Дворянство - вищий прошарок суспільства Російської імперії

Чи були ваші пращури дворянами?

Так
10
83%
Ні
2
17%
 
Всього голосів: 12

Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8876
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3562 рази
Подякували: 2154 рази

Дворянство - вищий прошарок суспільства Російської імперії

Повідомлення АннА »

ДВОРЯНСТВО — а) сусп. інституція, б) вищий прошарок суспільства, притаманні розвинутому феодалізмові. У правовому плані легітимність Д. визначалася низкою юридично оформлених норм. Ці норми виокремлювали незначну частину сусп-ва в особливий, вищий сусп. стан. Як правовий інститут досі зберігається в монархічних країнах. У Російській імперії юрид., соціальний і політ. статус Д. вперше й найбільш повно кодифікований Жалуваною грамотою дворянству 1785. Д. проголошувалося панівним станом. Основою його політ. і екон. могутності було володіння землею та кріпосними селянами (див. Кріпацтво), а також те становище в механізмі держ. управління, яке воно займало («служилий» люд). Д. було опорою самодержавства, постачальником керівних кадрів для держ. апарату, силою, що справляла вплив на політику царського уряду. Звання дворянина успадковувалося (спадкове Д.) або отримувалося шляхом пожалування верховною владою (особисте Д.). Спадковими дворянами стали нащадки нижчого військ.-служилого прошарку 12 — поч. 14 ст., які обслуговували княжий двір та великих бояр, а також представники родової знаті — князі, бояри та ін. Недворянам права стану Д. (особисте Д.) надавалися пожиттєво царською милістю при досягненні ними певного чину на військ. чи цивільній службі, а також при отриманні російських орденів.

Законодавство Рос. імперії поділяло дворян на верстви та групи. Вершину складала титулована знать — князі, графи, барони. Юридично лише на спадкових дворян поширювалися всі привілеї, які виділяли Д. в особливий стан: звільнення від тілесних покарань, особистих податків, рекрутської повинності, виключне право мати кріпосних селян, обіймати виборні та керівні посади на держ. службі, створювати власні станові організації — повітові й губернські дворянські збори. Неспадкові дворяни, за невеликим винятком, не мали права володіти кріпосними селянами, брати участі в дворянських зборах, записуватися до родовідних книг, а після реформ 60—70-х рр. 19 ст. втратили можливість обіймати посади у виборних дворянських органах.

Зі знищенням політико-адм. самостійності України, зруйнуванням Запорозької Січі та поширенням тут чинності Жалуваної грамоти дворянству укр. шляхта і козацька старшина стали складовою частиною рос. Д.

Проте не за всією укр. шляхтою та козац. старшиною визнавалася приналежність до Д. Багато хто протягом довгих десятиріч змушений був дошукуватися документального підтвердження свого «високого» походження. Питання їхнього дворянства вирішилося позитивно тільки після видання указу імп. Миколи I 1835. З остаточним поділом Речі Посполитої (див. Поділи Польщі 1772, 1793, 1795) стан рос. Д. поповнився також польс. шляхтою Правобережної України. За даними перепису 1897, в Україні налічувалося 128 375 спадкових і 214 287 особистих дворян, з них, зокрема, 171 954 особи становили росіяни, 89 804 — українці, 62 019 — поляки. Втрата Д. 1861 такого привілею, як володіння кріпосними селянами, болюче вдарила по багатьох дворянських г-вах. Протягом 1877—1905 їхнє землеволодіння скоротилося, зокрема в Україні — на 34,2 %. Однак ще й на поч. 20 ст. в с. госп-ві збереглося домінування великого й середнього дворянського (поміщицького) землеволодіння. Формами станової організації дворян були дворянські збори, а пізніше — Рада об’єднаного дворянства, партія октябристів (див. «Союз 17 октября») і т. ін.

Дворянський прошарок існував і на зх.-укр. землях, що перебували під владою Австрії (від 1867 — Австро-Угорщина).

Як сусп. інституція Д. ліквідовано в Рад. Росії (а після встановлення рад. влади на укр. землях — і в УСРР) на підставі Декрету Всерос. ЦВК та РНК «Про знищення станів і цивільних чинів» від 23(10) листоп. 1917. На зх.-укр. землях ця інституція з певними обмеженнями проіснувала до 1939 (на Закарпатті — до 1944).
http://history.org.ua/?termin=Dvoryanstvo
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: Дворянство - вищий прошарок суспільства Російської імпер

Повідомлення Balymba »

АннА писав:
Дворянський прошарок існував і на зх.-укр. землях, що перебували під владою Австрії (від 1867 — Австро-Угорщина).

Як сусп. інституція Д. ліквідовано в Рад. Росії (а після встановлення рад. влади на укр. землях — і в УСРР) на підставі Декрету Всерос. ЦВК та РНК «Про знищення станів і цивільних чинів» від 23(10) листоп. 1917. На зх.-укр. землях ця інституція з певними обмеженнями проіснувала до 1939 (на Закарпатті — до 1944).
http://history.org.ua/?termin=Dvoryanstvo

Цікаво звідки береться така інформація про дворянство в Галичині? Хіба-що підчас ПСВ війни когось із галицьких москвофілів було прилучено до цього стану.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Дворянство - вищий прошарок суспільства Російської імпер

Повідомлення D_i_V_a »

Balymba писав:Цікаво звідки береться така інформація про дворянство в Галичині? Хіба-що підчас ПСВ війни когось із галицьких москвофілів було прилучено до цього стану.
Мені здається, що справа у тому, про що у своїх книгах говорить Володимир Білінський - що вітчизняні українські історики "підтанцьовують" із російськими - стара спільна для обох країн "альма матер".
Пишучи це тлумачення хтось ішов у історії у зворотньому напрямку, плюс русифікація глибинних понять як саме поняття шляхта і шляхетство...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Дворянство - вищий прошарок суспільства Російської імперії

Повідомлення D_i_V_a »

Хочу розповісти про свій особистий досвід з відшукання дворянського коріння ;) ...
Справа у тому, що мій батько залишив написану ним книгу у якій він озвучив своє припущення, що його предки були дворянами... і це примусило мене шукати правду...

Це було і для мене і для родичів як "гром із ясного неба", коли батько на одній з сімейних зустрічей заявив про таке.
Його брат, який молодший на 20 років, тоді на таку заяву покрутив пальцем біля скроні... і мені самій тоді здавалося, що щось мій батько намудрував...

Але потім після тієї зустрічі, у задушевних розмовах дома, він розповів про ті малюсенькі натяки які траплялися йому на його життєвому шляху та які підштовхнули до такої думки... Мій батько ніколи не був брехуном та не вигадував "казок". Він був правдивий, та його аргументи не були переконливі на всі 100, але викликали зацікавленість і бажання докопанися до істини.

Документи, які першими віднайшлися у архівах по початку 20-го століття говорили, що мої були селянами та я пам'ятаю, як подумала, що все-таки це були вигадки... Але у той час вже щось почитала і знала про декласацію - дуже поверхово і абстрактно про когось і щось, що мабуть до мого роду немає ніякого стосунку.
Сьогодні вже знається, що дворянами вони таки були... досить короткий час... і вже наприкінці першої половини 19 ст були декласовані і писалися однодвірцями або міщанами - діти одних батьків :?
Що на початку 19 століття іх просто називали шляхта і це поняття ще довго "вітало" у повітрі і про це були спогади мабуть до 2-ї світової війни...

Про що я? Мабуть про те, що якщо ви знайдете документи кінця 19 початку 20 сс про своїх де написано що вони селяни - копайте далі ще на століття вглиб... може доля принесе вам сюрприз і ви віднайдете щось цікавеньке... хто зна... :D
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
viktoriyaogievskaya
Повідомлень: 100
З нами з: 30 жовтня 2017, 21:35
Стать: Жінка
Дякував (ла): 128 разів
Подякували: 59 разів

Re: Дворянство - вищий прошарок суспільства Російської імперії

Повідомлення viktoriyaogievskaya »

А я з дитинства знала що маємо дворянське походження, ми навіть живемо на одному місці 200 років от тільки документи втрачені
Мені це певною мірою допомогло пережити важкі 90 ті (я саме у школі вчилася)
А зараз хочу відшукати підтвердження , уточнення тих історій на яких виросла
Онлайн
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Дворянство - вищий прошарок суспільства Російської імперії

Повідомлення D_i_V_a »

В 1858 году в России вперные была проведена перепись населения, к сожалению, достоверная едва наполовину. К этому времени в пятидесяти губерниях европейской Росии насчитывалось 610 000 помещиков старинных дворянских родов. Но из их числа только один процент, другими словами, один из сотни, был настолько состоятелен, что мог позволить себе путешествие в Западную Европу.
Ренате Еферн "Русские судьбы"
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
коршуновалюдмила
Повідомлень: 24
З нами з: 14 січня 2018, 00:26
Стать: Жінка
Подякували: 18 разів

Re: Дворянство - вищий прошарок суспільства Російської імперії

Повідомлення коршуновалюдмила »

Я теж хочу написати про предків мого чоловіка. На фотографіі була зображена сім"я з шістю дітьми і написано " Ялта 1898 р." Це вони там відпочивали. Ф отографія зроблена в Нікітському ботанічному парку.
Всіх людей , що на фото я знайшла в метричних книгах. Всі вони записані "селянин", хоча народились в Києві. М ені це злалося дивним і я почала копати глибше. І ось за 1856 рік я знаходжу запис про шлюб іхнього батька, де вказано, що житель села Мишеловки унтер-офіцер інженерного вєдомства одружується. Тепер хочу знайти його народження за 1823 рік, поки не виходить. Можливо він не в Києві народився, а прибув сюди на службу. Хочеться дізнатись ким були його батьки.
Аватар користувача
в36 Ольга
Повідомлень: 1090
З нами з: 21 лютого 2016, 16:46
Стать: Жінка
Дякував (ла): 1374 рази
Подякували: 1063 рази

Re: Дворянство - вищий прошарок суспільства Російської імперії

Повідомлення в36 Ольга »

Не в той теме пишем, конечно, но тем не менее..
коршуновалюдмила писав: І ось за 1856 рік я знаходжу запис про шлюб іхнього батька
Попробуйте найти Ревизские сказки по этому селу за 1850 и 1858 годы. В этих документах должно быть написано, где раньше проживали люди, переехавшие из других н.п.
Аватар користувача
коршуновалюдмила
Повідомлень: 24
З нами з: 14 січня 2018, 00:26
Стать: Жінка
Подякували: 18 разів

Re: Дворянство - вищий прошарок суспільства Російської імперії

Повідомлення коршуновалюдмила »

Спасибо, Ольга. Сегодня ходила на Мельникова в архив как раз смотрела ревизские сказки. Пока ничего не нашла. Пойду искать в исповедных ведомостях.
Аватар користувача
коршуновалюдмила
Повідомлень: 24
З нами з: 14 січня 2018, 00:26
Стать: Жінка
Подякували: 18 разів

Re: Дворянство - вищий прошарок суспільства Російської імперії

Повідомлення коршуновалюдмила »

Підкажіть, будь ласка, хто-небудь зустрічав в якихось документах де фіксували прибулих людей з іншого міста.? Мабудь в якихось жандармських участках, а потім за ними вже слідкували в церкві по сповідним розписам. Буду вдячна.
Відповісти

Повернутись до “Дворяни, дворянство”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 9 гостей