Прізвище Ткаченко відноситься до поширеного типу найдавніших прізвищ, утворених від прізвиськ, що вказують на сферу професійної діяльності одного з предків. В даному випадку основою для фамільного прізвиська послужило прізвисько Ткач, яке походить від фахоніма "ткач" - так звуть майстрів, що займаються суканням ниток та тканням полотна. Такі «професійні» прізвиська існували на Русі з незапам'ятних часів. У давнину, коли основна частина господарств мала «натуральний» характер, майстри-ремісники сильно виділялися із загальної маси селян. Хороший ткач цінувався на вагу золота. Вони користувалися в народі великою повагою, а тому і прізвисько, дане родоначальнику, швидко приживалася в застосуванні до його нащадків. І, навіть якщо нащадки мали іншу професію, проте, вони все одно залишалися Ткаченками.
Вперше прізвище Ткаченко згадується в "Реєстрах всього Війська Запорозького після Зборівського договору з королем польським Яном-Казимиром, складених 1649 року, жовтня 16 дня". Можливим родоначальником прізвища є козак Василь Ткач - міщанин з Лучиці (нині містечко Лучинець на південному заході Вінницької області України), в середині XVII століття служив в Лучицькій сотні Браславського (Брацлавського) козачого полку. В інших сотнях цього ж полку служили його родичі - Васько Ткаченко в городовій сотні містечка Канків і Андрон Ткаченко в Чернавецкой.
Джерела: Тупиков Н.М., Словарь древнерусских личных собственных имен. Толковый словарь В. Даля, в 4-х т. Петровский Н.А., Словарь русских личных имен. Редько Ю.К., Сучаснi украiiнски прiзвища.
Клуб Ткаченків ВК
https://vk.com/club16010121