Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Аватар користувача
Хворостенко
Повідомлень: 104
З нами з: 17 квітня 2017, 20:28
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 24 рази
Подякували: 125 разів

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення Хворостенко »

D_i_V_a писав: Дозвольте спитать, а якими мовами крім російської та української Ви ще володієте?
Чи чули Ви про таке, що англійська мова найбагатша мова світу?
По-справжньому я володію тілько російською мовою.
Народився і виріс я на Україні в російськомовній сем`ї, вчився на Україні в російській школі, з 18 років живу за межами України, в школі вчив німецьку мову, в вузі - англійську, але я знаю, що богатше укрїнської мови в світі мови нема. Тільки на укрїнській мові по всьому світу друкують "Українські прислівья і приказки", "Народні усмішки", тощо; тільки на українській мові Котляревській міг написати "Енеїду", а Шевченко написати:
Поклала мати коло хати
Маленьких діточок своїх,
Сама заснула коло їх.
Затихло все, тілько дівчата
Та соловейко не затих.
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення D_i_V_a »

Хворостенко писав:... в школі вчив німецьку мову...
А української мови в школі не було чи Ви як дитина військового були звільнені?

Але давайте до наших -енко
Ось в цьому повідомленні Ви написали
Хворостенко писав:...Закінчення -енко на Полтавщині означає мала копія батька, закінчення -ук і -юк - це те же саме на Галиччині...
А моє коріння з посередини :D , з Фастівщини, то маю досвід перегляду метричних книжок за все 19 століття де представників однієї родини/прізвища (на місцевості більше 200 прізвиш) називали і на -енко і на -ук ;).
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Хворостенко
Повідомлень: 104
З нами з: 17 квітня 2017, 20:28
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 24 рази
Подякували: 125 разів

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення Хворостенко »

D_i_V_a писав:
Хворостенко писав:... в школі вчив німецьку мову...
А української мови в школі не було чи Ви як дитина військового були звільнені?
Але давайте до наших -енко
Українська мова і література були у нас в школі не іноземною мовою. Звільняли від неї лише тих дітей, хто жив з батькой воєним. Мій батько після війни мав іншу сім`ю. Та я би відмовився від звільнення, бо українська мова мені дуже подобається. Походження закінчення -енко в мене не визиває сумніву. В Василькові я просто не зустрічав людей с закінченням -ук, а в рідним селі мого батька Рудякові, метрічні книги з якого я добре знаю, не було жодного селянина на -ук чи -юк. Це було би приниження людини називати чоловіка Хворостюк. Я 66 років живу в Росії, всім поясняю, що я Хворостэнко, а не Хворостенко, як вони по російські читають в моїх документах.
P.S. Вперше в житті запросив у Гугла "Хворостюк". Мама рідна, скільки їх! Як вони живуть з таким прізвищем? В основному на Правобережній Україні. Може тому в Фастові (правобережному) вони є, а в Василькові (лівобережному) - нема. Батьківщина мого батька і всього українського народу - це Полтавщина, там Хворостюків досі нема. Вперше назва Україна з`явилось на Полтавщині. Київщина тоді називалась Підляхія.
Зображення
Аватар користувача
D_i_V_a
Повідомлень: 9525
З нами з: 01 березня 2016, 10:52
Стать: Жінка
Звідки: Київ
Дякував (ла): 6280 разів
Подякували: 3675 разів
Контактна інформація:

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення D_i_V_a »

Хворостенко писав: Походження закінчення -енко (Хворостенко) в мене не визиває сумніву. В Василькові я просто не зустрічав людей с закінченням -ук, а в рідним селі мого батька Рудякові, метрічні книги з якого я добре знаю, не було жодного селянина на -ук чи -юк. Це було би приниження людини називати чоловіка Хворостюк...
Ось тут розповідаю про своє прізвище Дідковських. Якби я своїми вухами не почула у дитинстві (тільки одного однісінького разу!!!) розмовну форму від сусідки, то ніколи б і не повірила що вимова могла бути іншою. Для мене все життя після К було О і навіть в українській формі, а з цього виходить, що по іншому все не сприймалося і не могло буть. :lol:

Сьогодні я вже привчаю себе до нового наголосу, бо мені ще поталанило познайомитися з батьковими однокласниками і спитаться як в ті часи було прізвище - ВСІ сказали що з наголосом на перше І і після К також І - тобто українізована форма.

Дуже жалко, що неможна спитати людей з 19-го століття ... ;)

Початок розмови був тут
Дідкі(о)вський, Тишкевич, Садовський, Лукашевич, Домарацький, Денбицький, Білінський, Стефанський, Дименський, Бе(а)рлинський,
Пустовіт, Павленко, Бургала, Борсук, Слабошевський
Онацький
г. Муром - Гостев, Зворыкин, Шелудяков, Пешков?
Аватар користувача
Хворостенко
Повідомлень: 104
З нами з: 17 квітня 2017, 20:28
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 24 рази
Подякували: 125 разів

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення Хворостенко »

D_i_V_a писав:... мені ще поталанило познайомитися з батьковими однокласниками і спитаться як в ті часи було прізвище - ВСІ сказали що з наголосом на перше І і після К також І - тобто українізована форма.
Закінчення -ских означає, що серед Ваших пращуров були ляхи, або ляхи володіли кімсь з Ваших пращуров. Наприклад, прізвища батьків моеї баби Оксани були Ніжінські. Ляхов серед селян Рудякова не було, виходить кімсь з пращуров баби Оксани володіли ляхи, вони і дали прізвище. Українізація в такому разі не обовязкова.
Аватар користувача
Aushanbibi
Супермодератор
Повідомлень: 586
З нами з: 08 березня 2016, 09:54
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 986 разів
Подякували: 745 разів

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення Aushanbibi »

Хворостенко писав:
D_i_V_a писав:... мені ще поталанило познайомитися з батьковими однокласниками і спитаться як в ті часи було прізвище - ВСІ сказали що з наголосом на перше І і після К також І - тобто українізована форма.
Закінчення -ских означає, що серед Ваших пращуров були ляхи, або ляхи володіли кімсь з Ваших пращуров. Наприклад, прізвища батьків моеї баби Оксани були Ніжінські. Ляхов серед селян Рудякова не було, виходить кімсь з пращуров баби Оксани володіли ляхи, вони і дали прізвище. Українізація в такому разі не обовязкова.
Закінчення там не -ських, -ских, А -ські, -ские.
І доречніше сказати громадянином Речі посполитої. Етнічне походження не завжди могло мати саме польське коріння, походження прізвища може бути і русинське і литвинське і зародитися воно могло ще в складі ВКЛ.
Не можна оперуватися словами "лях", "хохол", "кацап" описуючи походження прізвища. Звідки Ви знаєте ким відчували себе Ваші пращури?
Раджу почитати книгу Генріка Літвіна "З народу руського". Ви оперуєте радянськими історієграфічними поняттями, сучасні історичні науки толерантні, не ксенофобські в них немає пихатої гордості типу "Наша вєлікая родіна" і т.п. Все опирається на факти, не взяті з контексту, а повністю опрацьовані і викладені джерелом в кінці якоїсь думки чи статті.
Думаю, спираючись на різні прочитані мною джерела, спілкування з іншими дослідниками, що батьки(батько) Вашої Оксани був декласованим шляхтичем, а не селянином, якому присвоїли прізвище "ляхи", як Ви їх назвали..
Зображення
Аватар користувача
Хворостенко
Повідомлень: 104
З нами з: 17 квітня 2017, 20:28
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 24 рази
Подякували: 125 разів

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення Хворостенко »

Aushanbibi писав: Не можна оперуватися словами "лях", "хохол", "кацап" описуючи походження прізвища. Звідки Ви знаєте ким відчували себе Ваші пращури?
Дякую за допомогу, але вийшло непоразуміння: я не писав "лях" в тому сенсі, в якому пишуть "хохол" та "кацап". Вище я привів скан з "РОССИЯ. Полное географическое описание... т.7 Малороссия, 1903". Тому "ляхі" в мене - це ті, що володіли Підляхіею. В мене нема сумніву, що мої пращури Ніжінські з Лівобережного села Рудяків ніколи не володіли Підляхіею і не відчували себе нікім іншим, як українцями. Тому книга Літвіна мені не допоможе
Ви оперуєте радянськими історієграфічними поняттями, сучасні історичні науки толерантні, не ксенофобські в них немає пихатої гордості типу "Наша вєлікая родіна" і т.п. Все опирається на факти, не взяті з контексту, а повністю опрацьовані і викладені джерелом в кінці якоїсь думки чи статті.
Рядянськими поняттями я ніде не оперую, а те, що моя Ненька Україна для мене краща за все, не має в собі нічого "пихатого" і "ксенофобського". Якщо Вам відомі якісь об`єктивні джерела про Україну, напишить сюди, будь ласка.
Аватар користувача
АннА
Супермодератор
Повідомлень: 8878
З нами з: 15 лютого 2016, 15:51
Стать: Жінка
Дякував (ла): 3563 рази
Подякували: 2154 рази

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення АннА »

Нагадую дискутуючим, що назва теми - Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ
Ази генеалогії ПОЧАТОК. Із повагою, Ганна
Аватар користувача
Хворостенко
Повідомлень: 104
З нами з: 17 квітня 2017, 20:28
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 24 рази
Подякували: 125 разів

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення Хворостенко »

АннА писав:Нагадую дискутуючим, що назва теми - Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ
Надіюсь, в цій темі не забороняється мені пишатись, тим, що я Хворостенко, що це прізвище з`явилось на батьківщині мого народа. на Полтавщині? Я подивився "РОССИЯ. Полное географическое описание... Указатель. Имена личные." Там нема жодного прізвища на -ук, -юк. Треба сказати, що тоді Малороссія - це були три губернії: Чернигівська, Полтавська, Харківська.
Востаннє редагувалось 01 травня 2017, 07:44 користувачем Хворостенко, всього редагувалось 1 раз.
Аватар користувача
Хворостенко
Повідомлень: 104
З нами з: 17 квітня 2017, 20:28
Стать: Чоловік
Дякував (ла): 24 рази
Подякували: 125 разів

Re: Прізвища з закінченям -ЕНКО, найпоширеніша форма прізвищ

Повідомлення Хворостенко »

Aushanbibi писав: Жіночі прізвища не змінюються через усталеність правил грамотності в українській мові. Це те ж саме що писати "шыншыла" замість "шиншилла" в російській мові. Це вважається грубою помилкою. ;)
От я і намагаюсь з`ясувати, чому усталене таке правило грамотності?
Відповісти

Повернутись до “Прізвища з закінченням на...”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: Google Adsense [Bot] і 6 гостей