Гац, Гаць / Hac, Haz, Hatz, Gaz, Gatz

Це прізвище

Отримав при народженні
1
33%
Отримав через шлюб
0
Немає голосів
Знав, що воно є родинним
0
Немає голосів
Віднайшлось під час дослідження родоводу
0
Немає голосів
Досліджую
0
Немає голосів
Цікавлюсь
2
67%
 
Всього голосів: 3

Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Гац, Гаць / Hac, Haz, Hats, Gaz, Gats

Повідомлення kbg_dnepr »

Якщо припускати можливість змін, дуже вірогідних в іншомовному прізвищі, то можна шукати і в німецькій, припускаючи, що вихідною формою була Гас, а вже потім "с" перетворилося на "ц". Це полегшує пошук ;) В німецькій досить поширені прізвища Hase "заєць", Haas (я припускаю, що це його варіант, хоч можу й помилятися).

Моя збіженка бачила дерева з прізвищем Гац на MyHeritage, де ті Гаци жили в Молдові в районі Кучургана, німецьке село Кандель (поряд із Зельц). ті родини емігрували до США. На мій погляд, варто було б шукати контактів з нащадками.

Ще один момент, який варто мати на увазі при дослідженні сімейної інформації про іноземців. Різні іноземці за різних обставин можуть бути "хорошими" або "поганими". Наприклад, я чула, що Іван Грозний в розмові з кимось про свій рід сказав "Ні, ми не руські, ми німці" - тобто для нього в тій ситуації німці були престижнішими, ніж руські. А от під час Другої світової війни бути німцем могло бути небезпечним. Тобто я намагаюся сказати, що статус різних національностей дуже залежить від обставин. І людина за певних обставин цілком може вважати, що "угорець, чех або австрієць" пристойніше, ніж "німець з Молдавії". Це ж зараз всі мріють про німецьких предків, бо вони дають можливість емігрувати до Німеччини, а ще 40-50-70 років тому родичі за кордоном були дуже небезпечні.
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: Гац, Гаць / Hac, Haz, Hats, Gaz, Gats

Повідомлення Balymba »

kbg_dnepr писав: Це ж зараз всі мріють про німецьких предків, бо вони дають можливість емігрувати до Німеччини, а ще 40-50-70 років тому родичі за кордоном були дуже небезпечні.
Не все так однозначно... В 1970-80 роки наявність закордонних родичів спасала призовників від направлення в Афганістан. Багато, хто цим користувався в Галичині. Особливо "цінними" були родичі, які колись служили в дивізії СС "Галичина", тоді замість лінії фронту був забезпечний стройбат. Для антирадянськи налаштованих галичан стройбат був престижним родом військ. Та і контингент там був цікавий... Особисто моя частина складалася з німців, прибалтів, чеченців, кримських татар і аж до японців і корейців. 90 % відсотків закінчили технікуми, чи були студентами ВУЗів.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Гац, Гаць / Hac, Haz, Hats, Gaz, Gats

Повідомлення kbg_dnepr »

Як цікаво! В мого чоловіка про стройбат зовсім інші спогади...
Пане Балимбо, я чи є на форумі тема про СРСР та наше життя 40-50-60 років тому? Це ж вже теж історія...
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
Balymba
Повідомлень: 643
З нами з: 10 березня 2016, 09:25
Стать: Чоловік
Звідки: Гуцульщина
Дякував (ла): 634 рази
Подякували: 795 разів

Re: Гац, Гаць / Hac, Haz, Hats, Gaz, Gats

Повідомлення Balymba »

kbg_dnepr писав:Як цікаво! В мого чоловіка про стройбат зовсім інші спогади...
Пане Балимбо, я чи є на форумі тема про СРСР та наше життя 40-50-60 років тому? Це ж вже теж історія...
Чесно кажучи, за таку тему не знаю, бо не цікавився.
Левицький (придомок Попович), Левкун, Юращук, Стефурак, Кріпчук, Козьмин, Шовгенюк, Зеленевич, Ревтюк, Ґрещук, Вертипорох, Ківнюк, Чуревич, Панько, Данилюк, Жолоб, Мельничук, Ванджура, Козловський, Лесюк, Горішний, Попик, Ісайчук, Абрамюк, Дмитрук, Дудка, Микитишин, Gut
І-BY-78168/ Н
Аватар користувача
Stranger
Повідомлень: 378
З нами з: 06 вересня 2020, 15:50
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 20 разів
Подякували: 193 рази
Контактна інформація:

Re: Гац, Гаць / Hac, Haz, Hats, Gaz, Gats

Повідомлення Stranger »

Взагалі-то, Гац (Гацко) — це давньослов’янське чоловіче ім’я, яке було поширене ще в 16-17 ст. ст. на території сучасної України (зокрема, на Волині). Ось уривки з книги Ворончук І. "Населення Волині в XVI - першій половині XVII ст.: родина, домогосподарство, демографічні чинники":

Під час передання 1571 р. князями Сокольськими маєтків Ситовичі, Підліси, Корсин у заставу братам Ілляшу і Степану Яцьковичам Борзобагатим Красенським персонально називаються урядник Ситовицького двору Гац та служебник Макар.

Після поділу спадщини між сестрами Джусянками у 1554 р. Томило Ворона з дружиною Немилою Джусянкою був «ув’язаний» у дворище с. Яшківці, «на которомъ вдова Кунашовая с чотирма сынми, двумъ имєна Васки, а Гацко а Иван...»


Гарасим і Никон Гацковичі — жителі села Холпнів та присілків Острів і Володківщина Луцького повіту (1583 р.).

Крім того, ім'я Гац згадується у книзі П.Чучки “Прізвища закарпатських українців: історико-етимологічний словник”.
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Гац, Гаць / Hac, Haz, Hats, Gaz, Gats

Повідомлення kbg_dnepr »

Пане Stranger, дуже дякую! якось я не подумала про те, про що треба було б думати найперше - пошук якогось імені у святцях, від якого могло б утворитися ім'я Гац, Гацко (як Стецько від Стефана або Станіслава).
Треба, мабуть, спитати знавців на ФБ, там є група по українським прізвищам...
А що пише про ім'я пан Чучка?
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
Stranger
Повідомлень: 378
З нами з: 06 вересня 2020, 15:50
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 20 разів
Подякували: 193 рази
Контактна інформація:

Re: Гац, Гаць / Hac, Haz, Hats, Gaz, Gats

Повідомлення Stranger »

kbg_dnepr писав:А що пише про ім'я пан Чучка?
Небагато: Чоловічі імена Пац, Пацко, як і Вац, Гац, Мац, Нац, Хац, були поширені в Україні у XVI ст.

А ось тут пишуть, що Гац належить до групи усічено-суфіксальних імен - від Гарасим або Гаврило.
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Гац, Гаць / Hac, Haz, Hats, Gaz, Gats

Повідомлення kbg_dnepr »

Супер! я саме про щось таке думала, але ні до Гарасима, ні до Гаврила не додумалась! дякую!! :Yahoo!:
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
cronoster
Повідомлень: 537
З нами з: 26 листопада 2016, 23:28
Стать: Чоловік
Звідки: Галицький Гуцуленд
Дякував (ла): 117 разів
Подякували: 997 разів

Re: Гац, Гаць / Hac, Haz, Hats, Gaz, Gats

Повідомлення cronoster »

1. Українське;
2. Польське;
3. Чеське. Від особового Havel;
4. Сербське. Від Гаврило;
5. Німецьке. Від Hase-заєць чи особове-hartmann.
6. Білоруське. Згадуються: Оксен Хацутич (1567), Хацко і Левошка Юркович (1577), Иван Иванкович Хацкович(1567). Можливо від Хацимир- Хотимир;
У вас недостатньо прав для перегляду приєднаних до цього повідомлення файлів.
Коли згасне людська пам'ять й замовкнуть літописи, говоритиме каміння.
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Гац, Гаць / Hac, Haz, Hats, Gaz, Gats

Повідомлення kbg_dnepr »

Пане cronoster! В мене немає слів, щоб виразити моє захоплення! дуже дякую! :Yahoo!:
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Відповісти

Повернутись до “Г-Ґ”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 20 гостей