Прізвища-прозвища

Етимологія, походження, творення прізвищ
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

ГіП писав:Cотніченко по ідеї міг бути сином місцевого сотника :) і мати таке прізвисько, а прізвище таке, як у батька було
(прізвища сотників повинні бути в реєстрах) :oops:
Другий варіант це якщо прізвисько стало прізвищем - Сотніченко і рід перевівся, тоді й прізвище змінилось на приймацьке, а за місцем проживання так і залишилось старе - Сотніченки і вже, як прізвисько :)
От і я собі кручу чи так, чи інакше. Бо хоч через батька, хоч через матір, а козаки. Реєстри, що є, набагато старші, тому нічого не дають.
Але мене зачіпає той Гаврило.
Та й в уявленні нормальної людини Сотниченко годоться на прізвище, а їх прізвище у порівнянні з ним на прізвисько тягне.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
ГіП
Повідомлень: 625
З нами з: 03 квітня 2016, 14:52
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 750 разів
Подякували: 804 рази

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення ГіП »

SNIGURIVNA писав:... а їх прізвище у порівнянні з ним на прізвисько тягне.
так прізвища сотників із прізвиськ і ставали - Кривоніс, Безпалий, Шульга :oops:
Поперека, Сенько, Сердюк, Нужний (Іваниця),
Єлисеєнко, Фесенко (Деркачівка)
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

ГіП писав:
SNIGURIVNA писав:... а їх прізвище у порівнянні з ним на прізвисько тягне.
так прізвища сотників із прізвиськ і ставали - Кривоніс, Безпалий, Шульга :oops:
Пане ГіП, Ви влучили у самісіньку ціль!

Вчора мені новознайдені родичі розповіли родинну легенду. Там дійсно йдеться про пораненого на війні козака, рана якого і стала тією ознакою, за якою його прозивали, а потім і весь рід, що в решті решт стало прізвищем. Це передавалося від покоління поколінню.

Можна зробити ще один запис у темі МІЙ ДІД КОЗАК? До слова, один з чоловіків цього роду 18 вересня 1808 року вінчався з дочкою того, про козацьке походження якого я писала у цій темі раніше.

От куди вивело прізвисько!
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
Русланkg
Повідомлень: 2
З нами з: 29 травня 2019, 20:21
Стать: Чоловік

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення Русланkg »

Бігун походження прізвища
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

У метриках за 1830ті вискочило прізвисько (прізвище у родини інше) Лицар. Зараз у селі його вже навіть і не пам'ятають. Але питання інше: як таке прізвисько могло з'явитися у посполитих? Що треба зробити, щоб тебе люди лицарем прозвали?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення D_i_V_a »

SNIGURIVNA писав:...Але питання інше: як таке прізвисько могло з'явитися у посполитих? Що треба зробити, щоб тебе люди лицарем прозвали?
Цікве питання... ще з огляду на те, що за новими тлумаченнями (ще задовго до сьогоднішньої мовної реформи) українською треба говорити Рицар, як і в російській з букви Р, коли мова іде про рицарство, як то ми його розуміємо з облатунками і зброєю. А якщо говоримо Лицар, з буквою Л, як то раніше вважалося, що це є українська вимова того першого, то за тим тлумаченням лицар - це не поле бою, а духовні якості людини. Колись виникла плутанина, і ми стали використовувати неправильну форму з Л. Навіть можна припустити,що це пішло від дон Кіхота :wink: , бо поряд з тим, що він був Рицар, він також був і Лицар... :shock: :D

То ви кажете 1830-ті роки?... Хм :roll: ... то треба тепер знайти відповідь - в ті роки в якому значенні вживалось слово з першою Л?
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

Перше, про що подумалося:
Ти — шайтан турецький, проклятого чорта брат і товариш, самого Люцифера внук. Який ти в дідька лицар, коли не вмієш голим гузном їжака забити?! Не годен ти синів християнських під собою мати! Вавилонський ти кухар, македонський колесник, єрусалимський броварник, олександрійський козолуп, Великого і Малого Єгипту свинар, вірменська свиня, подільський кат, московський злодій, самого гаспида байстрюк, бо дідько втисся твоїй матері, усього світу й підсвіту блазень, а в нашого Бога найостанніший дурень. Тебе самого і твого війська ми не боїмось — землею і водою будемо битися з тобою, нехристе проклятий! Так тобі козаки відповідають. Числа не знаємо, бо календаря не маємо, місяць у небі, рік у книзі, а день такий у нас, як і в вас — поцілуй у голе гузно кожного з нас..

Підписали: Кошовий отаман Іван Сірко з усім старшим і молодшим низовим війська запорозького товариством
Джерело і решта варіантів тексту тут: https://uk.wikipedia.org/wiki/Лист_запо ... _султанові

Куди ж без людини, яка народилася у сусідньому повіті і говорила такою ж мовою :wink: :
І вам слава, сині гори,
Кригою окуті!
І вам, лицарі великі,
Богом не забуті.
Борітеся — поборете!
Вам бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!
Т.Г. Шевченко.
Поему "Кавказ" датировано 18 ноября 1845 року.

Ну, і мій улюблений І.Котляревський:
Там жизнь — алтин, а смерть — копійка,
Там лицар — всякий парубійка,
Козак там чортові не брат.
"Енеїда" створена теж у підходящий час:
1798 – видано перші чотири частини, 1826 рік – завершено “Енеїду”, 1842 – “Енеїда” надрукована повністю... “Енеїда”: змалювання життя українського суспільства к. ХVІІІ — поч. ХІХ ст. різних верств населення.
Ой, ледве не забула про П.Куліша:
І говорить мені: «Не оддавай же, паніматко, своєї дочки ні за князя, ні за лицаря; не буду женитись, поки виросте — буду їй вірною дружиною».
Це з "Чорної ради", першого історичного роману українською, який було надруковано у 1857 , але автор працював над ним упродовж 14 років, отже теж цілком підходить.
D_i_V_a писав:То ви кажете 1830-ті роки?... Хм :roll: ... то треба тепер знайти відповідь - в ті роки в якому значенні вживалось слово з першою Л?
А чи взагалі вживалося тоді у слово з "р" ?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
Falcon
Модератор
Повідомлень: 316
З нами з: 03 січня 2017, 20:37
Стать: Чоловік
Звідки: Буковина
Дякував (ла): 417 разів
Подякували: 519 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення Falcon »

SNIGURIVNA писав: А чи взагалі вживалося тоді у слово з "р" ?
На захід від Ваших країв, де був вплив німецької мови - однозначно вживалось. Ritter - лицар. В шляхти Австро-Угорщини, це могла бути приставка до прізвища
з повагою, Євген.
предки з повітів: Буковина (Сторожинець, Кіцмань)
Галичина (Ходорів)
Волинь (Клевань)
Поділля (Кам'янець-Подільський, Оринин)
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

Falcon писав:
SNIGURIVNA писав: А чи взагалі вживалося тоді у слово з "р" ?
На захід від Ваших країв, де був вплив німецької мови ...
Дякую, пане Falcon. Але то дуже на захід :)
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

Питання, як у середині 19ст. (може й раніше, але у метриках не засвітилося) на Наддніпрянщині можна було отримати прізвисько Лицар, все ще є відкритим. Рада буду почути думки вельмишановної громади з цього приводу.

А поки що те, що кинулося в очі відразу, коли сіла малювати дерево цього роду: вони тікали!
1800 двоє чоловіків (про жінок відомостей немає)
1802 один
1808 один
1840 ціла родина: чоловік, дружина і троє діток.
По містечку є лише кілька таких родин, які аж настільки рвалися з кріпацької неволі, та ця менша за решту.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Відповісти

Повернутись до “ПРІЗВИЩА”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 5 гостей