МІЙ ДІД КОЗАК?

Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

"Поразки коз. повстань в 30-их pp. 17 в. затримали розвиток К., значно зменшуючи коз. реєстр та ізолюючи реєстрове К. від «виписчиків» (ті, що не потрапили до реєстру) і низового Війська Запор. Цей наступ Польщі на К. призвів 1648 р. до повстання Богдана Хмельницького і тривалої війни України проти Польщі (1648 — 58), наслідком якої було утворення Укр. Коз.-Гетьманської Держави 17 — 18 вв. — «Війська Запорозького» (згодом Гетьманщини), у якому козацтво було упривілейованим станом, коз. старшина — провідною верствою, а коз. устрій став основою всієї держ. орг-ції. Поруч з тим існувала (до 1775 р.) автономна коз. республіка Війська Запорозького Низового (Запоріжжя).

Після ліквідації Гетьманщини (остаточно в 1780-их pp.) значна частина К. на території пізніших Чернігівської і Полтавської губ. існувала до 1917 p., як окремий стан вільної сіль. людности, маючи свої, застережені законом, права і привілеї. Намагання відновити К. як військ. силу на Лівобережжі мали лише короткотривале значення: зформовані рос. урядом 1831 під час поль. повстання коз. полки були після закінчення воєнних дій розформовані. Натомість коз. формації, утворені на базі запор. К., проіснували довше. Це були: Задунайська Січ на території Туреччини (1775 — 1828) і козаки на території Банату в Австр. Монархії (1785 — 1812); Бозьке Коз. Військо, зформоване 1784, що одержало землі між Дністром і Богом і 1792 було перенесене на Кубань як Чорноморське Козацтво, яке 1861 p., після об’єднання його з т. зв. Лінійним Військом, дістало назву — Кубанського Козачого Війська; Озівське Військо, створене з частини Задунайського К., яка 1828 перейшла на рос. бік, поселене над Озівським м. і в 1865 р. частково перенесене на Кубань. Кубанське Коз. Військо було єдиною формацією укр. К., яка існувала ще 1917 р. і мала деяку, дуже обмежену автономію (докладніше див. Кубань).

На Правобережжі К. було скасоване постановою поль. сойму 1699, але існувало (з 1704 р. під реґіментом лівобережного гетьмана) до 1714 р. У 18 в. надвірні міліції поль. маґнатів мали подекуди устрій, подібний до коз. Постанова поль. сойму 1790 про створення двох полків К. не була здійснена.

До укр. К. належало також Слобідське К., яке користувалося в 1638 — 1765 pp. досить широкою автономією в межах Московської (рос.) Держави: воно творило 5 полків (див. Слобожанщина).
"

Повний тектс статті Козацтво. Енциклопедія українознавства. Словникова частина (ЕУ-II). — Париж, Нью-Йорк, 1959. — Т. 3. — С. 1067-1077.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

SNIGURIVNA писав:Я теж покажу свою знахідку...
Це з метрики 1830-х років одного з сіл Черкаського повіту.
На Правобережжі козацтва, як стану, вже офіційно не існувало.
Я не знаю, що козак Олексій Руденков робив в селі, де Руденко жили доки це й можна відстежувати документально.
Але от про станицю Гнилівську:
"...Украинские крестьяне, в большом количестве переселявшиеся в то время [прим. - у 18ст.] на Нижний Дон, изначально составляли подавляющую часть населения Гниловского стана. Поэтому в официальных документах тех лет его часто называли «Гниловской малороссийский стан» . Перепись донских украинцев 1763 года зафиксировала, что тогда в Гниловском стане их проживало 464 человека. Переселившиеся на Дон украинцы получили название приписных малороссиян (их приписали к населенным пунктам или к конкретным старшинам и казакам). Помимо этого в стане жило немало украинцев, приписанных к крепости Святого Дмитрия Ростовского. Их количество неизвестно, но всего к крепости в 1763 году был приписан 551 украинец. К 1768 году их численность возросла более чем в 5 раз и составила 2964 человека. Все приписные малороссияне были обложены семигривенной подушной податью. Таким образом, украинские переселенцы получили легальный статус, что дало им возможность «не токмо работой кормиться и добывать довольные себе деньги по авантажной цене, получаемой от дорогой здесь наимки, но и в собственных упражнятся промыслах, содержанием рыбных заводов и ловлей исполу… с хозяевами рыбы, кто сам не в состоянии иногда иметь завод», как доносил в Военную коллегию обер-комендант крепости Св. Дмитрия Ростовского генерал-майор И. А. Потапов в 1766 году."
НОВОЕ О ГНИЛОВСКОЙ СТАНИЦЕ ныне город Ростов-на-Дону
І у хресної теж прізвище цікаве ;)
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

Переношу це з теми Допомога у читанні текстів - російська мова, бо то не місце для побалакати ;)
D_i_V_a писав:
SNIGURIVNA писав:
SNIGURIVNA писав:Взяв мене сумнів, чи правильно я читаю пізвище нареченої...
...тут
Таки знайшла дещо схоже у раніших списках, іншою рукою писаних! Воно?
Начебто він. Тут він іде Сѣталскій.
З цими шиплячими у старих записах... ніколи не можна бути впевненим на всі 100 поки не знайдеться підтвердження якто зараз альтернативний запис...
По довіднику є тільки Ситарські, але це говорить що Ваші є тільки якоюсь відмінністю (питання тільки від якого) і рід був невеликий.
Бог свідок, я оминала тему шляхти, як могла! :lol:
І навіть зараз я все ще тут, а не у ШЛЯХТА - запитання й відповіді, хоча...


Мій пра- був одружений двічі.

Панна Ситальська, стосовно якої була запропонована версія спорідненості з Ситарськими, шляхтичами з Волині, була його другою дружиною.

Відомостей про неї у мене обмаль, бо я не вивчала ретельно документи Покровської церкви, до приходу якої належала її родина, мене більше цікавила Успенська, яку імовірно навіть побудовано було за участю предка мого пра- ,що записаний як її ктитор.

Але достеменно відомо, що крихітна родина Ситальських наприкінці 18 - на початку 19 ст. мешкала при родині посполитих, як "сусіди". Саме собою це ні про що, і на форумі вже є наведений аналогічний приклад, хоч я й маю зізнатися, що про крейду їдять з "Я-Богдан" П.Загребельного мені мимо волі пригадалося. Думка моя перечепилася через інше... Я не могла зрозуміти, чому не побачила цієї родини у Сповідці1799 року? А відповідь проста: вони там записані геть без прізвища! "Сусіда Іван". Все.
Де гонор?

І чогось особливого можна заледве нашкрябати жменьку: ну, у її матері нетипове для приходу ім`я Софія; ну, її онука хрестила вже у середині 19ст. дякова дочка з роду-монополісту на все духовне життя у селі ще з 18ст., хоча й це можна приписати статусу родини діда, а не баби хлопчика.
Все.

Щоб щось стверджувати чи заперечувати треба мати документ.
Але з огляду на вік старшого в родині і відсутність сина-спадкоємця я сумніваюся, що, у разі справді наявності шляхетського коріння, хтось у 1830-х робив бодай спробу. Чи й взагалі така спроба робилася?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав:
SNIGURIVNA писав:Бог свідок, я оминала тему шляхти, як могла! :lol: ...
Я ж вже казала, що нас привчили до думки, що шляхта - це щось одне і негативне, а козаки - це щось ЗОВСІМ інше, позитивне і ближче до нас, тобто до менталітету "вийшли ми всі із народу" :? ...
Власне, я писала з іронією ;)
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

Так сталося, що з легкої білої ручки панни Сѣталської тема пішла собі своїм шляхом...

І тоді логічно було б розповісти і про її попередницю.
Бо, як я вже писала вище, було у мого пра- дві дружини...

Ще нічого не знаючи про панну Сугакъ, я страшенно зацікавилася самим прізвищем Сугаки, яке зустрічалося у метриках нашого містечка скільки це й можна було відстежувати. І скільки це й можна було відстежувати, члени цієї родини писалися серед посполитих. Хіба прізвище мали не геть банальне. І от ще у списках Черкаського полка за реєстром 1646 року були такі собі Гринець Сугакъ та Сугаченко Матюша, козаки Лазаревої сотні, а це просто через дорогу. І ще у Лубенському полку були козаки Сугаки.

І от поки я шукала версії походження прізвища, мені зустрілися згадки про те, що Сугаки були серед шляхтичів, які намагалися легітимізуватися, хтось успішно, хтось... із прогнозованим результатом в умовах, коли система жорстко грає проти тебе. Але всі ці люди були не те, що не з нашого села, але навіть не з нашого повіту.
Для тих, кому цікаво швиденько перевірити своїх на шляхетність, кину кілька посилань:

Список шляхетських прізвищ по двом книгам Євгена Чернецького
Список шляхты 1840-45 гг/Киевская, Подольская, Волынская губернии - 19 000 фамилий/по книге Е.Чернецкого: питайте і отримаєте відповідь!

Фонд 1343 РГИА, описях 16-37
Інструкція:
- увійти;
- знайти на сторінці зліва в "Область поиска" "ОПИСИ"
- заповнити у "номер фонда" - "1343", у "Номер описи" - цифру, що відповідає номеру опису зі правами на літеру, з якої починається прізвище (див. нижче як цитату), натиснути "найти";
оп.16 –прізвища на “А”,
17 – на “Б”,
18 – на “В”,
19 - на “Г”,
20 - на “Д”,
21 - на “Е-Ж”,
22 - на “З-И”,
23 – на “К”,
24 – на “Л”,
25 – на “М”,
26 – на “Н-О”,
27 – на “П”,
28 – на “Р”,
29 – на “С”,
30 – на “Т-У”,
31 – на “Ф-Х”,
32 – на “Ц-Ч”,
33 – на “Ш”,
34 на “Щ-Я”,
35 – додаткова на “А-К,
36 – на “К-Ш”,
37 – на “Ш-Я” та на “А-Ю”.
- далі "читать опись", де вказані номера справ.

І ще тримаємо в горлові статистику: тільки близько 20% шляхти було легітимізовано, а ці джерела - не є вичерпними.
І от у метриці року 1849 виринув такий собі Антін Сугак, мешканець нашого містечка, 2го розряду дворянин, що помер у віці 52 років.
І звідки він тільки взявся!?

Я не знаю, скільки у середині 19ст було Сугаків на світі, знаю, що за версією http://ridni.org нині в Україні їх 2336, але яка вірогідність, що дворянин Сугак з якоїсь причини оселяється у містечку, де живуть посполиті Сугаки? Не такі вже й прості посполиті, якщо б почати переповідати всі про них подробиці...
Але це, радше, філософське.

Практичне: де можна подивитися списки дворян 2го розряду по Черкаському повіту Київської губернії за період після 1845 і до 1849 рр? І де ще можна подивитися про цього дворянина Сугака?
Буду вдячна за ідеї.

Для довідки: за законом від 1831 року до 2го розряду належали ті, кого визнано тільки Дворянським депутатським зібранням, але указу Герольдії про їх затвердження не було; ті, у кого немає маєтків з селянами. Ще більше тут: https://ru.wikipedia.org/wiki/Разборы_шляхты
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
в36 Ольга
Повідомлень: 1090
З нами з: 21 лютого 2016, 16:46
Стать: Жінка
Дякував (ла): 1374 рази
Подякували: 1063 рази

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення в36 Ольга »

SNIGURIVNA писав:І у хресної теж прізвище цікаве ;)
Че-то не пойму, ведь крестная - Анна Лукиянова Онищенкова вдова. Или я не там смотрю?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

в36 Ольга писав:
SNIGURIVNA писав:І у хресної теж прізвище цікаве ;)
Че-то не пойму, ведь крестная - Анна Лукиянова Онищенкова вдова. Или я не там смотрю?
Онищенко+ва ;)
Можно предположить, что часть семьи выехала в Ростов когда-то, а потом один вернулся, а остальные в гости ездили.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
в36 Ольга
Повідомлень: 1090
З нами з: 21 лютого 2016, 16:46
Стать: Жінка
Дякував (ла): 1374 рази
Подякували: 1063 рази

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення в36 Ольга »

Возможно, в вашем случае фамилия вдовы образовалась как-то иначе, но обычно при написании фамилии замужней женщины к фамилии мужа добавлялось окончание -ва. Поэтому про жену Онищенко написали "Онищенкова".
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

Давайте вважати, що то були просто мої розмірковування, таке собі подумала вголос/в текст. Це стосується мого села ;)
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: МІЙ ДІД КОЗАК?

Повідомлення SNIGURIVNA »

"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 14 гостей