Прізвища-прозвища

Етимологія, походження, творення прізвищ
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

Як гадаєте, шановні, чи могло бути таке, щоб людина отримувала прізвисько від попереднього мешканця певної земельної ділянки, хутора, урочища?
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8876
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3562 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення АннА »

SNIGURIVNA писав:Як гадаєте, шановні, чи могло бути таке, щоб людина отримувала прізвисько від попереднього мешканця певної земельної ділянки, хутора, урочища?
Думаю що так, бо головним іде мабуть самоназва урочища, хутора, земельної ділянки. І по ній іде прізвисько.
А що? Є натяки на перехід прізвиська до нового господаря?
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

АннА писав:Є натяки на перехід прізвиська до нового господаря?
Є родина, кілька гілок якої мають ще й прізвисько ( чи то, як кажуть, вуличне прізвище). Одна з гілок походить від господаря млина. Млин ніби стояв на горі, яка має й зараз назву за прізвищем іншої родини. А колись там був одноіменний хутір. І в тому хуторі певний час мешкав чоловік з родиною, що був селянином сусіднього села. От ця людина мала прізвисько, під ним його й знали на новому місці, і так його й писали у метричних. Це його прізвисько якимось чином перейшло на рідних господаря млина. Шлюбів безпосередньо між двома родинами не знайдено. Єдине, що їх пов'язує - земельна ділянка у певному місці.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
skelya
Повідомлень: 66
З нами з: 03 серпня 2019, 15:55
Стать: Жінка
Дякував (ла): 18 разів
Подякували: 29 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення skelya »

SNIGURIVNA писав:
ГіП писав:в ревізії 1859 по сусідньому селу записували і прізвище і по-вуличному, а у нас нажаль ні :cry:
По своїх селах маю кілька прикладів, коли у ревізії 1850 писали такий-то і він же такий-то. Але скоріше йшлося про два прізвища.
Як приклад, зять жив у родині тестя, писався на жінчине прізвище, і діти теж, або жінка овдовіла, її звикли називати старим дівочим прізвищем, та й її дітей разом з нею, онуків вже навіть по тому, як її не стало.
Тобто це теж родові прізвища.

Прізвиська проскакують у метричних записах.
До другої половини 19ст. це загалом зникає.
Ще залежить від хати, в якій жили. В селі, звідки мої предки, говорили - "іду до Пасюка", маючи на увазі Дзигаря, хоча цього прізвища в родині немає. Таку звичку, чи звичай, переселенці принесли і сюди. Хто би не купив хату старожила, яке би прізвище не мав, по вуличному називають прізвище першого ґазди - "у Оксани, у Зигаря старого"- ніякого відношення ця жінка не має до родини, крім того, що купила хату. Мої діти - четверте покоління - вже так не говорять.
Аватар користувача
skelya
Повідомлень: 66
З нами з: 03 серпня 2019, 15:55
Стать: Жінка
Дякував (ла): 18 разів
Подякували: 29 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення skelya »

В моїй родині теж є вуличні прізвиська - бабій, ґудзанка - Петрушка, Клинчик відповідно. В метриках знайшла такі прізвища, але поки що не можу їх приєднати до родини. Можливо, коли доберусь до кадастрових записів, стане щось зрозуміло. Одну з прабабусь називали Кічаччина Текля, чому також не знаю ще.
Аватар користувача
SNIGURIVNA
Повідомлень: 1148
З нами з: 02 липня 2017, 11:49
Стать: Жінка
Дякував (ла): 398 разів
Подякували: 626 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення SNIGURIVNA »

skelya писав:
... В селі, звідки мої предки, говорили - "іду до Пасюка", маючи на увазі Дзигаря, хоча цього прізвища в родині немає. Таку звичку, чи звичай, переселенці принесли і сюди. Хто би не купив хату старожила, яке би прізвище не мав, по вуличному називають прізвище першого ґазди - "у Оксани, у Зигаря старого"- ніякого відношення ця жінка не має до родини, крім того, що купила хату. Мої діти - четверте покоління - вже так не говорять.
Дякую, пані skelya! От і по моїх селах тепер нічого подібного немає, і від народжених на межі ХІХ і ХХ ст.ст. я такого не чула, але от виловила кілька натяків на те, що ще раніше цілком могло бути, що з землею нові мешканці отримували прізвисько чи то по прізвиську, чи то по прізвищу попереднього власника.
"В кінці наших пошуків ми знову будемо стояти там, звідки почали, і знову побачимо це місце вперше." Х. Банцхаф
Цього року виповнюється 30 років від дня, коли я намалювала перше дерево свого роду.
Тут мій Орловець
Тут Мій щоденник
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення D_i_V_a »

Від Миколи Гоголя з його "Вечорів на хуторі біля Диканьки"
За что меня миряне прозвали Рудым Паньком - ей-богу, не умею сказать. И волосы, кажется, у меня теперь более седые, чем рыжие. Но у нас, не извольте гневаться, такой обычай: как дадут кому люди какое прозвище, то и во веки веков останется оно.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
al_mol
Супермодератор
Повідомлень: 2719
З нами з: 05 червня 2016, 19:36
Стать: Чоловік
Звідки: Вінниця
Дякував (ла): 948 разів
Подякували: 2910 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення al_mol »

без комментариев

Зображення
Мои предки: Молчановские, Вишневские, Пророк, Олейничук, Пеньковские, Дегусары Тимуш, Лабудзинские Шафранские , Юркевич, Зборовский
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6279 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення D_i_V_a »

al_mol писав:без комментариев
Думаю, що це прізвище краще пасує до теми Прізвища, що викликають усмішку :D
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
al_mol
Супермодератор
Повідомлень: 2719
З нами з: 05 червня 2016, 19:36
Стать: Чоловік
Звідки: Вінниця
Дякував (ла): 948 разів
Подякували: 2910 разів

Re: Прізвища-прозвища

Повідомлення al_mol »

Недай-хлеба

Зображення
Мои предки: Молчановские, Вишневские, Пророк, Олейничук, Пеньковские, Дегусары Тимуш, Лабудзинские Шафранские , Юркевич, Зборовский
Відповісти

Повернутись до “ПРІЗВИЩА”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 9 гостей