Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення D_i_V_a »

Знову про прізвища з закінченням -енко...
Запис у другій темі спонукав до польоту думок :-)
D_i_V_a писав:
Stranger писав:... Чи були вони Власюками, а зміна прізвища на –ов у 1870-1880-ті роки була якоюсь даниною моді? Чи були вони Власови, а зміна прізвища на –юк відбулася вже у 20 сторіччі? ...
Вибачаюсь, не побачила свого часу, а це ж моя улюблена тема, бо я відносилася до людей які вважали, що якщо одна буква у прізвищі інша, то й прізвище вже також інше. А закінчення - ук, -юк, енко свого часу "вибили мене з сідла". Це було просто неймовірно, що всі наші -енко - це просто закріплена при паспортизація "зменшена/родинна/вікова/майнова" розмовна форма прізвища.
Прізвища з закінченням на... - у цьому розділі ми вже інколи розмовляли на цю тему. "Побіжу" туда швиденько й напишу (ще в цьому році!) свої сьогоднішні думки з приводу закінчення - енко.

А про -ов, то точно, то була мода, мода русифікації!
Територія дослідження в якій копивсаюсь вже декілька років - це Хвастовщина. Ну вибачте мене за цю старовинну вимову, ну подобається вона мені дуже, ну хочеться мені називать Фастів так, як його називали мої родичі у моєму дитинстві... Там найбільш поширеною формою є -енко, але -ук зустрічається також.

Маю припущення/думку, що вживання суфікса -енко йде такою хвилею крізь всю Україну зі сходу на захід. На сході переважає закінчення -енко, посерединці -енко, але й нерідко -ук/-юк, а от на заході (включно з Волинню, а це вже від Житомира й далі) переважає -ук/-юк.

А про запис розмовної форми прізвища колись тоді у паспорти говорить мені тільки про чужородство і імперськість того явища і відсутність комунікації зі своїм народом, бо як би така дискусія була, коли б звернулися до фахівців місцевих, з народу, то таких дурниць би не наробили.
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Stranger
Повідомлень: 378
З нами з: 06 вересня 2020, 15:50
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 20 разів
Подякували: 193 рази
Контактна інформація:

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення Stranger »

D_i_V_a писав: Маю припущення/думку, що вживання суфікса -енко йде такою хвилею крізь всю Україну зі сходу на захід. На сході переважає закінчення -енко, посерединці -енко, але й нерідко -ук/-юк, а от на заході (включно з Волинню, а це вже від Житомира й далі) переважає -ук/-юк.
Дійсно, є така тенденція.
Досліджую три локації, 19 ст. 1 — с.Єрківці (Переяславщина): тільки -енко, -ук/юк відсутні. 2 — сучасна Житомирщина (Волинська губернія, Новоград-Волинський повіт, Жолобенська волость): тільки -ук/юк, -енко відсутні.
А от по третій локації є питання. Села Куліші та Цецилівка (тепер Яблунівка). Та сама Житомирщина, той само Новоград-Волинський повіт, але в інший бік від Новоград-Волинського — сучасна Ємільчинщина. І вже на початку 19 ст. зустрічаються і -енко, і -ук/юк. Чому так? Або формування прізвищ з використанням суфіксів і -енко, і -ук/юк було типовим для цієї місцевості (ця частина повіту за Речі Посполитої входила до складу Київського, а не Волинського воєводства). Або у якийсь час відбулось переселення у ці краї носіїв прізвищ з суфіксом -енко (вивчаючи історію краю, знайшов інформацію, що в одне із сіл Ємільчинського району у давні часи переслялись люди з Вінничини та Чернігівщини). Для мене це важливо, бо все ж таки цікаво, чи були мої Павленки корінними поліщуками, чи прийшли у ту місцевість з інших країв, з тих, де більш розповсюдженим був суфікс -енко.
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення D_i_V_a »

Stranger писав:Досліджую три локації, 19 ст...
Цікаве вийшло дослідження. Особливо мені сподобалось, що за старих часів частина Житомирщини була у Київському воєводстві і це могло якось вплинути на мову-вимову. Мої ДІдківські були з Заушшя і я вже давно знаю про таку історичну закавику.

Тоді, на таке ваше розлоге доповнення до цієї теми, додам ще невеличке спостереження, яке не наважилась написать, і яке вже стосується мелодичности мови... української мови.
По своїй парафії побачила таке, що якщо хтось був на -ук, то самому прізвищу не пасувала форма з -енко.
Ось мої старі радощі дослідницькі
А ось саме прізвище Сапон, Сапончук і дууууже зрідка Сапоненко
Ось тут список прізвищ одного з сіл парафії.
Там внизу є Чмихун. Ну як його можна вимовити з -ук? Чмихунчук? Але ж Чмихуненко і мелодійніше і легше. :D

Я маю досвід реакції іноземця на старо-імігрантську українську говірку, ну як то говорив Мирослав Гузар. То людина почувши спиталась: Це що, італійська?
У мне це не виходить з голови, бо може недарма казали раніше, що українська (була) така мелодійна, як італійська. Скажу чесно, від сучасної української таких асоціацій вже немає...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Stranger
Повідомлень: 378
З нами з: 06 вересня 2020, 15:50
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 20 разів
Подякували: 193 рази
Контактна інформація:

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення Stranger »

У пошуках відповіді на своє запитання почитав спеціалізовану літературу – і все виявилось не так просто.
За даними досліджень М. Худаша, особові назви з суфіксом -енко вперше фіксують латино-польські писемні пам’ятки із західноукраїнської території у І половині ХV ст.
У пам’ятках ХV ст., як зазначає Р. Керста, патроніми на -енко локалізуються в основному на Брацлавщині, зрідка – на Київщині, Житомирщині, в Галичині.
В ХVІ ст. найбільш типовою територією для особових назв з -енко М. Худаш вважає Східне Поділля (джерело).
У XVII ст. утворення на -енко уже належать до найпоширенішого антропонімічного типу на території Східної України.
Чому прізвища на –енко стали зрештою у певний час типовими для східноукраїнських земель, у той час як прізвища на -ук, -чук – західноукраїнських? І чому на певних територіях зустрічаються обидва типи прізвищ? Думаю, відповідь можна знайти тут: Міграційні процеси на Правобережній Україні в кінці XVII – на початку XVIII ст.
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення D_i_V_a »

Stranger писав:У пошуках відповіді на своє запитання почитав спеціалізовану літературу – і все виявилось не так просто.
За даними досліджень М. Худаша, особові назви з суфіксом -енко вперше фіксують латино-польські писемні пам’ятки із західноукраїнської території у І половині ХV ст.
У пам’ятках ХV ст., як зазначає Р. Керста, патроніми на -енко локалізуються в основному на Брацлавщині, зрідка – на Київщині, Житомирщині, в Галичині...
Ого, яке глибоке коріння... :-) Сім століть...
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Oleg
Повідомлень: 59
З нами з: 09 січня 2021, 22:07
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 19 разів
Подякували: 28 разів

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення Oleg »

Добрий день шановна спільнота. Чи може хтось пояснити причину зміни в метричній книзі прізвищ в одному селі з Гойван на Гойваненко, Грицай на Грицаенко, Бовдуй на Бовдуенко, Круть на Крутько (1830 роки), та чому ці змінені прізвища з "енко" не збереглися.
Після (1830) всі вони знову в метричних книгах продовжувалися записуватися як Гойван, Грицай, Бовдуй, Круть і по сьогоднящній день залишаються такими без "енко".
P.S. Священик в церківі в ті роки не змінювався.
Буду вдячен за будь-яку версію
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення kbg_dnepr »

Та тут не про версію, тут про те, що прізвище в ті часи не було тим, чим воно є зараз - однозначним і незмінним ідентифікатором особи та її приналежності до "фамілії", тобто родини.
Якщо в селі був живий старий Гайван (Грицай і т. ін.), то його синів писали як Гайванеків. Помирав Гайван - і Гайванами ставало вже наступне покоління.
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення D_i_V_a »

Oleg писав:...Після (1830) всі вони знову в метричних книгах продовжувалися записуватися як Гойван, Грицай, Бовдуй, Круть і по сьогоднящній день залишаються такими без "енко".
P.S. Священик в церківі в ті роки не змінювався.
Буду вдячен за будь-яку версію
Добре, що ви приписали, що священик не змінювався.

Моя думка така, що священик отримав знання - або приймав участь у дискусіях, або йому це пояснили, або-або (думаю сам шлях до знання залишеться для нас таємницею) - про самі прізвища і їх особливість в українській мові з вживання того -енко. Без навчання, вживаючи такий оборот змалку, люди над цим не замислювалися, ніколи не поставало питання "чому". Вивчення іноземних мов, сталість прізвищ в них, неможливість до іноземних прізвищ додати -енко, все це могло підштовхувати освічених людей до думок - а чому саме так я пишу в метриках прізвища своїх парафіян? Це ж документ, який буде зберігаться десятиліттями...

Подивіться, чи не став ваш священик благочинним?
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Stranger
Повідомлень: 378
З нами з: 06 вересня 2020, 15:50
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 20 разів
Подякували: 193 рази
Контактна інформація:

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення Stranger »

Stranger писав: Досліджую три локації, 19 ст. 1 — с.Єрківці (Переяславщина): тільки -енко, -ук/юк відсутні. 2 — сучасна Житомирщина (Волинська губернія, Новоград-Волинський повіт, Жолобенська волость): тільки -ук/юк, -енко відсутні.
А от по третій локації є питання. Села Куліші та Цецилівка (тепер Яблунівка). Та сама Житомирщина, той само Новоград-Волинський повіт, але в інший бік від Новоград-Волинського — сучасна Ємільчинщина. І вже на початку 19 ст. зустрічаються і -енко, і -ук/юк. Чому так? /.../
Гадаю, знайшов відповідь на своє запитання. І справа таки не в міграціях, а в місцерозташуванні. Цей край за Речі Посполитої входив до складу Київського, а не Волинського воєводства (і аж до 1810 р. був частиною Овруцького повіту). Звідки на Овруччині прізвища з закінченням на -енко?
"Кромѣ прозвищъ общихъ родовыхъ, околичные шляхтичи, въ разсматриваемое время, носили еще прозвища семейныя. Прозвища эти, очень часто представляются также патронимическими, съ окончаніями на енко. Такимъ образомъ встрѣчаются Невмержицкіе: Супруненко, Савенко, Романенко, Мощенко, Соловьенко, Ходаковскій Осьмачокъ, Ходаковскій Борда, Каленскій Лисовецъ и т. п. Это былъ обычай общій южнорусскій; но въ то время какъ въ Запорожья, напр., эти личныя прозвища совершенно вытѣсняютъ родовыя прозванія, полѣсскіе дворяне, въ силу своего происхожденія и связанныхъ съ нимъ привиллегій, не теряютъ прозвищъ и фамильныхъ." (Джерело: Нарис з історії шляхти Овруцько-Житомирської в Польські часи (XII-XVIII cт.) Фотинський О.)
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення D_i_V_a »

ludmilamedos писав: 28 липня 2022, 16:56
al_mol писав: 28 липня 2022, 16:53
ludmilamedos писав: 28 липня 2022, 16:42 Добрий день.
Можливо хтось підкаже як зрозуміти ситуацію.
Знайшла запис про одруження 1804 р предка Павла Сененка батько якого Иван Сень.
Чому батько Сень а син Сененко?І як тепер знайти того Івана?
Прізвище Сененко утворилося за допомогую суфікса - енко . Суфікс «енко» – зменшувальний і підкреслює зв'язок з батьком, що буквально означало «маленький», «молода людина», «син».
Тобто щоб далі знайти своїх пра я маю шукати Иоаннь Сень, правильно?
Питання стосовно дивного написання прізвищ у минулому час від часу таки знову з'являється на форумі. Дуже дякую пані Людмило!

Я знаходжусь на стадії, коли вже звикла до цих старих форм і навіть бачу, що в побуті інколи так, на старий манєр, починаю називати когось в розмові, і воно все дуже добре пасує до української мови.

Нещодавно була-гуляла в голові думка, що може вже час повернути всі прізвища що зараз на -енко до того першопохідного від якого вони утворились?... От просто запросити всіх бажаючих це зробити і заохотити людей... Але потім стало чомусь свідомо, що якщо хтось це хоче, то може змінити й без державного заохочення :wink:

Ось відкопала свої емоції в темі, яку колись створила під час першого дотику до тих першопохідних форм :) - Робота з метричними книгами - дрібні радощі дослідницькі
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Відповісти

Повернутись до “Прізвища з закінченням на...”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 4 гостей