Остарбайтери / Ostarbeiter

Аватар користувача
Вернер
Повідомлень: 3185
З нами з: 22 квітня 2016, 12:19
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 108 разів
Подякували: 665 разів

Re: Листи ост-арбайтерів

Повідомлення Вернер »

Український голос (Проскурів) №50 від 20.06.1943, сторінка 4
ДО ВСІХ МЕШКАНЦІВ МОЄЇ ОКРУГИ, ОСОБЛИВО ДО ВІД'ЇЖДЖАЮЧИХ У НІМЕЧЧИНУ, ПИШІТЬ ПРАВИЛЬНУ ДОМАШНЮ АДРЕСУ!
Вказуйте всюди ваші правильні адреси і особливо ви, виїжджаючі до Німеччини. Немає значення, що ви за більшовицьких часів належали до Кам'янець-Подільської области. Важливим є те, що ви сьогодні належите до Проскурівської округи. Хто ще досі вживає стару більшовицьку назву (Кам'янець-Подільська область), той шкодить сам собі.
Його лист та звістки з німецьких установ до родичів ідуть через Кам'янедь-Подільськ і тому натрапляють на перешкоди, або як "недійсні" повертаються назад. Це ж у ваших власних інтересах назвати правильну адресу.
Наприклад: село Війтівці, Ч-Острівський район, Проскурівська округа (на Поділлі).
ДО УВАГИ ОСІБ, ЩО ЇДУТЬ ДО НІМЕЧЧИНИ. Пишіть з Німеччини і повідомте, де ви призначені на роботу. Ви зробите радість не тільки вашим рідним, але також доведете, що ви стали на роботу у Німеччині. Цей факт важливий також для виплати допомоги. ГЕБІТСКОМІСАР.
Час плине
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Листи ост-арбайтерів

Повідомлення kbg_dnepr »

Пастушенко Т. В. Остарбайтери з Київщини: вербування, примусова праця, репатріація (1942 - 1953) / Нан України. Інститут історії України. - К: Інститут історії України, 2009. - 284 с.
https://www.academia.edu/37535060/%D0%9 ... 284_%D1%81

Пастушенко Т. В. "В’їзд репатріантів до Києва заборонено…": повоєнне життя колишніх остарбайтерів та військовополонених в Україні / НАН України. Інститут історії України; Нім. фонд "Пам’ять, відповідальність і майбутнє". – К., 2011. – 164 с.
https://www.academia.edu/37535086/%D0%9 ... 164_%D1%81
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Остарбайтери / Ostarbeiter

Повідомлення kbg_dnepr »

Лахно В.
ДОЛЯ ЛЮДИНИ НА ІСТОРИЧНОМУ ТЛІ ЕПОХИ: СЛОВОПРО КНИГУ «МАЛЕНЬКІ ЛЮДИ НА ВЕЛИКІЙ ВІЙНІ: УСНІ ІСТОРІЇ ОСТАРБАЙТЕРІВ ТА В’ЯЗНІВ КОНЦТАБОРІВ З ПОЛТАВЩИНИ» с. 60-62

«Комунікативні горизонти усної історії»: матеріали Міжнар. наук.конф., [м. Переяслав-Хмельницький], 17-18 травня 2013 р. / [Упорядники:Г. Г. Грінченко, Т. Ю. Нагайко]. – Переяслав-Хмельницький, 2013. – 280 с.
https://www.academia.edu/38266460/%D0%9 ... %96%D1%97_

Пастушенко Т. В. Остарбайтери з Київщини: вербування, примусова праця, репатріація (1942 - 1953) / Нан України. Інститут історії України. - К: Інститут історії України, 2009. - 284 с.

https://www.academia.edu/37535060/%D0%9 ... 284_%D1%81
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
kbg_dnepr
Повідомлень: 7459
З нами з: 14 січня 2021, 15:44
Стать: Жінка
Звідки: Дніпро
Дякував (ла): 5284 рази
Подякували: 945 разів

Re: Остарбайтери / Ostarbeiter

Повідомлення kbg_dnepr »

З ФБ:

Я отримала з Архіву Арользена дані на діда, який за чутками був остарбайтером. Документ начебто був, але після смерті бабці, його дружини, вони були загублені.
Таки був дід остарбайтером і працював на заводі підшипників в Дортмунді. Запит надала 3 місяці тому.
Що цікаво: надані списки осіб, що були застраховані в виробничій лікарняній касі.
Невеличкий мінус - немає дати вибуття. Та то вже дрібниці.
Якщо ще хтось вагається з приводу: писати чи не писати в Архів Арользена, то моя порада - пишіть!

Архіви Арользена - Міжнародний центр про переслідування часів нацизму https://arolsen-archives.org/?fbclid=Iw ... SaFR9VqNIk
Катерина
Глушак (Брянськ.) Ковальов Федосенко mt H5a (Могилевськ.)
Оглотков I2a2b (Горбат. п. НГГ) Алькін Душин Жарков Кульдішов mt U5a1 Баландін (Симб. губ.)
Клишкін R1a1a Власенко Сакунов Кучерявенко (Глухів)
Кириченко Бондаренко Білоус Страшний mt T2a1 (Новомоск. Дніпроп.)
#генеалогия #генеалогія #пошукпредків #поискпредков #ahnenforschung #ukrainianancestry #родовід #родословная
Аватар користувача
Вернер
Повідомлень: 3185
З нами з: 22 квітня 2016, 12:19
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 108 разів
Подякували: 665 разів

Re: Остарбайтери / Ostarbeiter

Повідомлення Вернер »

Дніпрова хвиля (Кременчук) №24 від 07.06.1942, сторінка 4
УВАГА! Робітники, що їдуть до Німеччини, ЗГОЛОШУЮТЬСЯ в понеділок, 8 червня 1942 року в Біржі Праці о 8-й годині ранку.
БІРЖА ПРАЦІ

ЇДЬТЕ ДО ПРЕКРАСНОЇ НІМЕЧЧИНИ!
Тисячі українських чоловіків і жінок
віддають свої сиди на роботах в
сільському господарстві
і на фабриках Німеччини.
А ти?
Забезпечуй і ти майбутнє України
працею в Німеччині.
Зголошуйся одразу на біржу праці
Херсонська 49.
Час плине
Аватар користувача
Вернер
Повідомлень: 3185
З нами з: 22 квітня 2016, 12:19
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 108 разів
Подякували: 665 разів

Re: Остарбайтери / Ostarbeiter

Повідомлення Вернер »

Лубенський вісник №65 від 29.07.1943, сторінка 4
ЛИСТ З НІМЕЧЧИНИ
Село Оржиця, Суєву Данилові
Здраствуйте, дорогі мої рідні! Посилаю вам другого листа на вашу листівку. Але від вас листи приходять щось дуже рідко. А мені ж так хотілося б знати за вас всіх; які вже мама, — певно, постаріли? Яка Ніна? Мені її найбільше шкода. Вона сьогодні, певно, є тим дома чим колись була я: залишите на неї все, ще ввечері й поб'єте... Бо в нас на Україні тільки так і вміють виховувати дітей.
Побачили б, як тут живе дитина. До 15 років не живе, а тішиться. Почуває себе, як утя на воді: з 6—7 років вже велосипедом їздить, в 6 років вже навчається в першому класі. Яке здорове, чисте покоління! Не те, що наші люди — три вершка від горшка — сила комарина... А що то все поробило? Ті постійні злидні, в яких тримали наш трудолюбивий народ. Я ніколи не забуду того, як з грудей моїх вирвали серце — інститут.
Я тепер гірко, гірко оплакую своїй новій бабусі моє дитинство, оплакую те, як пропали кращі роки в постійних недостатках.
Повірте мені, рідні, повірте мені, тату, коли б ви були в Німеччині і працювали так, як в Росії, то були б озолочені, мали б авто, мотоцикли, і кожен член сім'ї — велосипеда, бо саме це має кожен господар тут. Кожний третій селянин має обов'язково авто. А вже щодо одягу, щодо їжі, —то й говорити нема чого — все мають. Я вже зрозуміла, що таки дійсно тут справжній соціалізм, але не в злиднях, а в достатках.
Привіт усім. Гаряче цілую.
Ваша Надя.
Німеччина. Оснабрюк.
1 липня 1943 р.
Час плине
Відповісти

Повернутись до “Друга Світова Війна”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Немає зареєстрованих користувачів і 1 гість