Прізвища-прозвища

Етимологія, походження, творення прізвищ
Аватар користувача
ГіП
Повідомлень: 625
З нами з: 03 квітня 2016, 14:52
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 750 разів
Подякували: 804 рази

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення ГіП »

От є 5 прізвиськ моїх предків:Кривохата, Крутяк, Макогон, Недоруб, Рахуба і хто з них Єщенко, Поперека, Сенько, Сердюк, Фесенко :oops:
Поперека, Сенько, Сердюк, Нужний (Іваниця),
Єлисеєнко, Фесенко (Деркачівка)
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

ГіП писав:От є 5 прізвиськ моїх предків:Кривохата, Крутяк, Макогон, Недоруб, Рахуба і хто з них Єщенко, Поперека, Сенько, Сердюк, Фесенко :oops:
А для початку розпитати аборигенів?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
cronoster
Повідомлень: 537
З нами з: 26 листопада 2016, 23:28
Стать: Чоловік
Звідки: Галицький Гуцуленд
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 997 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення cronoster »

Відомі прізвиська моїх предків: Зуб, Фукс, Кушнір, Антошко, Клим. По місту побутують такі шпіцнамен: Штудер, Мандєр, Ґрейцар, Копайбальон, Чорні, Мученики..
Коли згасне людська пам'ять й замовкнуть літописи, говоритиме каміння.
Аватар користувача
ГіП
Повідомлень: 625
З нами з: 03 квітня 2016, 14:52
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 750 разів
Подякували: 804 рази

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення ГіП »

SNIGURIVNA писав:
ГіП писав:От є 5 прізвиськ моїх предків:Кривохата, Крутяк, Макогон, Недоруб, Рахуба і хто з них Єщенко, Поперека, Сенько, Сердюк, Фесенко :oops:
А для початку розпитати аборигенів?
без аборигенів тут ніяк не розібратись :%)
в ревізії 1859 по сусідньому селу записували і прізвище і по-вуличному, а у нас нажаль ні :cry:
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Поперека, Сенько, Сердюк, Нужний (Іваниця),
Єлисеєнко, Фесенко (Деркачівка)
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

ГіП писав:в ревізії 1859 по сусідньому селу записували і прізвище і по-вуличному, а у нас нажаль ні :cry:
По своїх селах маю кілька прикладів, коли у ревізії 1850 писали такий-то і він же такий-то. Але скоріше йшлося про два прізвища.
Як приклад, зять жив у родині тестя, писався на жінчине прізвище, і діти теж, або жінка овдовіла, її звикли називати старим дівочим прізвищем, та й її дітей разом з нею, онуків вже навіть по тому, як її не стало.
Тобто це теж родові прізвища.

Прізвиська проскакують у метричних записах.
До другої половини 19ст. це загалом зникає.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
Яків
Повідомлень: 272
З нами з: 09 лютого 2019, 06:40
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 149 разів
Подякували: 56 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення Яків »

Чи не знають шановні знавці походження прізвища Скузик?
Перші писемні згадки прізвища, ті що віднайшлися, датуються початком 18 ст. у с. Півні (Златоустівська церква) Васильківського повіту Київської губернії. Пізніше стало Скуз.
Буду вдячний за будь-яку інформацію.
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення D_i_V_a »

Яків писав:Чи не знають шановні знавці походження прізвища Скузик?
Перші писемні згадки прізвища, ті що віднайшлися, датуються початком 18 ст. у с. Півні (Златоустівська церква) Васильківського повіту Київської губернії. Пізніше стало Скуз.
Буду вдячний за будь-яку інформацію.
Начеб то вже говорилось, що головна і правильна форма є СКУЗ.
Все інше це похідні, що утворювались в укрмові, так звані побутові форми розмовної мови, які вказують на належність до роду. Це діяло приблизно так - допоки жив голова роду якого називали Скуз, всі інші були Скузик, Скузенко, Скузичанка, Скузівна, Скузова тощо. Потім головна форма переходила до нового старійшини роду, а всі інші так і залишались на похідних. Чим більше входила паспортизація/надання довідок у суспільство і чим грамотнішими були писарі, тим вірніше вони записували прізвища в документах.

Походження мабуть зоологічне. Я щось не можу згадать кого називали скузом - жука, що поширює дуже інтенсивний запах, чи тваринку, на кшталт куниці...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Falcon
Модератор
Повідомлень: 316
З нами з: 03 січня 2017, 20:37
Стать: Чоловік
Звідки: Буковина
Дякував (ла): 417 разів
Подякували: 519 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення Falcon »

Яків писав:Чи не знають шановні знавці походження прізвища Скузик?
Перші писемні згадки прізвища, ті що віднайшлися, датуються початком 18 ст. у с. Півні (Златоустівська церква) Васильківського повіту Київської губернії. Пізніше стало Скуз.
Буду вдячний за будь-яку інформацію.
Зверніть увагу на європейські мови, латину
В сучасній італійській scusa, румунській scuz - виправдання. Можливо колись Ваш предок був виправданий судом.
з повагою, Євген.
предки з повітів: Буковина (Сторожинець, Кіцмань)
Галичина (Ходорів)
Волинь (Клевань)
Поділля (Кам'янець-Подільський, Оринин)
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

Поділюся, бо одна голова добре, а громада - краще.

Десь у своєму щоденнику я вже бідкалася, що метрики першої половини 18ст. виявилися сповененими геть незнайомими мені прізвищами, наче у селі тоді жили інші люди.
Зі звичних прізвищ побачила там лише кілька.

А потім я почала цілеспрямовано розпитувати про прізвиська, і з'ясувала, що кілька тих старих прізвищ пізніше стали по-вуличному.

Одним з них було Сотніченко. Я так думаю, що треба було бути якимось нащадком місцевого козацького сотника, щоб таке отримати.

А от ті, кого пізніше по-вуличному Сотниченками звали? У нас кажуть "дражнили", але тут це слово, як на мене, не підходить. Отже ті, хто мали геть інше прізвище, але прозивалися Сотниченками, ким вони могли бути сотнику, оскільки це не стало офіційним прізвищем? Чи просто щось його перебило, як у свідомості дитини одне яскраве уявлення здатне затьмарити інше? Хоча я чула історії і про те, що деякі прізвища власники посполитих просто вважали небажаними і міняли на інші...

З Сотників, що жили в селі у першій половині 18ст., я знайшла ім'я тільки одного чоловіка. Гаврило Сотниченко. У 1726 році він хрестив дитину у Михайлівській церкві.

Весь великий рід, деяких представників якого вже у першій половині 19ст. іноді називали Сотниченками, теж належав до приходу Михайлівської церкви. Найстаршим з них за відомостями ревізії 1811 року значиться вже покійний Семен Гаврилович. Чи його батьком і був той самий Гаврило?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
ГіП
Повідомлень: 625
З нами з: 03 квітня 2016, 14:52
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 750 разів
Подякували: 804 рази

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення ГіП »

SNIGURIVNA писав: Сотніченко. Я так думаю, що треба було бути якимось нащадком місцевого козацького сотника, щоб таке отримати.
Cотніченко по ідеї міг бути сином місцевого сотника :) і мати таке прізвисько, а прізвище таке, як у батька було
(прізвища сотників повинні бути в реєстрах) :oops:
Другий варіант це якщо прізвисько стало прізвищем - Сотніченко і рід перевівся, тоді й прізвище змінилось на приймацьке, а за місцем проживання так і залишилось старе - Сотніченки і вже, як прізвисько :)
Поперека, Сенько, Сердюк, Нужний (Іваниця),
Єлисеєнко, Фесенко (Деркачівка)
Відповісти

Повернутись до “ПРІЗВИЩА”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 6 гостей