ЗОШИТ для ЗАПИТАНЬ

Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

ЗОШИТ для ЗАПИТАНЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Буває, що у процесі пошуку з`являються запитання...
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗОШИТ для ЗАПИТАНЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

:?: Вчора гортала метрики за 1730ті роки. І стикнулася з паралельним вживанням понять "наймит" та "челядинець". А чи були вони абсолютно тотожні у першій половині 18ст.?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗОШИТ для ЗАПИТАНЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Запишу тут те, що знайшла.

У Козака Луганського челядинецъ це "домочадец, слуга, работник, батрак, казак, наймит" (1882).
В.И.Даль Толковый словарь живого великорусского языка: Т.1-4.-М.,1978. Т.4, с.588


Новий тлумачний словник української мови трактує челядь як
1. Населення феодальної вотчини у давньоруській державі, що перебувало в різних формах залежності від феодала (холопи, закупи, смерди та ін.)
2. Дворові люди, що жили й працювали в поміщицькій садибі, панська прислуга.
3. Слуги взагалі, прислужники. Люди, які займали невисоке службове або громадське становище.
4. Весільні гості молодої.


Там само наймит це той, хто найнявся на роботу до приватного власника, підприємця; найманий робітник; віддати в найми - віддати у розпорядження кого-небуть...
Новий тлумачний словник української мови, -К., 1998.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: ЗОШИТ для ЗАПИТАНЬ

Повідомлення Balymba »

Говорячи сучасною мовою, то у наймита - строковий трудовий договір, а у челяді - безстроковий.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗОШИТ для ЗАПИТАНЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

У Полонської принагідно натрапила:

"Напіввільні люди. В Україні-Русі Х-ХІІІ століть існувала досить численна група напіввільних людей — «закупів». Так називали людей, які з різних причин тимчасово втратили свою волю, але могли її знову здобути. Це були насамперед наймити, які, вступаючи на працю, брали плату наперед, або відробляли позичені гроші. «Закуп» міг мати власне господарство, двір, майно, але міг жити на землі пана і працювати на його землі. Закуп відповідав сам за свої вчинки, за злочин проти нього винний відповідав по закону. За несправедливу кару, накладену паном на закупа, останній міг скаржитись до суду, і тоді пан ніс відповідальність. Якщо пан продав закупа в холопство — закуп діставав волю, а пан за це відповідав. Але всі ці закони слабо охороняли права закупа. Становище закупа було дуже тяжке: пан мав право карати його, бити «про діло»; закуп ніс відповідальність за реманент, за всякі втрати в господарстві."

"Невільні люди називалися челяддю або холопами. Джерелами холопства були: народження від холопів, полон на війні, продаж при свідках; шлюб з холопкою — «робою», вступления на службу без «ряда», продаж збанкрутованого купця, втеча закупа та крадіж закупом. Закон застерігав умови, коли холоп міг стати вільним: якщо він викупиться На волю, якщо пан звільнить його, а крім того — для жінки-рабині, якщо пан зґвалтував рабиню — тоді, після смерти пана, діставали волю і жінка і її діти. Холоп був позбавлений всіх прав, і його трактував закон нарівні з худобою. За злочин, заподіяний холопові, діставав відшкодування пан. За злочин холопа відповідав пан. Холоп не мав власності, ні майна, ні двора; він був власністю свого пана. З поширенням християнства становище холопів трохи покращало: Церква закликала до пом'якшення в ставленні до рабів, радила відпускати на волю рабів «на спомин душі»; їх тоді називали «задушні». Оці відпущеники» переходили в іншу категорію населення — ізгоїв."

І далі стосовно литовсько-польської доби:

"На початку доби серед селянства України були ті самі три великі категорії, що й за княжої доби: вільні селяни — смерди; невільники, раби, челядь; селяни напіввільні — закупи...

Невільниками називали колишніх холопів, челядь княжої доби. Одні з них залишилися в попередньому становищі, інші мали власне майно, працювали у панів, дехто навіть переходив до категорії бояр. Джерела невільництва залишалися ті самі: полон, продаж, крадіж. За литовськими статутами обох редакцій — 1-ої та 11-ої — видана за борги чи продана особа не залишалась невільником навіки, а тільки до часу, поки відробить борг або суму, за яку її продано. На початку XVII ст. невільники злилися з селянами-кріпаками. ...Напіввільні люди — закупи — це були ті особи, що взяли гроші в позику і не повернули. Вони залишалися в такому стані до часу, коли повертали борг. Ця категорія теж зникла в XVI ст. і з усіх цих категорій утворилася єдина маса селянства
."

Полонська-Василенко Н. Історія України: У 2т., -К.:Либідь,1992 Т.1 стр.223-224,
або тут

А я знаходжу челядинців по метриках села Орловець у 1730-х роках, а по сповідці села В`язівок навіть у 1799 році.
Balymba писав:Говорячи сучасною мовою, то у наймита - строковий трудовий договір, а у челяді - безстроковий.
Влучна формула!
Але як можна було втрапити до челяді у 18 ст.?
І хто ті селяни, що мали челядинців?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: ЗОШИТ для ЗАПИТАНЬ

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:...Але як можна було втрапити до челяді у 18 ст.?
І хто ті селяни, що мали челядинців?
У моєму словнику, порівнюючи з вже наданим у верху
Новий тлумачний словник української мови трактує челядь як
1. Населення феодальної вотчини у давньоруській державі, що перебувало в різних формах залежності від феодала (холопи, закупи, смерди та ін.)
2. Дворові люди, що жили й працювали в поміщицькій садибі, панська прислуга.
3. Слуги взагалі, прислужники. Люди, які займали невисоке службове або громадське становище.
4. Весільні гості молодої.
є ще додаткові тлумачення поняття до тих, що перелічені:
3. Молодь
4.Жінки, дівчата
5.Члени однієї родини

То думаю треба шукать статті фахівців, де вони пояснюють, яке поняття вкладалось за тіх часів у метриках у написання слова челядь. Можливо це мається - члени однієї родини ;)
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗОШИТ для ЗАПИТАНЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

D_i_V_a писав: Можливо це мається - члени однієї родини ;)
Найчастіше з приписом "челядинка" зустрічаються в цей період літні жінки.
Може бути, що людина йшла на безстрокову службу (і не факт, що не до рідні чи сусідів), щоб потім їй було де і як доживати віку, якщо вже особисте життя не склалося.
І яка там була з неї служба? Компаньйонка для господині, нянька, молитовниця?
Не знаю, чи не була це просто милість людей, які могли собі дозволити ще одну персону за столом...

Але є і молоді хлопці.

А що стосується назви "челядь" по відношенню до жіночих гуртів чи молоді, то це скоріше з весільної термінології, де і молода - княгиня, то і її супровід мав би зватися відповідно, і я не думаю, що піп чи дяк користувалися таким значенням слова у сповідках.
Востаннє редагувалось 31 жовтня 2017, 15:13 користувачем SNIGURIVNA, всього редагувалось 1 раз.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗОШИТ для ЗАПИТАНЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

:?: Кріпаки-втікачі: реально знайти нащадків тих, кого так і не спіймали? Чи щось про їх долю?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
Aushanbibi
Супермодератор
Повідомлень: 586
З нами з: 08 березня 2016, 09:54
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 986 разів
Подякували: 745 разів

Re: ЗОШИТ для ЗАПИТАНЬ

Повідомлення Aushanbibi »

SNIGURIVNA писав::?: Кріпаки-втікачі: реально знайти нащадків тих, кого так і не спіймали? Чи щось про їх долю?
Колись читав, що такі люди коли тікали "на слободу", брали собі прізвища з місцевостей звідки прибули, наприклад: Іван Парипський, Микола Шершнівський і т.д. Але дізнатися про переселеня чи віднайти людину після пропажі з прикріпленого НП - завдання нереальне..
Зображення
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: ЗОШИТ для ЗАПИТАНЬ

Повідомлення SNIGURIVNA »

Тільки по одній родині з села у мене зібралася ціла колекція історій втеч: чоловіки, парубки, дівчата, сестри разом... Не знаю, чи вони рекордсмени, але точно могли б боротися за право вважатися найнепокірнішими, бо крім втеч кріпаків там були ще історії з рекрутчиною (це вже за матеріалами спогадів). До слова, є підозра, що походять з козаків. Можливо, справа саме в цьому :unknown:
А ще одна родина знялася і пішла у повному складі: батько, мати, діти від старшого до немовляти.
Вразив запис про втечу хлопчика 12 років.
От куди могла податися дитина? Я зустрічала розповіді про трохи старших хлопців, що йшли у світ через якісь обставини, вже на початку 20ст., і це не була солодка і прекрасна доля. Іноді все закінчувалося сумно...
Звісно, у старі часи люди дорослішали геть інакше: у чомусь швидше, у чомусь повільніше, ніж зараз. І працевлаштування було іншим. І ще багато чого... Але це наші 6-7-класники!

До теми:
КРІПАЦЬКІ ПІСНІ//Соціально-побутові пісні і ще за адресою http://proridne.com/content/пісні/кріпацькі/
ПОБЕГ КРЕПОСТНЫХ ОТ ПОМЕЩИКА, КАК СОЦИАЛЬНО-ПСИХОЛОГИЧЕСКИЙ ФЕНОМЕН( на примере Усольской вотчины гр. В.Г.Орлова)
Отрывки из мемуаров И.М. Кабештова
І прикольне опитування з іншого форуму: http://forum.maidan.org.ua/T-чи-були-се ... ів-кріпаки
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “SNIGURIVNA”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 10 гостей