме переселення відбулося після жорстокого покарання ватажків повстання.


ІСТОРІЯ УКРАЇНИ - ПОЛОНСЬКА-ВАСИЛЕНКО НАТАЛІЯ: ТОМ 2. КОЗАЦТВО
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 18 гостей